چرا لمینیت از کامپوزیت بهتر است؟

آخرین بروزرسانی : 30 خرداد 1401

لمینیت یا کامپوزیت؟ کدام بهتر است؟

لمینیت و کامپوزیت، هر دو روش سریعی برای بهبود ظاهر دندان هستند. در واقع نحوه اجرای هر دوی آنها بسیار شبیه است و تفاوت اصلی آنها در مواد مصرفی است. در هر دوی این روش ها، لایه ای نازک همرنگ با دندان طبیعی، روی سطح دندان چسبانده می شود و به این طریق، ظاهر و اندازه دندان بازسازی می شود. از طرفی، مواد اولیه مثلا چسب دندانپزشکی استفاده شده می تواند عامل مهمی در استحکام و دوام این دو روش باشد. اما در صورتی که تمامی مراحل نصب به درستی و با مواد اولیه با کیفیت اجرا شده باشند، لمینیت برتری مشهودی در مقایسه با کامپوزیت دارد. در این مقاله به بررسی عوامل مختلف که باعث می شود لمینیت انتخاب بهتری باشد می پردازیم.

شما می توانید به کلینیک دندانپزشکی مبین در استفاده از بهترین مواد اولیه در ترمیم دندان اطمینان کنید و به صورت آنلاین نوبت خود را ثبت کنید.

ترمیم دندان به بازیابی زیبایی لبخند شما کمک می کند

ترمیم دندان به بازیابی زیبایی لبخند شما کمک می کند

تفاوت های لمینیت و کامپوزیت

اولین موردی که در مورد تفاوت های لمینیت و کامپوزیت بررسی خواهیم کرد، هزینه اولیه و ثانویه آنها است. هزینه اولیه به هزینه ساخت و نصب و هزینه ثانویه به هزینه های ترمیم و نگهداری اشاره دارد. لمینیت سرامیکی معمولا در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شود. این موضوع به تنهایی هزینه اولیه آن را افزایش می دهد. کامپوزیت در مطب و هنگام نصب قابل شکل دهی است و نیازی به پرداخت هزینه های لابراتوار نیست. این موضوع باعث می شود تا هزینه اولیه کامپوزیت تقریبا نصف هزینه اولیه لمینیت باشد. اما کامپوزیت استحکام کمتری دارد و زودتر نیاز به ترمیم پیدا می کند. این مسئله باعث می شود تا هزینه های ثانویه کامپوزیت بسیار بیشتر باشد.

لمینیت بعد از ساخته شدن در لابراتوار به کمک چسب دندانپزشکی به دندان چسبانده می شود.

لمینیت بعد از ساخته شدن در لابراتوار به کمک چسب دندانپزشکی به دندان چسبانده می شود

استحکام

موضوع بعدی در مورد استحکام و دوام این دو روش است. لمینیت دندان به طور میانگین حدود دو برابر بیشتر از کامپوزیت دندان عمر خواهد کرد. هر دو روش با مراقبت و نگهداری مناسب بیشتر دوام خواهند داشت اما در شرایط یکسان، لمینیت دوام بیشتری خواهد داشت. لمینیت از مواد چینی (یا سرامیک) در دمای هفتصد درجه در کوره مخصوص ساخته می شود. این فرایند باعث می شود تا مواد اولیه به خوبی در کنار هم محکم شوند. کامپوزیت بعد از قرار گرفتن در دهان، توسط نور مادون بنفش سفت می شود و استحکام کمتری خواهد داشت.

جلوه طبیعی تر

مسئله دیگری که در انتخاب بین این دو از اهمیت بالایی برخوردار است، ظاهر طبیعی آن است. کسی نمی خواهد دندان هایش مصنوعی و غیر واقعی به نظر برسند. همانطور که گفته شد لمینیت در کوره مخصوص و دمای بسیار بالا ساخته می شود. این موضوع باعث می شود تا ظاهر درخشنده و زیبا تری به خود بگیرد.

در هر دو روش کامپوزیت و لمینیت امکان تطابق رنگ با دندان طبیعی وجود دارد اما لمینیت به دلیل لعاب سرامیکی از جلوه طبیعی تری برخوردار است.

کامپوزیت و لمینیت

کامپوزیت و لمینیت

معایب کامپوزیت

یکی از معایب کامپوزیت، تغییر رنگ آن در طول زمان است. کامپوزیت لعاب سرامیکی ندارد و رنگ آن در طول زمان تغییر می کند. ترمیم رنگ کامپوزیت به صورت دوره ای امکان پذیر است اما بر هزینه های ثانویه آن می افزاید.

از دیگر معایب کامپوزیت می شود به پروسه طولانی نصب اشاره کرد. لمینیت در لابراتوار ساخته می شود و توسط چسب مخصوص دندانپزشکی به دندان چسبانده می شود. اما همانطور که گفته شد کامپوزیت بعد از قرارگیری در دهان بیمار توسط دندانپزشک شکل داده می شود. این فرایند زمان بیشتری میبرد و می تواند باعث خستگی بیمار و دندانپزشک شود.

معایب لمینیت

با توجه به فرایند نصب کامپوزیت، امکان تغییر شکل و ترمیم آن در هر زمان وجود دارد. موضوعی که در مورد لمینیت صادق نیست. ممکن است این موضوع به ظاهر بی اهمیت باشد اما در صورتی که بعد از نصب، آسیبی به آنها برسد، اهمیت این موضوع روشن می شود. کامپوزیت به دلیل مواد اولیه انعطاف پذیر تر، در صورت آسیب، در دهان قابل ترمیم است. اما اگر لمینیت آسیب ببیند یا لب پر شود، باید کاملا تعویض گردد و امکان ترمیم آن در دهان وجود ندارد. شاید بتوان گفت این تنها برتری کامپوزیت در این مقایسه است. اما اگر احتیاط لازم جهت نگهداری لمینیت رعایت شود، این موضوع اهمیتی نخواهد داشت.

کلام آخر

متوجه شدیم که لمینیت، استحکام بیشتر و هزینه کمتری دارد، اما در صورت آسیب قابل ترمیم نیست. بنابراین استفاده از کامپوزیت در دندان هایی که احتمال بیشتری برای ضربه فیزیکی دارند بهتر است. با وجود تفاوت ها، نحوه مراقبت از هر دو روش مشابه و ضروری است. استفاده مداوم از مسواک برای افزایش عمر آنها توصیه می شود. همینطور معمولا اگر تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند کمتر باشد، استفاده از کامپوزیت توصیه می شود. برای انتخاب بهتر در این زمینه نظر متخصصان نیز می تواند کمک کننده باشد. شما می توانید به صورت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی مبین نوبت خود را ثبت کنید و با مشورت با کادر مجرب و با سابقه تصمیم نهایی برای ترمیم دندان خود بگیرید.

تاریخ انتشار : 30 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا