ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان مزایا و معایب

آخرین بروزرسانی : 27 اسفند 1399

ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان؟ این سوالی است که معمولا ذهن افراد را زمانی که می خواهند یک دندان جایگزین برای دندان از دست رفته ی خود، قرار دهند مشغول می کند. در واقع وقتی شما برای ترمیم دندان و یا جایگزین کردن آن به دندانپزشک مراجعه می کنید، معمولا پیشنهاد دندانپزشک ایمپلنت دندان و یا پروتز دندان است. حالا تصمیم این که ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان با شماست!

در ادامه درباره ی این موضوع که ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

ایمپلنت دندان یا پروتز دندان

ایمپلنت دندان یا پروتز دندان

همه چیز درباره ی اینکه ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان؟

در قیاس اینکه ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان لازم است این دو را با یکدیگر قیاس کنیم و مزیت ها و معایب هر یک را برایتان بر شماریم. پس با ما همراه باشید :

• یکی از مهم ترین ویژگی های ایمپلنت که اتفاقا جزو محاسن آن هم محسوب می شود، مقاومت و قدرت آن می باشد. در واقع ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم است که در داخل استخوان فک قرار گرفته و مانند ریشه دندان عمل می کند و به محکمی آن است. همین موضوع باعث می شود که در هنگام استفاده از ایمپلنت نگران در آمدن و یا لق شدن و شل شدن آن نباشید. اما برای پروتز دندان این ویژگی صدق نمی کند و چنین ثباتی برای آن وجود ندارد. در واقع شما به هنگام استفاده از پروتز دندان، کاملا متوجه حساس بودن شرایط دندان در دهانتان و امکان لق شدن آن خواهید شد.

• مورد دومی که ایمپلنت دندان را با پروتز دندان با هم قیاس می کند، بحث جلوه ی طاهری و نمای این دو می باشد. ایمپلنت ظاهری کاملا شبیه دندان طبیعی دارد و روکشی براق آن یک دندان جدید و نو به شما می دهد. همچنین نحوه ی قرار گرفتن ایمپلنت در ریشه به طور است که تراز لثه ها هم به هم نمی ریزد اما برای پروتز دندان این طور نیست و ظاهری مات دارد و ممکن است هم تراز با لثه و دندان های دیگر قرار نگیرد.

ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم است

در واقع ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم است که در داخل استخوان فک قرار گرفته و مانند ریشه دندان عمل می کند.

• مورد سوم در قیاس این دو بحث سلامت و بهداشت دهان است. در پروتز دندان وقتی میخواهید دهانتان را تمیز کنید و از مسواک و نخ استفاده کنید، ابتدا نیاز است که پروتز را خارج کرده و ابتدا جای خالی آن و سپس خود پروتز را بشویید اما برای ایمپلنت این طور نیست شما می توانید به طور طبیعی از مسواک و نخ دندان برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید و رعایت بهداشت دهان و دندان با ایمپلنت دندان خیلی راحت تر و بهتر امکان پذیر می باشد.

• ایمپلنت برای نصب شدن سلامت دندان ها و لثه را به خطر نمی اندازد استفاده ی طولانی مدت از ان اصلا مشکل ساز نیست اما پروتز یا همان بریج دندانی چنین ویژگی ندارد و برای نصب آن از دندان های کناری و تراشیدن آن ها کمک می گیرند، همچنین دندان های کنار حکم نگهدارنده برای بریج دندان را دارند و این موضوع باعث می شود که فشار زیادی به آن ها وارد گردد و علاوه بر این دو موضوع، پروتز دندان برای ماندن بر روی لثه به آن فشار می آورد و این فشار در طولانی مدت باعث پس روی لثه می شود. اما ایمپلنت این طور نیست و اتفاقا از تحلیل رفتن لثه جلوگیری می کند و باعث حفظ سلامت دهان و لثه می شود.

بالاترین عیب ایمپلنت هزینه ی زیاد آن است.

بالاترین عیب ایمپلنت هزینه ی زیاد آن است.

• بالاترین عیب ایمپلنت هزینه ی زیاد آن است. در واقع می توان گفت که ایمپلنت یکی از گران ترین خدمات دندانپزشکی به شما می آید در صورتی که پروتز های دهانی هزینه ی کمتری به نسبت ایمپلنت دارند.

• مورد بعدی که در قیاس ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان میتوان به آن اشاره کرد این است ایمپلنت دندان برای اشخاصی که استخوان فک ندارند و یا استخوان فکشان تحلیل رفته مناسب نیست و برای نصب ایمپلنت بر روی این قسمت از دهان نیاز به جایگزین استخوان است این موضوع به نوبه ی خود هزینه ی خیلی زیادی را میطلبد.

• نهایتا این که ایمپلنت درمانی طولانی مدت است و به صبوری زیادی نیاز دارد چرا که قبل از هر چیزی در جراحی ابتدای استخوان فک باید به پیچ عادت کند و این موضوع چند ماه طول می کشد و سپس درمان های بعدی آغاز می شود. اصلا به دلیل همین چند مرحله ای بودنش است که هزینه ی آن بسیار زیاد است. اما پروتز دهانی نهایتا در دو جلسه انجام می شود و هزینه ی کمتری هم دارد.

 بر اساس شرایط بدنی، زمانی و مالی خود تصمیم بگیرید

شما بر اساس شرایط بدنی، زمانی و مالی خود تصمیم بگیرید که کدام درمان را برای دندان خود انتخاب می کنید.

سخن آخر

حالا که برایتان از شرایط ایمپلنت دندان و پروتز دندان گفتیم، نیاز است که شما بر اساس شرایط بدنی، زمانی و مالی خود تصمیم بگیرید که کدام درمان را برای دندان خود انتخاب می کنید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد اطلاعات کافی درباره ی ایمپلنت دندان و پروتز دندان در اختیار شما قرار دهد.

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا