بررسی ابعاد مختلف استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان

آخرین بروزرسانی : 10 شهریور 1400

استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان ها، یک پروسه ی بسیار متداول و روال برای ترمیم دندان ها می باشد. البته به غیر از کامپوزیت برای پر کردن دندان، ماده ای دیگری به نام آمالگام نیز وجود دارد که از آن ها برای ترمیم دندان استفاده می شود. معمولا پزشک متخصص از یکی از این دو مواد برای ترمیم دندان ها استفاده می کند. اما اینکه هر کدام از این مواد چه ویژگی هایی دارند و برای ترمیم کدام دندان ها مناسب اند، بستگی به کارایی آن ها دارد.

به هر حال پر کردن دندان های پوسیده یکی از مهم ترین طرح درمان هایی است که برای دهان و دندان تجویز می شود. صحبت های مختلفی درباره ی ماده ای که از آن برای پر کردن دندان ها استفاده می شود، مطرح می گردد. معمولا مواد ورد استفاده در ترمیم دندان ها به بیان عامی به دو دسته ی سفید و تیره تقسیم می شوند که هر کدام از این مواد کارایی و ویژگی و نام خاص خودشان را دارند. در ادامه به معرفی و بررسی این دو ماده با نام آمالگام و کامپوزیت دندان می پردازیم. پیشنهاد میکنیم که برای آشنایی با این مواد تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید :

استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان

استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان

آشنایی با موارد استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان ها !

کامپوزیت ها مواد خمیری شکلی هستند که از ترکیب دو ماده ی پلاستیکی و سرامیکی به وجود می آیند. استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان ها یکی از روش های رایج در علم دندانپزشکی است. حفره های دهانی که ناشی از پوسیده شدن دندان هاست، یک موضوع بسیار متداول می باشد. معمولا از کامپوزیت ها برای پر کردن این حفره ها استفاده می شود چرا که کامپوزیت ها رنگی بسیار بسیه به رنگ اصلی دندان ها دارند و بعد از درمان، تفاوت رنگی باعث ایجاد ظاهری زشت در دهان نمی شود.

در زمینه ی استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان، ابتدا این مایه خمیر شکل را داخل حفره ی دهانی میریزند و سپس با شکل دهی آن را برای قرار گرفتن در دهان آماده می کنند. حالا برای اینکه این مایه خمیر شکل کمی سفت شود از یک نور آبی برای محکم شدن آن استفاده می کنند.

پر کردن دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت 

مزیت های استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان ها

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان ها، این است که کامپوزیت ها زیبایی ظاهری دندان را حفظ می کنند و رنگی شبیه به خود دندان ها دارند. از طرف دیگر، کامپوزیت ها شکل حفره های دهانی را به خود می گیرند و دیگر نیازی نیست که مانند آمالگام برای قرار گرفتن آن ها، دندان بیش از اندازه تراشیده و خالی شود. در واقع این مواد تنها همان قسمت به اصطلاح پوسیده را پر می کنند.

معایب استفاده از کامپوزیت ها برای پر کردن دندان ها چیست؟

• یکی از مشکلاتی که ممکن است بر اثر پر شدن دندان با کامپوزیت ایجاد شود موضوع حساسیت های دندانی است. در واقع ممکن است که قسمت پر شده با کامپوزیت، نسبت به سردی و گرمی و انواع مواد غذایی از خود حساسیت نشان دهد.

• مورد بعدی موضوع رنگ گرفتن کامپوزیت بر اثر خوردن نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی است. در واقع با خوردن این مواد تمام زیبایی کامپوزیت از بین رفته و لک می شود.

• مورد سوم، ترک ها و ریز نشست هایی است که ممکن است بر اثر گذشت زمان بین دندان و کامپوزیت ها ایجاد شود. این ریز نشست ها و در مدت زمان طولانی باعث ایجاد پوسیدگی های عمیق تر در دندان ها خواهند شد.

• به طور کلی، کامپوزیت ها نسبت به آمالگام مقاومت و استحکام کمتری دارند. از این رو معمولا برای دندان های آسیاب و بزرگ که فشار زیادی بر روی آن ها است استفاده نمی شوند و تنها برای دندان های جلویی کاربرد دارند.

مزایا و معایب کامپوزیت برای پر کردن دندان

مزایا و معایب کامپوزیت برای پر کردن دندان

سخن آخر

در تمامی مواردی که برایتان توضیح دادیم، نامی از آمالگام برده شد که این ماده ترکیبی از چند فلز مختلف می باشد. فلزاتی مانند نقره، جیوه، مس و قلع با یکدیگر ترکیب می شوند و آمالگام را به وجود می آورند. خیلی از افراد معتقدند که وجود مس در آمالگام ممکن است برای بدن ضرر داشته باشد اما تحقیق و بررسی های انجام شده در این زمینه نشان دهنده ی این است که این فلز برای بدن هیچ گونه خطری نخواهد داشت. این ماده بسیار محکم است و به همین دلیل معمولا برای پر کردن دندان های بزرگ و آخر از این مواد استفاده می کنند.

آمالگام دارای ظاهری با رنگ فلز تیره است به همین خاطر است که برای ترمیم دندان های جلویی، انتخاب مناسبی نیست. نهایتا چه آمالگام و چه کامپوزیت، هر کدام باید طبق نظر و تجویز خود متخصص انتخاب شوند و مورد استفاده قرار بگیرند و اصلا سلیقه و انتخاب شخصی در این میان اهمیت ندارد. پس یادتان باشد که هر انتخاب باید تحت نظارت یک پزشک متخصص انجام شود.

تاریخ انتشار : 10 شهریور 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا