بعد از کاشت ایمپلنت دندان چه کار هایی باید انجام بدهیم؟

آخرین بروزرسانی : 11 شهریور 1402

کاشت ایمپلنت دندان یک روش جراحی است که نیاز به برش و سپس جدا شدن نسبی لثه دارد تا محل استخوانی که قرار است کاشته شود و ایمپلنت به طور ایمن در آن قرار داده شود، قابل مشاهده باشد. برای به حداکثر رساندن شانس موفقیت با به دست آوردن استئواینتگراسیون خوب (یعنی بهبود استخوان در اطراف ایمپلنت)، رعایت چند قانون اساسی در این دوره از استئواینتگراسیون ضروری است.

نحوه کاشت ایمپلنت دندان در استخوان فک

ادم (تورم) و درد:

کاشت ایمپلنت دندان اغلب منجر به ادم(تورم) می شود. ادم بخشی از واکنش التهابی طبیعی بدن است. اغلب تورم 3 روز است و بعد از 8 تا 10 روز کاملا ناپدید می شود. جراحی دهان اغلب باعث درد و همچنین مشکل جزئی در باز کردن دهان می شود. شدت و مدت درد از فردی به فرد دیگر و با توجه به ماهیت مداخله بسیار متفاوت است.

برای محدود کردن تورم و درد باید به مدت 1 تا 4 روز، در کنار ناحیه(های) عمل شده، یک کیسه یخ را که با پارچه پوشانده شده است، قرار دهید. همچنین مسکن های تجویز شده برای شما را طبق دستور مصرف کنید.

خونریزی بعد از عمل:

پس از جراحی، خونریزی خفیف ممکن است رخ دهد. این طبیعی است و جدی نیست. کاشت ایمپلنت دندان می تواند منجر به هماتوم یا اکیموز (کبودی) شود. این بسته به فرد و مداخله بسیار متغیر است. کبودی ها ممکن است آبی، سبز و یا زرد رنگ باشند و پس از حدود 8 روز ناپدید می شوند.

برای جلوگیری از خونریزی زیاد بهتر است تف نکنید اما بزاق خود را قورت دهید. بهتر است 2 روز بعد از کاشت ایمپلنت، غذا ها و نوشیدنی های گرم نخورید. از مکیدن و کاوش زخم با زبان یا انگشتان خودداری کنید.

قرار دادن یخ بعد از کاشت ایمپلنت به کم شدن تورم کمک می کند.

عفونت:

تب متوسط 24 تا 48 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت دندان شایع است. این نشانه عفونت نیست. عفونت با میکروب های موجود در دهان و بقایای مواد غذایی مرتبط است که می تواند ناحیه(های) عمل شده را آلوده کند.

برای محدود کردن خطر عفونت بهتر است آنتی بیوتیک تجویز شده را حتما مصرف کنید.

صبح روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان، مسواک زدن و دهانشویه ملایم را از سر بگیرید.

غذا و نوشیدنی:

اگر بی حسی موضعی روی فک پایین شما انجام شده باشد، می تواند زبان را نیز بی حس کند. برای جلوگیری از اختلالات بلع (راه های کاذب) توصیه می شود قبل از، از بین رفتن بی حسی موضعی زبان (حدود 2 ساعت) از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

با توجه به این روش، لثه ها در نواحی عمل شده حساسیت بیشتری دارند. در نتیجه به مدت 8 تا 10 روز از خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی، سرکه ای، تند و ... خودداری کنید.

درد و تورم بعد از کاشت ایمپلنت شایع می باشد.

درد و تورم بعد از کاشت ایمپلنت شایع می باشد.

نتیجه گیری:

پس از کاشت دندان، بهبودی ایمپلنت 3 تا 6 ماه طول می کشد و تنها پس از آن تاج فردی روی آن ساخته می شود. فقط مرحله اولیه بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت دندان نیاز به توجه ویژه شما برای مقابله با عوارض احتمالی دارد، روند بعدی بدون اقدام آگاهانه شما انجام می شود. گاهی اوقات درد به خصوص در دوره اولیه پس از کاشت ایمپلنت دندان ممکن است رخ دهد. بعد از کاشت ایمپلنت باید موارد زیر را به درستی رعایت کنید تا محل زخم زودتر بهبود یابد.

 • برای کاهش تورم، هر نیم ساعت یکبار، یک کیسه یخ در کنار ناحیه عمل شده بمالید. تورم محل مهم ممکن است باعث رها شدن بخیه ها و در نتیجه ایجاد عوارض شود. توجه داشته باشید که ادم باید از روز سوم تا هفتم پس از عمل شروع به ناپدید شدن کند.برای کاهش درد مسکن مصرف کنید.
 • با شستشوی دهان با دهانشویه های تجویز شده، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. برای جلوگیری از هرگونه خطر خونریزی، فقط از روز دوم پس از کاشت مصرف دهانشویه را شروع کنید.
 • به دستورات جراح دندان خود احترام بگذارید و در صورت بروز مشکل با پزشکتان مشورت کنید.
 • در صورت خونریزی، یک پد گاز استریل روی زخم قرار دهید و برای چند دقیقه محکم نگه دارید.
 • در هفته اول از غذاهای نرم یا مخلوط، گرم یا سرد استفاده کنید تا از جویدن شدید خودداری کنید.
 • غذاهای مقوی بخورید و وعده های غذایی را حذف نکنید زیرا غذا برای بهبودی لازم است.
 • قطع مصرف الکل و تنباکو تا زمان موفقیت آمیز بودن استخوان بندی ضروری است. هر دوی این ها می توانند به طور قابل توجهی روند بهبود زخم را کاهش دهند. تنباکو یک عامل خطر مهم شناخته شده در ایمپلنتولوژی دندان است.
 • در 48 ساعت اول تا حد امکان استراحت کنید.
 • به محض اینکه علائم نگران کننده ظاهر شدند یا علائم خاصی بیش از حد پایدار شدند، با پزشکتان مشورت کنید. حتی اگر شدت درد از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد، نباید بیش از 48 ساعت طول بکشد.
 • لازم است در 48 ساعت بعد از کاشت از ورزش خودداری شود.
 • از خوردن غذاهای تند، آب میوه تازه، غذاهای اسیدی، غذاهای خیلی گرم باید در هفته اول پس از عمل خودداری شود.
تاریخ انتشار : 11 شهریور 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا