مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

آخرین بروزرسانی : 10 خرداد 1400

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با بهترین روش ترمیم دندان یعنی ارتودنسی دیمون است. همان طور که می دانید ارتودنسی دندان بهترین راه سلامت و منظم کردن دندان ها است. از این رو روز به روز تکنولوژی های مربوط به آن تغییر و پیشرفت می کند که در حال حاضر ارتودنسی دیمون بهترین روش در بین روش های ارتودنسی دندان است. به گونه ای که معرفی این روش در دنیای دندانپزشکی، انقلابی به پا کرد و اکثر متخصصان در این حوزه این روش را رولز رویس دنیای ارتودنسی می دانند.

دلیل این امر این است که سیستم براکتی این روش ارتودنسی به صورتی طراحی شده که زمان صاف شدن دندادن و طول دوره درمان را کم می کند و لذا هم در زمان و هم هزینه می توان صرفه جویی کرد. علاوه بر این طراحی سیستم براکت های دیمون به گونه ای است که خودبه خود تنظیم می شود و این قابلیت از مراجعه ی پی در پی بیمار به متخصص را کاهش می دهد.

حال اگر تمایل دارید بدانید ارتودنسی دیمون چیست و چه مزایای دارد می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون چیست؟

این روش ارتودنسی از جدیدترین روش های ترمیم دندان در دنیای دندانپزشکی می باشد. تفاوت این روش با روش های قدیمی و معمول این است که در روش های ارتودنسی معمول از کش های کوچکی برای وصل کردن سیم و براکت های ارتودنسی استفاده می شود اما در روش دیمون دیگر این کار لازم نیست چرا که سیستم براکت های آن به گونه ای طراحی شده است که دارای سیستم قفل و بست است و امکان باز و بسته شدن کشویی دارند. در واقع همین سیستم قفل و بست سبب اتصال سیم و براکت در این روش ارتودنسی می شود.

این قابلیت دیمون Damon سبب حذف کش های کوچک اطراف براکت ها و در نتیجه تمیز کردن ﺁسان اطراف سیم و براکت شد. طبیعتا ارتودنسی های معمولی فاقد این قابلیت هستند و به دلیل وجود این کش ها تمیز کردن و رعایت بهداشت دندان ها خصوصا برای کودکان سخت است و این کش ها سبب تجمع میکروارگانیسم ها در اطراف این کش ها می شوند.

مزایای ارتودنسی دیمون

کاهش مراجعه مکرر به کلینیک های دندانپزشکی: از مهم ترین قابلیت های این روش ترمیم دندان، عدم وجود لیگاتورهای الاستیکی است. این قابلیت سبب شد که این روش به تنظیمات کمتری نیاز داشته باشد و طبیعتا سبب کاهش مراجعه های مکرر بیماران به کلینیک های دندانپزشکی شود. علاوه بر این، سیستم آن به گونه ای طراحی شده که دندان های بیمار در مقایسه با روش های قدیمی، راحت تر در موقعیت صحیح خود قرار بگیرند.

کم هزینه بودن: از مهم ترین مزایای این روش طول درمان کوتاه مدت نسبت به روش های قدیمی است. به همین دلیل با اینکه هزینه ی این نوع ارتودنسی بالاتر از روش های قدیمی است ولی به دلیل کاهش دوره ی درمان و کاهش تعداد جلسات مراجعه به کلینیک ها برای معاینه، به طور کلی هزینه ی مقرون به صرفه ترین نسبت به روش های قدیمی دارد.

مزایای فوق العاده ارتودنسی دیمون

مزایای فوق العاده ارتودنسی دیمون

کاهش اصطکاک: همان طور که اشاره نمودیم در این روش ارتودنسی، لیگاتورهای الاستیکی حذف شده اند لذا با حذف آن ها هیچ نوع اصطکاکی هم وجود ندارد و از این رو فرد با وجود ارتودنسی می تواند به راحتی دندان های خود را حرکت دهد. حذف اصطکاک در این روش، امکان هر نوع فرسایش و ساییدگی را حذف می کند.

کاهش طول دوره درمان: از مهم ترین مزایای ارتودنسی دیمون، کاهش مدت زمان دوره درمان است. به طور کلی طول درمان این روش حدود 6 ماه کمتر از روش های قدیمی است. دلیل این کاهش، کاهش اصطکاک بین دندان ها است.

کاهش درد: با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته میزان دردی که بیماران در این نوع ارتودنسی تحمل می کنند کمتر از روش های قدیمی است.

افزایش بهداشت و سلامت دندان: تمیز کردن دندان روش های قدیمی سخت تر است لذا تجمع باکتری ها و پلاکت ها در براکت ها بیشتر است همچنین کش های موجود در روش های قدیمی به سرعت با مصرف غذا و نوشیدنی ها رنگی می شود. اما روش دیمون فاقد این کش ها است و لذا تمیز کردن دندان ها را آسان تر کرده و در نتیجه سلامت و بهداشت دهان و دندان را افزایش می دهد.

نتیجه بهتر: طبیعتا با این مزایای فوق العاده، نتیجه ی این روش نسبت به روش های قدیمی بهتر و رضایت بخش تر است. سیستم و تکنولوژی که در دیمون بکار گرفته می شود سبب حرکت بهتر و صحیح تر دندان ها نسبت به روش های سنتی می شود و همچنین درد و دیگر عوارض جانبی را کاهش می دهد.

ارتودنسی دیمون برای ترمیم دندان

ارتودنسی دیمون برای ترمیم دندان

انواع ارتودنسی دیمون

این نوع ارتودنسی نیز مانند روش های سنتی که به دلیل استفاده از جنس ها و آلیاژهای مختلف متنوع بودند دارای انواع مختلفی است که در بین انواع مختلف روش دیمون، روش های دیمون شفاف و سرامیکی از پرطرفدارترین روش ها می باشند. دلیل پرطرفدار بودن این روش ها این است که در زمان قرارگیری روی دندان، جلب توجه زیادی نمی کنند.

تاریخ انتشار : 10 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا