ایمپلنت دندان یک روزه: جایگزین دندان های از دست رفته

آخرین بروزرسانی : 13 آبان 1400

آیا نگران از دست دادن دندان های خود هستید؟ ایمپلنت دندان یک روزه راه حل خوبی را در اختیار شما قرار می دهند. این ایمپلنت معمولا برای جایگزینی دندان های جلو بلافاصله پس از کشیدن استفاده می شوند. در این مقاله بیشتر در این زمینه بحث خواهیم کرد.

ایمپلنت فوری یا ایمپلنت دندان یک روزه چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان در یک روز و بلافاصله پس از عمل کشیدن انجام می شود و در یک حفره جدید قرار می گیرد. اغلب کاشت دندان با نصب روکش انجام می شود تا ظاهری جذاب داشته باشد. تا زمانی که در اطراف دندان های کاشته شده استخوان تشکیل نشود، لازم است تا چندین هفته جویدن شدید را متوقف کنید. علت این کار این است که قرار گرفتن دندان ها در معرض نیروی جویدن باعث می شود که در محل جدید خود ثابت نشوند و این یکی از مهم ترین دلایل انتخاب ایمپلنت یک روزه است.

در مواردی که فک بالا یا پایین باید با پروتز جایگزین شود، این ست روی 4 ایمپلنت ثابت می شود.، به دلیل تفاوت بیومکانیک، نیروی جویدن متوسط بعد از ایمپلنت دندان قابل تحمل است. پروتزهای متحرک، جایگزین های متعدد ایمپلنت کمک می کند تا دندان مصنوعی را روی استخوان فک ثابت کرده و به طور طبیعی کار کنند.

کاشت ایمپلنت دندان یک روزه

کاشت ایمپلنت دندان یک روزه بلافاصله بعد از کشیدن دندان یا از دست دادن آن انجام می شود.

بیماران واجد شرایط کاشت دندان چه کسانی هستند:

• بیماران جوان سالم

• غیر سیگاری ها

• افراد غیر دیابتی

• افرادی که لثه ها و استخوان های فک خوبی دارند که می توانند به خوبی رشد کنند

در هر صورت، هیچ چیزی برای جلوگیری از کاشت فوری ایمپلنت دندان وجود ندارد. انتخاب بیماران به صورت موردی است، به طوری که بیمار نباید عواملی که ممکن است منجر به شکست عملیات پیوند شود را داشته باشد.

جراحی ایمپلنت دندان در یک روز

با استفاده از توموگرافی کامپیوتری سه بعدی و تکنیک های تصویربرداری، به دست آوردن اطلاعات دقیق در مورد محل عمل برای جراح آسان تر می شود. عرض، عمق و بافت استخوان در جایی که ایمپلنت قرار دارد به همراه سایر جزئیات ضروری مورد مطالعه قرار می گیرد. با استفاده از نرم افزار CBCT این مطالعه جراحان را قادر می سازد تا شبیه سازی اولیه نحوه قرارگیری دندان کاشته شده در استخوان فک را با حاشیه خطا نزدیک به صفر انجام دهند.

ایمپلنت دندان یک روزه معمولا برای دندان های قدامی استفاده می شود.

قرار دادن ایمپلنت های فوری پس از کشیدن دندان انجام می شود، این چیزی است که دندانپزشک پس از ارزیابی دقیق تصمیم می گیرد. ایمپلنت توسط پزشکانی انجام می شود که در زمینه کاشت دندان به خوبی آموزش دیده اند. جراح دهان، ارتودنتیست و پریودنتیست با هم تیم خوبی را برای کار روی ایمپلنت ها با دقت بیشتری تشکیل می دهند. این شامل قرار دادن یک قطعه فلزی از پیش تعیین شده در داخل استخوان فک در محل دندان دررفته است و انتهای مخالف یا اباتمنت تاج به آن متصل می شود. این کار به دندان ها کمک می کند تا عملکرد طبیعی خود را انجام دهند. ترمیم استخوان باید تحت نظارت باشد تا سازگاری دندان کاشته شده با محل کشیدن آن بررسی شود. در حین جویدن، تا حد امکان نیروی کمتری اعمال کنید تا به استخوان ها در جایی که دررفتگی رخ داده است، کمک کنید.

ایمپلنت دندان یک روزه معمولا برای دندان های قدامی

ایمپلنت دندان یک روزه معمولا برای دندان های قدامی

مزایای عمل پیوند و میزان موفقیت آن ها

ایمپلنت های دندانی پس از مدتی روی ایمپلنت های فلزی اولیه قرار می گیرند. این ایمپلنت ها به 3-5 ماه زمان نیاز دارند تا استخوان ترمیم شود. سپس، کاشت اباتمنت می تواند یک تا دو ماه طول بکشد. دوره انتظار طولانی وجود ندارد، اما گاهی اوقات تحلیل یا از بین رفتن استخوان در این دوره رخ می دهد. میزان موفقیت با ایمپلنت های موقت زمانی که به شرایط مناسب می رسند، تفاوتی ندارد و سطح پیشرفت آن یکی است. هر گونه فشار بر لثه یا استخوان ها می تواند دندان های کاشته شده را در داخل حفره ناپایدار کرده و منجر به شکست عمل شود.

کل فرآیند کشیدن دندان و کاشت فوری ایمپلنت حدود دو ساعت طول می کشد. کشیدن دندان یک روش جراحی است، اما ایمپلنت نسبتا آسان تر خواهد بود. بسته به محل دندان و عمل کلی که انجام می شود، انتظار می رود که بیمار برای چند روز، یک هفته یا بیشتر کمی تورم و درد در آن ناحیه احساس کند.

توصیه می شود بررسی کاشت یک هفته بعد از عمل با جراح دهان پیگیری شود. پیگیری و ویزیت های منظم برای حفظ سلامت لثه و در عین حال بررسی اینکه دندان های کاشته شده به خوبی در جای خود قرار گرفته اند و به خوبی به استخوان چسبیده اند، ضروری است.

امروزه ایمپلنت‌ دندانی به ما کمک می‌کند تا سبک زندگی راحت‌تری داشته باشیم؛ زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عملکرد دندان‌های طبیعی را تقلید می‌کنند. بیماران را قادر می سازد تا به طور معمول غذا بخورند و واضح صحبت کنند. پس از کاشت دندان، بیماران با اعتماد به نفس لبخند خود را به دست می آورند، این به آن ها یک تجربه بسیار غنی می دهد.

تاریخ انتشار : 13 آبان 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا