درباره ی نانوکامپوزیت چه می دانید؟

آخرین بروزرسانی : 11 مرداد 1400

نانو کامپوزیت ها یکی دیگر از انواع کامپوزیت هستند و تقریبا آخرین نسلی از کامپوزیت ها هستند که وارد بازار تجهیزات دندان پزشکی شده اند. همان طور که خودتان نیز می دانید، کامپوزیت ها طرح درمانی هستند که معمولا برای اصلاح طرح لبخند، برای درمان نامنظمی دندان ها و ترمیم دندان های پوسیده و شکسته استفاده می شود. چیزی که درباره ی صنعت نانو همیشه در بحث تجهیزات پزشکی مطرح بوده و هنوز هم هست، بحث پایداری درمان های زیبایی به کمک این تکنولوژی بوده و هست. با توجه به امر که کامپوزیت های دندان ها یه عنوان یک درمان در علم دندانپزشکی به شدت مورد استقبال قرار گرفته بود، پیدایش محصولی حاصل از تلفیق صنعت نانو و مواد کامپوزیتی، گزینه ای بود که منتظرش بودیم. از این رو نانو کامپوزیت به عنوان یک محصول ویژه در صنعت کامپوزیت وارد و عرض اندام نمود.

نانو کامپوزیت ها برای دندان بسیار زیبا هستند و دارای کاربردی بسیار سریع و راحت نیز در کنار این زیبایی می باشند. چیزی که درباره ی کامپوزیت نانو همیشه وجود دارد، این است که این کامپوزیت دندان همیشه قابل تغییر بوده و می شود از آن انتظار پیشرفت بیشتر نیز در این صنعت را همیشه داشت. درباره ی نانو کامپوزیت در ادامه برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این موضوع، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نانوکامپوزیت

نانوکامپوزیت

آشنایی با نانو کامپوزیت در دندان پزشکی

نانو کامپوزیت با هدف از بین بردن مشکلات و محدودیت های کامپوزیت های هیبریدی وارد بازار تجهیزات پزشکی شد. نانو کامپوزیت یک مواد برای ترمیم دندان است که ذرات آن با یک فراید متفاوت سنتز می شود. این در صورتی است که کامپوزیت هایی مانند کامپوزیت هیبریدی، از ذراتی که نتیجه ی تراشکاری است ساخته شده اند. در واقع ذراتی که در ساختار نانو کامپوزیت وجود دارند، 20 نانومتر می باشند. رفتار و ویژگی های منحصر به فرد نانو باعث شده است که این مواد به یکی از پرمصرف ترین مواد در طرح درمان کامپوزیتی، به حساب آید.

چیزی که باعث بالا رفتن مقاومت کامپوزیت نانو می شود، چیزی است که در ساختار آن وجود دارد. در واقع ذرات نانو مانند یک خوشه به یکدیگر می چسبند و همین ساختار خوشه مانند تا حد خیلی زیادی مقاومت این مواد را تضمین می نماید. همین موضوع باعث شده تا نانو کامپوزیت ها در برابر پولیش و سایش از خودشان مقاومت خیلی بالایی نشان دهند. دلیلش هم این است که بر اثر سایش معمولا یک نانو یا چند نانو از خوشه جدا می شود اما جای خالی ای که ایجاد می شود اصلا بزرگ نیست و همین موضوع باعث می شود که مقاومت این مواد بر برابر مواردی که برایتان نام بردیم تا حد خیلی زیادی، بالا باشد. کامپوزیت های نانو معمولا نیازی به پولیش زیاد ندارند و تنها تست زبان برای چنین کامپوزیت هایی کفایت می کند.

نانوکامپوزیت در دندانپزشکی

نانوکامپوزیت در دندانپزشکی

نقش نانو کامپوزیت ها در ترمیم دندان های شکسته

یکی از مهم ترین کاربردهای نانو کامپوزیت ها برای پر کردن دندان های پوسیده است. معمولا دو روش برای پر کردن دندان های پوسیده وجود دارد، روش پر کردن توده ای و روش لایه لایه، چیزی که در روش های توده ای بسیار مهم است این است که شما مقدار تقریبی از مواد را داخل فضای خالی دندان می گذارید و شروع به جا گذاری می کنید اما گاهی اوقات ممکن است که شرایط مختلف مانند کیور کردن مناسب و بررسی کیفیت مواد به خوبی انجام نشود و نتیجه ی کار، مطلوب به دست نیاید اما پر کردن با کمک کامپوزیت نانو، به صورت لایه لایه، درست است که کمی وقت گیرتر است اما به هر حال با دقت بالایی انجام می شود و نتیجه موفقیت آمیزی خواهد داشت.

چیز دیگری که درباره ی پر کردن دندان ها بسیار اهمیت دارد، رنگ موادی است که برای این کار استفاده می شود. خوشبختانه انعطاف کامپوزیت های نانو در ابن زمینه آنقدر زیاد است که افراد می توانند با توجه به رنگ طبیعی دندان خود، مواد مورد نظر را انتخاب نمایند. این موضوع برای دندان های آسیاب که بزرگ هستند و دید دارند، بیشتر صدق می کند.

ترمیم دندان های شکسته با نانوکامپوزیت

ترمیم دندان های شکسته با نانوکامپوزیت

خودتان می دانید و یا می توانید حدس بزنید که قدرت مانور دندانپزشک برای درمان دندان های عقبی تا حد زیادی پایین است و دلیل آن هم محدودیتی است که به واسطه ی اندازه ی دهان برای دندانپزشک ایجاد می شود، از این رو موادی که در دندان پزشکی برای ترمیم دندان های انتهایی استفاده می شود باید تا خیلی زیادی روان باشد تا انرژی دندانپزشک برای فرم دادن و تراشیدن آن تلف نشود. چرا که معمولا اندازه ی مواد استفاده شده در این دندان ها بسیار کم است و ور رفتن با ماده ای با این حجم کم آن هم در فضای محدود دهان، کار بسیار وقت گیر و انرژی بری است. بنابراین جریان یافتن و روانروی مواد برای درمان های این چنینی تا حد خیلی زیادی مهم است.

تاریخ انتشار : 11 مرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا