آنچه باید در زمینه کامپوزیت دندان بدانید

آخرین بروزرسانی : 5 آبان 1400

اگر در یکی از دندان‌های شما حفره وجود دارد، دندانپزشک شما احتمالا توصیه می‌کند در اسرع وقت برای استحکام بخشیدن به دندان‌تان و جلوگیری از عفونت از کامپوزیت دندان استفاده کنید.

مواد مختلفی در ساخت پرکننده ها برای ترمیم دندان استفاده می شود؛ با این حال دو نوع آمالگام و رزین کامپوزیت پرکاربردترین هستند. رایج ترین انواع پرکننده ها آمالگام و کامپوزیت (یا رزین کامپوزیت) هستند.

آمالگام برای سال‌های متمادی پرمصرف‌ترین ماده بود؛ اما پرکننده‌های کامپوزیت دندان به دلیل ترکیب ظاهری و دوام محبوبیت خود را افزایش داده‌اند. در این مقاله توضیح خواهیم داد که پرکننده های کامپوزیت چیست، چقدر دوام دارند و چقدر ایمن هستند.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در انواع مختلف نقره، طلا، سرامیکی و آمالگام ... وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب خود است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان ظاهر طبیعی تری نسبت به سایر گزینه ها دارد. مواد کامپوزیت را می توان به گونه ای سفارشی کرد که با سایه دندان شما مطابقت داشته باشد؛ بنابراین برای هر کسی که به دهان شما نگاه می کند، تقریبا قابل توجه نیست.

اما آن ماده همرنگ دندان چیست؟ این مخلوطی از رزین پلاستیکی (اکریلیک) است که با پرکننده شیشه پودری تقویت شده است. برای انواع ترمیم های دندان مفید است، از جمله:

• پر کردن

• روکش ها

• تاج ها

همچنین گاهی اوقات دندانپزشکان از این ماده کامپوزیت رزین برای ترمیم قسمت هایی از دندان های شکسته استفاده می کنند.

انواع کامپوزیت دندان

دندانپزشک شما ممکن است انتخاب های مختلفی را در زمینه مواد برای پرکردن ارائه دهد. در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

- آمالگام (نقره)

این ها متداول ترین نوع پر کردن دندان برای سال های متمادی بودند و هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان به طور گسترده استفاده می شوند. آن ها بسیار بادوام هستند.

به علاوه، این فرآیند نسبتا ساده است؛ زیرا دندانپزشک نیازی به نگرانی در مورد تمیز و خشک نگه داشتن دندان در طول نصب ندارد. آن ها همچنین هزینه کمتری نسبت به سایر مواد مورد استفاده در ترمیم دندان دارند.

اما محبوبیت آن ها در سال های اخیر کاهش یافته است. زیرا از آنجایی که به رنگ دندان نیستند، طبیعی به نظر نمی رسند.

همچنین پرکننده آمالگام حاوی جیوه است، اگرچه انجمن دندانپزشکی آمریکا آن را یک گزینه «قابل دوام و ایمن» ارزیابی کرده است. بررسی تحقیقات 2014 اشاره کرد که شواهد کافی از هر عوارض جانبی در این نوع وجود ندارد، اگر چه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

- طلا

پرکننده طلا گرانتر از انواع دیگر پرکننده ها است؛ اما شما مبلغی را که برای آن هزینه می کنید، دریافت می کنید. آن ها بادوام هستند و 20 سال یا بیشتر دوام می آورند.

- سرامیک

کامپوزیت سرامیکی که دارای نوعی پرسلن هستند نیز ماندگاری نسبتا طولانی دارند و طول عمر مورد انتظار آن تا 15 سال است. اما آن ها چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند، زیرا بسیار گران هستند و همچنین نیاز به یک فرآیند بازدید دارند.

- گلاس آینومر

کامپوزیت دندان گلاس آینومر با پرکننده شیشه ساخته می شوند. مانند پرکننده های رزین کامپوزیت، پرکننده های آینومر شیشه ای هم رنگ دندان هستند و می توانند سایه دار شوند تا با دندان های فرد ترکیب شوند. این بدان معنی است که آن ها نسبت به پر کردن آمالگام کمتر آزاردهنده هستند.

همچنین آن ها فلوراید آزاد می کنند که احتمال تشکیل حفره جدید را کاهش می دهند. اما دوام کمتری نسبت به پرکننده‌های آمالگام دارند و سال ها دوام نمی‌آورند. همچنین، ممکن است برای حفره های بزرگ مناسب نباشند.

ماندگاری کامپوزیت دندان چقدر است؟

پرکننده های کامپوزیت، در عین بادوام بودن، عمر کوتاه تری دارند. یک مطالعه در سال 2010 طول عمر را حدودا 7 سال پیش بینی کرد.

بررسی دیگری در سال 2010 از مطالعات تحقیقاتی متعدد نشان می دهد که اگر از پرکردگی ها به خوبی مراقبت شود، ممکن است 10 سال از کامپوزیت دندان بهره ببرید. اما این مطالعه همچنین اشاره می‌کند که افرادی که در معرض خطر زیاد پوسیدگی هستند، ممکن است مرتب به پرکردن کامپوزیت احتیاج داشته باشند.

آیا پر کردن کامپوزیتی بی خطر است؟

برخی از افراد در مورد ایمنی کامپوزیت دندان ابراز نگرانی کرده اند، به ویژه در مورد احتمال اینکه ماده کامپوزیت ممکن است سیتوتوکسیک باشد یا برای سلول های بافت های اطراف دندان مضر باشد.

یک مطالعه اشاره کرد که تحقیقات بیشتری در مورد خطرات احتمالی مورد نیاز است. محققان به دندانپزشکان توصیه کردند دستورالعمل سازنده را در مورد مواردی مانند شدت نور و زمان پخت از نزدیک رعایت کنند و از قرار دادن مستقیم این مواد بر روی پوست خودداری کنند.

اگر در این زمینه نگرانی هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید. آن ها می توانند جزئیات نوع خاصی از مواد موجود برای کار دندانپزشکی شما را بررسی کنند.


کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان با زیبا کردن لبخند فرد باعث افزایش اعتماد به نفس او می شود، همچنین از عفونت دندان و کاهش استحکام آن جلوگیری می کند.

سخن آخر

یک کامپوزیت دندان تمایل شما را برای خوب به نظر رسیدن و زیبا کردن لبخند شما، برآورده می کند. علاوه بر این، ممکن است از پوسیدگی بیشتر دندان و ضعیف شدن دندان شما جلوگیری کند.

دندانپزشک می تواند با شما در مورد گزینه های مناسب صحبت کند تا مطمئن شود که بهترین گزینه برای شما کدام است.

تاریخ انتشار : 5 آبان 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا