احکام ماه رمضان و دندان پزشکی

آخرین بروزرسانی : 13 اردیبهشت 1400

ما قصد داریم در این مطلب در مورد ماه رمضان و دندان پزشکی صحبت نماییم. همان طور که می دانید ماه رمضان یکی از معنوی ترین ماه های قمری مسلمانان است که روزه گرفتن یکی از مهم ترین اعمال آن است. طبیعتا با شروع این ماه و روزه گرفتن، سوالات زیادی به ذهن افراد و روزه داران خطور می کند که یکی از آن ها در مورد ارتباط و چگونگی ماه رمضان و دندان پزشکی است. در واقع این سوال برای اکثر افراد به وجود می آید که آیا رفتن به دندان پزشکی و ترمیم دندان در ماه رمضان جایز است یا نه؟

یا آیا بعد از رفتن به دندان پزشکی در ماه رمضان، انجام درمان دندان پزشکی باعث باطل شدن روزه می شود یا خیر؟ در واقع همان طور که می دانید تعریفی که اغلب روزه داران و افراد از روزه دارند این است که کلا از خوردن و آشامیدن برای فرد روزه دار ممنوع است. همین تعریف و مسئله سبب شده که بسیاری از افراد روزه دار در اه رمضان از رفتن به دندان پزشکی خودداری کنند چرا که بر این باورند ورود هر شی و وسیله ای در دهان روزه ی او را باطل می کند.

ماه رمضان و دندان پزشکی

ماه رمضان و دندان پزشکی

این مسائل و سوالات سبب شد که رفتن به دندان پزشکی در ماه رمضان برای روزه داران یک دغدغه محسوب شود و این مسئله جزء مسائل مبهم آن ها بشمار می رود. در واقع مسائل و عواملی چون خوردن آب در حین اعمال دندان پزشکی یا تزریق بی حسی در حین درمان و یا خون ریزی کردن در این درمان باعث شده که روزه داران از رفتن به دندان پزشکی در ماه رمضان خودداری کنند و یا شک و تردید داشته باشند.

این مسئله سبب شد که ما موضوع این مطلب خود را به ماه رمضان و دندان پزشکی اختصاص دهیم. حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در مورد احکام و اعمال ماه رمضان و دندان پزشکی افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

شرایط ماه رمضان و دندان پزشکی چگونه است؟

همان طور که می دانید خوردن و آشامیدن برای روزه داران منع شده است و به همین دلیل اغلب روزه داران بنا به این تعریف از رفتن به دندان پزشکی در ماه رمضان خودداری می کنند و یا این موضوع برای آن ها یک مسئله ی مبهم است که آیا رفتن به دندان پزشکی روزه را باطل می کند یا خیر؟

در این راستا باید متذکر شویم برخی مسائل در روزه داری مکروه هستند و برخی دیگر سبب باطل شدن روزه می شوند. در رابطه با مسائل و درمان های دندان پزشکی بر اساس گفته ی مراجع اسلامی آمده است که هیچ یک از درمان های دندان پزشکی اعم از پر کردن دندان و تزریق بی حسی و کشیدن دندان و دیگر عوامل این چنینی سبب باطل نشدن دندان نمی شود. از این رو می توان گفت که رفتن به دندان پزشکی و انجام درمان دندان پزشکی، فی النفسه سبب باطل شدن روزه نمی شود.

برخی از روزه داران هم ترس از فرو بردن آب دارند و به همین دلیل با این سوال درگیر هستند که آیا فرو بردن و خوردن آب در حین انجام اعمال و درمان دندان پزشکی روزه را باطل می کند یا خیر؟

شرایط ماه رمضان و دندان پزشکی

شرایط ماه رمضان و دندان پزشکی

همان طور که در بالا اشاره نمودیم رفتن به دندان پزشکی فی النفسه باعث باطل شدن روزه نمی شود اما اگر در حین درمان چیزی مثل آب یا شی یا کنده شدن مواد و ذراتی از فک و دهان و پایین رفتن آن ها در گلو سبب باطل شدن روزه می شود. لذا فردی که در زمان روزه داری به دندان پزشکی مراجعه می کند باید توانایی جلوگیری کردن از بلعیدن و فرو بردن این مواد به حلق و گلو را داشته باشد. در این صورت رفتن این شخص به دندان پزشکی مانعی ندارد.

سوال دیگری که به ذهن روزه داران می رسد این است که ایا خون آمدن از دندان سبب باطل شدن روزه می شود؟ در پاسخ باید گفت که روزه ی فرد با خون ریزی کردن دندان باطل نمی شود اما باید از ورود آن به حلق و گلو جلوگیری کرد.

نکته و سوال دیگری که ذهن روزه دار را درگیر می کند تزریق آمپول بی حسی است که آیا تزریق این آمپول روزه را باطل می کند یا خیر؟ در این راستا باید بدانید که تزریق این چنین آمپولی در حین درمان های پزشکی اصلا روزه را باطل نمی کند چرا که بر اساس گفته ی مراجع اسلامی تنها آمپول هایی که دارای ارزش غذایی هستند روزه را باطل می کنند.

از این رو به طور کلی می توان گفت که تمام درمان های دندان پزشکی اعم از پر کردن دندان، عصب کشی دندان، کشیدن دندان، تزریق آمپول بی حسی و .. روزه را باطل نمی کند مگر اینکه چیزی مثل آب یا ذرات فک و دهان وارد حلق و گلو شود.

ماه رمضان و بهداشت دهان

ماه رمضان و بهداشت دهان

توصیه های مهم بهداشت دهان و درمان در ماه رمضان و روزه داری

• برای بهداشت دهان و درمان در ماه رمضان استفاده از خمیر دندان به هیچ وجه مشکلی ندارد.

• برای تمیز ماندن دهان و دندان می توانید در شب و قبل از خواب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.

• مسواک زدن بعد از سحری هم جایز است و هیچ مشکلی ندارد.

تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا