تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 29 خرداد 1400

ایمپلنت دندان و پروتز دندان چیست موضوعی است که می خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده که حداقل یک دندان حدود 77 درصد از افرادی که در گروه سنی 35- 54 هستند از دست رفته است. عوامل متعددی مانند پوسیدگی دندان، شکستگی ، تصادف، بیماری لثه و ... ممکن است سبب از دست دادن دندان در افراد مختلف شود. مطمئناً وقتی که تعداد دندان های از دست رفته فردی زیاد شود، غذا خوردن و حتی حرف زدن برای او مشکل خواهد شد. بنابراین چاره کار این است که دندان از دست رفته را به نحوی مجدداً احیا کنیم. دو روش برای این کار وجود دارد. روش اول استفاده از دندان مصنوعی است که از زمان گذشته تا به امروز ادامه داشته و روش دوم هم ایمپلنت دندان است که روش جدید و بی نظیر برای کاشت دندان به شمار می رود.

در روش ایمپلنت که به نوعی کاشت دندان به حساب می آید از روش جراحی، دندانی از جنس تیتانیوم را به کمک پیچ های مخصوصی در استخوان فک ثابت می کنند. علت استفاده از تیتانیوم این است که این عنصر می تواند با بدن انسان سازگار باشد. اما در روش دندان مصنوعی از قالب استفاده می کنند و دندان را با توجه به فک بیمار قالب گیری کرده و فضای خالی دهان او را پر می کنند. دندان مصنوعی دندانی متحرک بوده و قابلیت جدا کردن از فضای دهان را دارد. اما ایمپلنت در جای خود ثابت است و نمی توان آن را از داخل دهان خارج کرد. در ادامه با تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان بیشتر آشنا می شویم.

منظور از ایمپلنت دندان و پروتز دندان

منظور از ایمپلنت دندان و پروتز دندان

تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان چیست؟

ایمپلنت دندان و پروتز دندان دو روش رایج برای ترمیم و درمان بیمارانی است که به دلایل مختلفی دندان های طبیعی خود را از دست داده اند. این دو روش دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه قصد داریم شما را با مهمترین این تفاوت ها آشنا کنیم.

1- مهمترین تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان در این است که ایمپلنت دندان کارکردش مانند دندان طبیعی است زیرا در جای خود ثابت بوده و هیچ گونه لقی ندارد. اما دندان مصنوعی در واقع متحرک است و می توانید آن را از دهان خارج کنید. در موقعیت های مختلف مانند خوابیدن، تمیز کردن دندان و... شما مجبور هستید که قالب دندان مصنوعی را از دهان خود جدا کنید و در جایی تمیز و بهداشتی نگهداری نمایید.

2- تفاوت دیگر ایمپلنت دندان و پروتز دندان در جنس آن ها است. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم عنصری است که می تواند سازگاری عالی با بدن داشته باشد. در حالی که جنس پروتز دندان یا دندان مصنوعی از پرسلن است. تیتانیوم از پرسلن قوی تر است بنابراین دندان هایی که به روش ایمپلنت در دندان شما کاشته شده اند به نسبت دندان مصنوعی کمتر دچار شکستگی خواهند شد. بنابراین دندان مصنوعی نیاز به ترمیم و بازسازی پیدا می کند اما در ایمپلنت نیاز به ترمیم و بازسازی نیست و دوام و طول عمر بالایی دارد.

3- تفاوت مهم دیگر بین ایمپلنت دندان و پروتز دندان در این است که در روش ایمپلنت دندان شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید اما استفاده از پروتز دندان هزینه ای به مراتب کمتر دارد و بسیار به صرفه تر است.

4- از نظر طبیعی بودن ایمپلنت دندان طبیعی تر به نظر می رسد و این موضوع حس خوبی در شما ایجاد می کند. در دندان های مصنوعی چنین حسی وجود ندارد.

5- تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان از نظر دیگر نیز قابل توجه است. برای مثال اغلب بیماران گزارش داده اند که دندان های مصنوعی آن ها موقع حرف زدن یا غذا خوردن اغلب تمایل دارند که به سمت جلو حرکت کنند. در ایمپلنت دندان به دلیل این که دندان در جای خودش ثابت است چنین مشکلی وجود ندارد و حس اجتماعی ناخوشایندی به بیماران دست نخواهد داد.

6- از نظر زیبایی ایمپلنت دندان بسیار زیبا به نظر می رسند و شبیه دندان های طبیعی هستند. این روش از تحلیل رفتن استخوان و لثه جلوگیری می کند و باعث می شود کسی متوجه نشود که شما دارای دندان های طبیعی نیستید.

7- با بررسی که در تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان انجام دادیم مشخص شد که ایمپلنت دندان به دلیل این که ساختار دندان های کناری خودش را حفظ می کند و دندان های کناری تراشیده نمی شوند به مراتب بهتر از دندان های مصنوعی خواهد بود.

تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان

تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان

ایمپلنت دندان و پروتز دندان مناسب چه کسانی است؟

با توجه به بررسی هایی که انجام شد و به تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان در متن اشاره کردیم مطمئناً به این نتیجه رسیده اید که ایمپلنت دندان به مراتب بهتر از پروتز دندان است. از هر نظر اگر به این قضیه نگاه کنید خواهید دید که بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته استفاده از ایمپلنت دندان است. کسانی که حتی یک دندان پوسیده دارند و می خواهند آن را درمان کنند بهترین روش استفاده از ایمپلنت است. ایمپلنت دندان می تواند بیش از 20 سال دوام و ماندگاری داشته باشد. ایمپلنت دندان و پروتز دندان مناسب همه افراد است. اما کسانی که توانایی پرداخت هزینه های بالای ایمپلنت دندان را ندارند بهترین گزینه استفاده از پروتز دندان یا دندان مصنوعی می باشد.

بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته

تاریخ انتشار : 29 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا