ارتودنسی دندان چقدر می تواند موثر باشد؟

آخرین بروزرسانی : 1 مهر 1402

در هر سنی می توانید دندان هایتان را ارتودنسی کنید. ناهماهنگی، روی هم قرار گرفتن یا جلو افتادن دندان ها بر ظاهر و عملکرد آن ها تأثیر منفی می گذارد. درمان ارتودنسی نه تنها لبخند شما را زیباتر نشان می دهد، بلکه باعث سلامتی نیز می شود، زیرا دندان های هم تراز راحت تر مسواک زده می شوند و در نتیجه کمتر مستعد پوسیدگی و آسیب هستند.

هدف از درمان ارتودنسی یا ارتودنسی دندان ، تراز کردن دندان ها برای بهبود ظاهر و عملکرد آنهاست. دندان ها را می توان با اعمال فشار خفیف برای چندین ماه یا حتی چندین سال و با استفاده از دستگاه های ثابت یا متحرک به موقعیت مورد نظر رساند.

موقعیت دندان ها و فک بر روی اکلوژن تاثیر می گذارد. اکلوژن به ارتباط دندان های بالا با دندان های پایین اشاره دارد. از دست دادن، نامرتب بودن، روی هم افتادن یا بیرون زدگی دندان ها می تواند به مال اکلوژن کمک کند. عادت به مکیدن شست یا انگشت نیز می تواند در انسداد اختلال ایجاد کند.

در هر سنی می توانید دندان هایتان را ترمیم کنید.

در هر سنی می توانید دندان هایتان را ترمیم کنید.

چه کسی مراقبت های ارتودنسی را انجام می دهد؟

دندانپزشک شما می تواند درمان را انجام دهد یا شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع دهد. ارتودنتیست دندانپزشکی است که دارای مدرک دانشگاهی در این زمینه است. این تخصص دندانپزشکی است که با پیشگیری و اصلاح مال اکلوژن سروکار دارد.

چه کسانی می توانند دندان هایشان را ارتودنسی کنند؟

این درمان مختص نوجوانان نیست زیرا موقعیت دندان ها در هر سنی قابل تغییر است. در واقع، بیشتر بزرگسالان از ارتودنسی برای بهبود ظاهر و سلامت لبخند خود استفاده می کنند.

در برخی موارد ترجیح داده می شود که درمان ارتودنسی قبل از ظاهر شدن تمام دندان های دائمی (بزرگسالان) شروع شود. برای تعیین اینکه آیا کودک شما به درمان ارتودنسی برای اصلاح مال اکلوژن نیاز دارد یا خیر، دندانپزشک او را معاینه غربالگری می کند. درمان ارتودنسی رهگیری به دندانپزشک یا متخصص شما این امکان را می دهد که با پیشرفت یک مشکل، آن را درمان یا کند کند.

مدت زمان درمان:

درمان های ارتودنسی زمان بر است. مدت زمان درمان بستگی به سن شما، شدت مشکل و روش درمانی مورد استفاده دارد. درمان معمولاً شامل مراجعه منظم به دندانپزشک است که در طی چندین ماه انجام می شود. به طور کلی، درمان یک بزرگسال بیشتر از یک کودک یا نوجوان طول می کشد. اکثر بیماران به مدت 2 سال از بریس های ثابت استفاده می کنند.

مدت زمان درمان بستگی به وضعیت دندان های بیمار دارد.

مدت زمان درمان بستگی به وضعیت دندان های بیمار دارد.

انواع روش های درمان ارتودنسی:

بسته به شدت مال اکلوژن، دندانپزشک شما ممکن است یک یا چند درمان ارتودنسی زیر را پیشنهاد کند:

  • دستگاه های ارتودنسی ثابت
  • انکوریج خارج دهانی
  • دستگاه های قابل جابجایی
  • نگهدارنده ها
  • جراحی دهان

دستگاه های ارتودنسی ثابت چگونه کار می کنند؟

برای نصب وسایل ثابت، دندانپزشک یا ارتودنتیست براکت ها را با استفاده از سیمان به هر دندان می چسباند. سیم ‌های قوسی شکل به تمام محفظه‌ها متصل می ‌شوند و معمولاً با استفاده از نوارهای لاستیکی یا اتصالات فلزی در جای خود ثابت می ‌شوند.

دستگاه ثابت:

ممکن است پس از اولین قرار دادن وسایل ثابت یا در طول بازدیدهای تنظیم، درد موقتی را تجربه کنید. کمی طول می کشد تا به وسایل ثابت عادت کنید، که ممکن است لب ها و داخل گونه های شما را اذیت کنند. در صورت لزوم می توان موم ارتودنسی را روی براکت ها اعمال کرد. برای داشتن درد کمتر بعد از ویزیت های تنظیمی، ترجیحاً غذاهای نرم بخورید.

مراقبت از دندان:

اهمیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای افرادی که از وسایل ثابت استفاده می کنند افزایش یافته است زیرا پلاک به راحتی در اطراف آن ها جمع می شود. اگر این پلاک به درستی پاک نشود، ممکن است لکه های سفید یا قهوه ای، گاهی دائمی، روی مینای دندان شما ظاهر شود.

با بریس های ثابت، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن زمان بیشتری می برد. مسواک زدن وسایل ثابت و همچنین سطوح جلویی، پشتی و جویدنی دندان‌ها مهم است. دندانپزشک یا ارتودنتیست شما نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها را با استفاده از نخ دندان توضیح می دهد. والدین باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان دندان ها و بریس های خود را به خوبی مسواک می زنند و توصیه های دندانپزشک یا ارتودنتیست خود را دنبال کنند.

با مسواک زدن از ایجاد پلاک جلوگیری کنید.

با مسواک زدن از ایجاد پلاک جلوگیری کنید.

دستگاه های ثابت مختلف:

دستگاه های ثابت امروزی نسبت به گذشته کوچک تر و کمتر دیده می شوند. علاوه بر بریس های ثابت فلزی سنتی، در حال حاضر بریس های ثابت سرامیکی همرنگ دندان وجود دارد که کمتر دیده می شوند. بزرگسالان همچنین می توانند از ترازهای شفاف استفاده کنند.

لنگر خارج دهانی:

این دستگاه به دور سر یا گردن متصل می شود. این حرکت دندان ها و تکامل فک یک کودک در حال رشد را هدایت می کند. انواع مختلفی از لنگرهای خارج دهانی وجود دارد که می توان آن ها را در هر مرحله از درمان ارتودنسی پوشید. ارتودنتیست یا دندانپزشک شما نحوه پوشیدن انکوریج خارج دهانی را به شما توضیح می دهد و تعیین می کند که چه مدت در روز باید از آن استفاده کنید. در اکثر موارد این دستگاه در عصر و شب پوشیده می شود.

منابع:
https://www.cda-adc.ca/fr/oral_health/procedures/orthodontics/

تاریخ انتشار : 1 مهر 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا