اعصاب دندان انسان در کجا قرار می گیرد؟

آخرین بروزرسانی : 25 اردیبهشت 1400

اعصاب دندان انسان یکی از مشکلاتی به شمار می رود که بر اثر پوسیدگی زیاد در ریشه دندان هر فردی اتفاق می افتد برای حفظ کردن دندان و جلوگیری از کشیدن آن و نهایتا ترمیم دندان، بهترین اقدام عصب کشی دندان می باشد تا با انجام آن پوسیدگی های عمیقی که در ریشه اثر گذاشته است و اعصاب دندان انسان را به دنبال داشته، برطرف کند. با عمل عصب کشی اعصاب دندان انسان و یا به عبارت دیگر پالم دندان خالی شده و داخل آن را پاک کرده و می بندند.

در صورتی که عمل عصب کشی انجام نشود، عفونت بافت های اطراف دندان را در پی دارد و موجب ایجاد آبسه دندانی می گردد.

اعصاب دندان انسان در کجا قرار می گیرد و چه کارکردی دارد؟

اعصاب دندان انسان و یا پالپ درون کانال های ریشه دندان قرار دارند. کارکرد اعصاب دندان فقط حسی می باشد، بدین معنی که انتقال گرما و سرما را بر عهده دارد و بعد از بیرون آمدن دندان از لثه اعصاب بر سلامت و کارکرد آن هیچ گونه تاثیر حیاتی نمی گذارد. به عبارت دیگر بود و نبود اعصاب دندان بر کارکرد روزانه آن بی تاثیر می باشد.

با آسیب بافت عصبی و یا مغز دندان ها، نه تنها متلاشی خواهند شد بلکه زیاد شدن باکتری ها درون محفظه مغز شروع می شود. این اتفاق در مرحله بعدی، ایجاد آبسه را به دنبال دارد. آبسه در انتخاب ریشه دندان به وجود می آید و در واقع یک حفره پر از چرک می باشد.

عصب کشی چیست و برای انجام آن چه مراحلی طی می شود؟

عصب کشی نوعی درمان است که برای حفظ دندان هایی که آسیب دیده اند و یا تعمیر آن ها صورت می گیرد.

اعصاب دندان انسان

اعصاب دندان انسان

در این روش درمانی قسمتی از دندان که آسیب دیده را حذف می کنند و بعد تمیز کردن وضد عفونی کامل آن، به پر کردن و چسباندن آن می پردازند. از دلایلی که باعث پالپ دندان می شود، می توان به حفره عمیق، ترک خوردن، آسیب دیدن و همچنین درمان های تکراری می باشد که بر روی دندان انجام می گیرد.

لازم به ذکر می باشد که اصطلاح عصب کشی در واقع به تمیز کردن ریشه های اطراف دندان می گویند.

مراحل عصب کشی چند مورد است که در جلسه های ویزیت صورت می گیرد و در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

اشعه ایکس: بعد از مراجعه به دندانپزشک و ویزیت شدن توسط او، زمانی که احساس کند دندان شما نیاز به عصب کشی دارد، ابتدا قبل از هر چیز به سراغ اشعه استفاده از اشعه ایکس برای پیدا کردن جای پوسیدگی دندان می رود.

بیهوشی: از بیهوشی موضعی برای دندان های آسیب دیده استفاده می کنند. البته باید بدانید که درد عصب کشی بیشتر از درد پر کردن دندان نمی باشد.

پالپکتومی: در این مرحله با سوراخ کردن دندان، اقدام به برداشتن پالپ توسط دندانپزشک می شود.

پر کردن: برای رهایی از پالپ، به پر کردن ریشه های باطل شده با استفاده از مواد گوتاپرکا می پردازند. هدف از عصب کشی و پر کردن دندان، صرفه جویی در آن می باشد که بسیار آلوده شده است. جالب است بدانید با وجود تکنولوژی ها و تکنیک های مردن، درمان اعصاب دندان انسان و عصب کشی بسیار راحت شده است.

مراحل عصب کشی

مراحل عصب کشی

بعد از عصب کشی دندان چه مراقبت هایی نیاز است؟

بعد از درمان، مراقبت از دندان و لثه ها را باید در اولویت خود قرار دهید که امکان آسیب دوباره آن به وجود نیاید.

در صورت نیاز، به دندانپزشک مراجعه نمایید تا به بررسی دندان درمان شده بپردازد.

دندان درمان شده نیاز به چک شدن دارد و هر دوسال یکبار برای این کار باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

باید نسبت به از بین رفتن تمام نشانه های عفونت دندان اطمینان حاصل کنید.

ضمن مراقبت از دندان در خانه، روزی دوبار با خمیر دندان، مسواک بزنید که این عمل به سلامت دندان شما کمک کرده و تا دوازده ساعت از میکروب ها جلوگیری خواهد کرد.

چگونگی انجام عصب کشی؟

دندانپزشک در قدم اول با استفاده از آمپول به بی حس کردن محل مورد نظر می پردازد. از آنجایی که داخل دهان آمپول زده می شود، حس گزش بعد از آن هم طبیعی می باشد.

سپس اقدام به گذاشتن یک ورق پلاستیکی کوچک برای جدا کردن دندان ها از هم می کند. دلیل این کار تمیز نگه داشتن دندان ها در طول فرایند عصب کشی می باشد.

در مرحله سوم با استفاده از یک ابزار کوچک که شبیه به مته می باشد، در قسمت بالای دندان مورد نظر، شکاف ایجاد می کند تا به داخل دندان تسلط کامل پیدا کند. سپس با استفاده از فایل های کوچک به حذف مغز دندان آسیب دیده می پردازد. همچنین از فایل ها استفاده می کند تا به فضای داخلی دندان و ریشه هم شکل دهد.

چگونگی انجام عصب کشی دندان

چگونگی انجام عصب کشی دندان

احتمال بکار گیری از یک محلول ضد میکروبی هم برای کشتن باکتری ها وجود دارد، که این کار خطر عفونت را تا حد زیادی کاهش می دهد. در نهایت با خالی شدن فضای دندان و تمیز و خشک شدن آن، به پر کردن اقدام می کند.

تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا