همه چیز درباره ی ارتودنسی متحرک

آخرین بروزرسانی : 1 شهریور 1400

ارتودنسی متحرک یکی از انواع ارتودنسی است که معمولا باید تحت نظارت و تجویز پزشک متخصص برای ترمیم دندان بیمار انجام شود. یعنی این طور نیست که بیمار باب میل خود از ارتودنسی متحرک برای طرح درمان خود استفاده نماید. معمولا ارتودنسی متحرک با توجه به زوایای دهانی و فک بیمار است که طراحی و اجرا می شود. این نوع از ارتودنسی به صورت دائمی بر روی دندان های شما قرار نمی گیرد و قابلیت خارج کردن از دندان نیز دارد. در واقع فرد می تواند هر زمانی که تمایل دارد آن را از دهان خارج کند اما این مدت زمان خارج شدن از دهان کاملا محدود است و نباید به گونه ای باشد که در روند درمان اختلال ایجاد نماید.

ارتودنسی های متحرک معمولا به گونه ای طراحی می شوند که یک نیروی ثابت را به دندان ها برای جابجایی وارد کنند و طرح درمان اصلی ارتودنسی کمک نمایند. ارتودنسی های متحرک انواع مختلفی دارند. یک سری از این ارتودنسی ها هستند که برای حرکات ثابت دندانی تعبیه می شوند و برخی دیگر که برای حرکت دادن فک ها مورد استفاده قرار می گیرند. به هر حال این ارتودنسی ها نیز مانند هر طرح درمان دیگری، مزیت ها و معایب خاص خودشان را دارند که در ادامه بیشتر درباره ی آن ها صحبت می کنیم. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید به بررسی ابعاد مختلف ارتودنسی متحرک با یکدیگر بپردازیم :

همه چیز درباره ی ارتودنسی متحرک

همه چیز درباره ی ارتودنسی متحرک

مزیت های دستگاه های ارتودنسی متحرک چیستند؟

• یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توانیم درباره ی ارتودنسی های متحرک بیان کنیم، این است که این دستگاه ها هر زمانی که فرد بخواهد از دهان خارج می شوند و به راحتی قابلیت شستشو و تمیز شدن دارند. این ویژگی ای است که سایر ارتودنسی ها از آن بی بهره هستند و معمولا تمیز کردن آن ها بسیار سخت است.

• خیلی وقت های پیش می آید که پروسه ی ارتودنسی به یک سری حرکات ریز دندان نیاز دارد که این حرکات احتیاجی به براکت و سیم کشی ندارند. در این مواقع معمولا ارتودنسی های متحرک بهترین گزینه هستند.

• از آنجایی که ارتودنسی معمولا بر اساس حرکت و جابجایی دندان ها انجام می شود. طبیعی است که فرد در قسمت دهانی و دندان ها درد کم و یا زیادی تجربه نماید. مزیت استفاده از ارتودنسی متحرک در این است که هر زمانی شدت درد زیاد و فرد نتوانست آن را تحمل کند، می تواند به راحتی آن را از دهان خارج کرده و کمی استراحت نماید.

• مشکل بعدی ارتودنسی ها، ظاهر و نمایی است که برای دندان ایجاد می کنند. اکثر افراد دوست ندارند که طرح درمان ارتودنسی بر روی دندان هایشان دیده شود. از این رو می شود که در مهمانی ها و مراسم های مختلف، ارتودنسی متحرک را از دندان خارج کنید تا طبیعی به نظر بیایید.

• تمیز کردن دندان ها نیز با ارتودنسی متحرک راحت تر انجام می شود. این در صورتی است که معمولا در ارتودنسی ها ثابت، تمیز کردن و خلال کردن دندان ها کار بسیار زمان بر و دشواری است.

• دستگاه های ارتودنسی های متحرک معمولا در لابراتوار آمده می شوند و نصب آن ها معمولا زمانبر نیست و بیمار را کلافه نمی کند.

• نکته ی آخر درباره ی مزیت های ارتودنسی متحرک این است که هزینه ی این ارتودنسی به نسبت سایر ارتودنسی ها کم تر بوده و قابلیت دسترسی بهتری برای تمامی اقشار جامعه دارد.

مزیت ارتودنسی متحرک

مزیت ارتودنسی متحرک

معایب ارتودنسی های متحرک

این ارتودنسی ها معمولا برای ناهنجاری های پیچیده کارایی لازم را ندارند. معمولا برای جابجایی های ساده و کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند. مشکل بعدی ارتودنسی های متحرک این است که افرادی که همکاری کافی برای اجرای طرح درمان را ندارند، به راحتی آن را برای مدت زمان طولانی از دندان هایشان خارج می کنند و مانع از اجرای درست درمان می شوند و بنابراین اصلا نتیجه ای از ارتودنسی متحرک دریافت نمی کنند.

گاهی اوقات پیش می آید که دندان ها برای جابجایی به چرخش های چندگانه احتیاج دارند که ارتودنسی های متحرک به هیچ وجه نمی توانند این نوع طرح درمان را اجرا نمایند. به همین دلیل گاهی اوقات پیش می آید که از ارتودنسی های متحرک معمولا برای تکمیل طرح درمان ارتودنسی ثابت استفاده می کنند. چرا که این ارتودنسی ها به تنهایی قابلیت جابجایی فک و دندان ها را با هم ندارند.

معایب ارتودنسی متحرک

معایب ارتودنسی متحرک

سخن آخر

به طور کلی اینکه از ارتودنسی ثابت و یا متحرک برای درمان استفاده شود به موارد خیلی زیادی بستگی دارد. نوع ناهنجاری ، شدت مشکل، میزان شلوغی دندان ها، شیب فک و غیره همگی مواردی هستند که به صورت کاملا مستقیم بر روی انتخاب طرح درمان تاثیر می گذارند. پس تصمیم نهایی با پزشک متخصص است که بر اساس اطلاعات به دست آمده و بررسی های مختلف، تصمیم بگیرد که کدام طرح درمان را برای بیمار انتخاب و طراحی و اجرا نماید. پس نهایتا سعی کنید که برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه های خود، از یک متخصص با تجربه و حرفه ای کمک بگیرید.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

تاریخ انتشار : 1 شهریور 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا