ترمیم دندان های آسیب دیده برای بازیابی زیبایی

آخرین بروزرسانی : 12 بهمن 1401

ترمیم دندان با جدیدترین متدها، می تواند مشکل دندان های خراب، آسیب دیده در اثر پوسیدگی یا شکستگی، ساییدگی و فرسایش مینا و عاج (بافت استخوانی درست زیر مینای دندان که حفره پالپ را احاطه کرده است) را حل کند. امروزه به لطف تکنیک‌های ابتکاری و غیرتهاجمی می‌توانیم از ترس از دندانپزشک و نگرانی در مورد زیبایی لبخند خود یا اجسام خارجی که سال‌ها در دهان خود نگه خواهیم داشت، دست برداریم.

در واقع، دندانپزشکان حرفه ای در حال حاضر برای انجام ترمیم‌ها و درمان‌های زیبایی دندان‌های آسیب‌دیده در اثر پوسیدگی دندان یا عوامل دیگر از مواد کامپوزیتی استفاده می‌کنند. این مواد با رنگی بسیار شبیه به مینای دندان‌های دیگر بدون اینکه به بافت سالم تأثیر بگذارند، امکان دستیابی به نتایج عالی را فراهم می‌کنند. فرقی نمی کند که از چه مشکل یا شرایطی در دهان و دندان خود رنج ببرید، لبخندی زیبا، دهانی سالم و امکان جویدن عادی حق مسلم شماست و برای این منظور باید به علم روز دندانپزشکی اطمینان کنید.

ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان های پوسیده، شکسته و دچار فرسودگی

ترمیم دندان های پوسیده، شکسته و دچار فرسودگی با هدف بازیابی دندان آسیب دیده به کمک تکنیک های مختلف انجام می شود. ترمیم های کامپوزیت مستقیم (پرکردن) توسط دندانپزشک در قسمت های کوچک دندان آسیب دیده در همان جلسه ای که پوسیدگی برداشته می شود انجام می شوند. در حالی که ترمیم های غیرمستقیم جزئی یا کلی می توانند با روکش ها، اینله ها، مصنوعات آزمایشگاهی و ... انجام شوند.

همچنین از تکنیک های دندانپزشکی برای بازیابی پوشش دندانی که در اثر ساییدگی یا فرسایش آسیب دیده است استفاده می شود. این موارد به دلایل مختلفی مانند تماس با برخی غذاها و نوشیدنی ها، استفاده نادرست از مسواک، مالش بین دندان ها (براکسیسم) و غیره اتفاق می افتند.

چگونه دندان پوسیده بازسازی می شود؟

یکی از شناخته شده ترین و تکرار شونده ترین علل آسیب دندان، پوسیدگی دندان است. همه ما این مشکل را به خوبی درک می کنیم زیرا کمتر کسی وجود دارد که مشکل پوسیدگی دندان نداشته و درد آن را با تمام وجود احساس نکرده باشد. بسته به نوع مشکل، ممکن است روش های مختلفی برای بازسازی دندان پوسیده استفاده شود.

ترمیم دندان در موارد پوسیدگی سطحی

ترمیم دندان در موارد پوسیدگی سطحی

ترمیم دندان در موارد پوسیدگی سطحی

مداخله به موقع بر روی یک حفره، زمانی که در حالت سطحی است، به معنای اجتناب از درمان های پیچیده تر مانند درمان ریشه یا خطر کشیدن آن به دنبال عفونت های جدی تر است. پوسیدگی سطحی به بیرونی ترین لایه، یعنی مینای دندان حمله می کند. در این مرحله می توان با درمان های سریع و ساده مشکل را حل کرد. از سوی دیگر، پوسیدگی عمیق به پالپ (محل اعصاب دندان) می رسد و می تواند باعث التهاب شود و بافت استخوانی را تحت تاثیر قرار دهد. در این راستا، بیایید به یاد داشته باشیم که پیشگیری چقدر برای جلوگیری از درمان های طولانی تر و هزینه بر تر موثر است.

همانطور که اشاره کردیم، ترمیم دندان ها می توانند به روش های مختلفی بسته به ماده آسیب دیده دندان انجام شوند. پر کردن یک روش محافظه کارانه است که برای بازسازی قسمت های کوچک دندان پوسیده استفاده می شود. هنگامی که پوسیدگی برداشته شد، دندانپزشک بافت آسیب دیده را با مواد کامپوزیت جایگزین می کند تا حفره را پر کند. این جراحی برای شکستگی های کوچک نیز مناسب است.

اینله و روکش برای بازسازی جزئی یا کامل دندان های پوسیده

اینله و روکش از دیگر مداخلات حوزه ترمیم دندان هستند که زمانی استفاده می شوند که پوسیدگی قسمت زیادی از دندان را خراب کرده باشد. برای بازسازی آن، دندانپزشک یک ترمیم جزئی (اینله) یا کلی (تاج) غیرمستقیم را انجام می دهد. اینله که از رزین کامپوزیت ساخته شده است در رنگ های یکنواخت با بقیه دندان ها، ناهنجاری های دندان به جا مانده از پوسیدگی را برطرف کرده و از خطر شکستگی جلوگیری می کند. تاج یک ترمیم کامل غیر مستقیم است زیرا جایگزین کل قسمت جویدنی دندان می شود. در این نوع ترمیم نیز اندازه گیری های لازم در آزمایشگاه انجام می شود. در این مورد نیز بلافاصله پس از جراحی می توانید به جویدن ادامه دهید.

ترمیم دندان با مواد کامپوزیت ایمن و مقاوم

ترمیم دندان با مواد کامپوزیت ایمن و مقاوم

ترمیم دندان با مواد کامپوزیت ایمن و مقاوم

در گذشته برای بازسازی قسمت های آسیب دیده، شکسته یا پوسیده دندان ها، از آمالگام نقره ای استفاده می شد. رنگ مایل به خاکستری این ماده جلوه بسیار غیر زیبایی داشت. اما در سال های اخیر، علم دندانپزشکی پیشرفت زیادی در بازسازی دندان ها با مواد کامپوزیت مدرن داشته است. امروزه رنگ دندان بازسازی شده مشابه رنگ طبیعی است تا جایی که اجازه نمی دهد کوچکترین تفاوتی بین دندان سالم و کامپوزیت دندان تشخیص داده شود. نتایج عالی همچنین در عملکرد دندان بازسازی شده اعم از جویده و بهداشت دهان نیز دیده می شود.

تاریخ انتشار : 12 بهمن 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا