آشنایی با کامپوزیت میکروفیل

آخرین بروزرسانی : 9 مرداد 1400

کامپوزیت میکروفیل یکی از انواع کامپوزیت ها است که به نسبت سایر آن ها طرفداران بیشتری دارد. همه می دانیم که کامپوزیت دندان یک طرح درمان است که برای اصلاح طرح لبخند و ترمیم دندان های شکسته و یا حالت نامنظم دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته نکته ی جالب درباره ی کامپوزیت ها این است که از این مواد برای ترمیم و درمان دندان های پوسیده نیز استفاده می شود. همان طور که خدمتتان عرض کردیم، کامپوزیت ها انواع مختلفی دارند. کامپوزیت درشت دانه یا ماکروفیل، کامپوزیت ریز دانه یا میکروفیل، کامپوزیت های هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبرید، از انواع کامپوزیت ها هستند که برای انواع دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکه شما بدانید باید از چه نوع کامپوزیتی برای دندان و دهان خودتان استفاده کنید، تصمیمی است که باید توسط متخصص اتخاذ شود و هیچگونه به میل و سلیقه ی شما مربوط نیست. چرا کامپوزیت ها باید بر طبق شکل دندان ها، بی نظمی آن ها و حساسیت های دهانی و غیره ی افراد انتخاب شوند. مراحل انتخاب نیز با تصویر برداری ها و قالب گیری های مختلف در بازه های زمانی نزدیک به هم انجام می شود . البته انتخاب نهایی، حاصل تمامی این مراحل و بررسی هایی خواهد بود که خدمتتان گفتیم. بحث درباره ی کامپوزیت ها بسیار گسترده است. در ادامه قصد داریم درباره ی کامپوزیت ها علی الخصوص کامپوزیت میکروفیل، بیشتر برایتان توضیح دهیم. اگر تمایل دارید که درباره ی این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید، همراهی ما تا انتهای مقاله، انتخاب خوبی خواهد بود.

کامپوزیت میکروفیل

کامپوزیت میکروفیل

همه چیز درباره ی کامپوزیت میکروفیل

کامپوزیت میکروفیل در دهه ی هفتاد به عنوان یک نوع کامپوزیت قابل پرداخت به بخش تجهیزات دندانپزشکی معرفی شد. چیزی که درباره ی ویژگی ها و ساختار کامپوزیت پروفیل کاملا بدیهی بود، بحث تغییر در ساختار بود. بلکه این کامپوزیت ها از دانه های خیلی خیلی ریز سیلیکای کلوئیدی تشکیل شده اند. اینکه می گوییم ذرات ریز به این دلیل است که قطر متوسط این ذرات چیزی حدود 1% تا 4% میکرومتر می باشد. این ساختار در مقابل کامپوزیت های قدیمی تر و که ذرات درشت تری در ساختارشان داشتند، قرار داشت.

کامپوزیت میکروفیل دیگر سختی و خشونت ظاهری و ساختاری کامپوزیت های قبلی را نداشت بلکه با ظاهری صاف و لطیف و براق وارد میدان شد که این ظاهر شمایلی از مینای اصلی دندان ها به یاد می آورد. بنابراین کامپوزیت پروفیل از عهده ی زیبا سازی ظاهری طرح دندان کامپوزیتی به خوبی برآمد. همین موضوع باعث شد که طرفداران این نوع از کامپوزیت روز به روز بیشتر و بیشتر شوند. کامپوزیت های میکروفیل دارای ضریب کشسانی بسیار پایینی هستند و همین موضوع باعث می شود که خاصین انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. این انعطاف پذیری باعث می شود که محافظت بهتری در حین اتصال با دندان به واسطه ی این مدل کامپوزیت فراهم شود. موضوع دیگری که درباره ی ویژگی های کامپوزیت پروفیل مطرح می شود، بحث مقاومت آن ها در برابر سایش است. این کامپوزیت یک انتخاب بسیار قوی و محکم برای این موضوع خواهد بود.

ویژگی کامپوزیت میکروفیل

ویژگی کامپوزیت میکروفیل

بررسی ویژگی های کامپوزیت پروفیل از ابعادی دیگر

• همان طور که گفتیم، کامپوزیت های پروفیل دارای ظاهری شفاف و براق هستند. همین موضوع باعث می شود که افرادی که علاوه بر کار درمانی به دنبال ظاهر زیباتری هم هستند، برای این مدل کامپوزیت، مشتاق تر باشند.

• رزین کامپوزیت موجود در کامپوزیت میکروفیل باعث می شود که این کامپوزیت پس از نصب و پولیش ردن، حتی براق تر به نظر آید.

• چیزی که درباره ی اکثر کامپوزیت ها وجود دارد، از بین رفتن زیبایی اولیه و براقی و رنگ کامپوزیت هاست. اما کامپوزیت پروفیل اینگونه نیست و گذر زمان و عوامل استاندارد مختلف مربوط به دهان و دندان، نمی تواند تاثیر زیادی بر روی زیبایی این مدل کامپوزیت داشته باشد. البته تمامی این موارد در گرو این است که شما تمام موارد مراقبتی درباره ی کامپوزیت خود را به درستی انجام دهید.

• کامپوزیت پروفیل شباهت بسیار زیادی به دندان های طبیعی دارد و همین موضوع از درصد مصنوعی بودن طرح درمان برای افراد کم می کند که این گزینه ی بسیار عالی ای برای درمان این چنین است.

• مسئله ای که ممکن است هر دندان را با خود درگیر کند، مسئله ی جمع شدن پلاک و جرم بر روی دندان هاست. باید بدانید که کامپوزیت پروفیل نسبت به این موضوع کاملا مقاوم است و این مشکل به هیچ وجه برای آن رخ نخواهد داد.

• موضوعی که درباره ی کامپوزیت میکروفیل وجود دارد این است که از این کامپوزیت نمی توان برای ترمیم فضای داخلی دندان های پوسیده و غیره استفاده کرد چرا که مقاومت این مدل کامپوزیت برای چنین درمان هایی کفایت نمی کند. این در صورتی است که کامپوزیت های دیگر مانند کامپوزیت ماکروفیل برای درمان های این چنینی نیز کاربرد زیادی دارند.

در نهایت چیزی که برای درمان های دندان پزشکی همیشه اهمیت دارد، کیفیت مواد در کنار تخصص و تبحر است. بدون این دو مورد و قرار گرفتن آن ها در کنار یکدیگر، عملا نتیجه ی مطلوبی حاصل نخواهد شد.

کامپوزیت میکروفیل

کامپوزیت میکروفیل

تاریخ انتشار : 9 مرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا