عفونت ایمپلنت دندان چگونه تشخیص داده می شود؟

آخرین بروزرسانی : 16 مرداد 1402

این سوال که چگونه می توان عفونت ایمپلنت دندان را تشخیص داد، برای افرادی که کاشت ایمپلنت دارند یا می خواهند آن را انجام دهند، یک سوال بسیار مهم است. عفونت پس از ایمپلنت دندان مشکل محتملی است که ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین، لازم است درک کنیم که عوارض آن کدامند و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد.

تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

علائم عفونت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت دندان با علائمی به شرح زیر همراه است:

 • تورم صورت بعد از عمل از بین نمی رود
 • بوی بد دهان
 • قرمزی لثه در ناحیه ایمپلنت
 • خونریزی در محل کاشت
 • ترشحات زرد رنگ از محل کاشت
 • احساس درد در ناحیه
 • تشکیل فیستول

چرا دندان ایمپلنت دچار عفونت و التهاب می شود؟

التهاب و عفونت ایمپلنت دندان یک بیماری نادر است. اگر پس از جراحی التهاب وجود داشته باشد، ممکن است این مشکل دلایل زیادی داشته باشد. به طور کلی دلایلی مانند عدم توجه به بهداشت دهان در ناحیه کاشته شده، آسیب به ناحیه حین عمل، پایین بودن سطح لثه را می توان به اختصار از عوامل ایجاد التهاب نام برد.

اگر بخواهیم دلایل ایجاد عفونت ایمپلنت دندان را به طور مفصل تری ذکر کنیم می توانیم به مواردی به شرح زیر اشاره نماییم:

 • عدم انجام عمل در محیطی بهداشتی
 • قرار دادن نامناسب ایمپلنت (باعث جوش خوردن آن به استخوان فک)
 • عدم توجه بیمار به بهداشت دهان
 • پوشش نامناسب بافت
 • استفاده زیاد بیمار از سیگار
 • عدم استفاده یا استفاده ناقص از داروها
 • عدم مراجعه بیمار به انجام معاینات و تمیز کردن دندان های کاشته شده

درد و تورم بعد از ایمپلنت

مردم چیزهای زیادی در مورد درمان ایمپلنت دندان نمی دانند. در میان موضوعات مورد علاقه آنها سوالاتی مانند وجود درد بعد از کاشت و تداوم درد تا چند روز بعد از کاشت ایمپلنت وجود دارد. از این رو سعی می کنیم شما را در جریان این مسائل قرار دهیم. دردی که پس از تمام مراحل درمان دندانی و دهانی ایجاد می شود ممکن است پس از درمان ایمپلنت نیز وجود داشته باشد. درد و تورم پس از ایمپلنت یک بیماری احتمالی است.

برای از بین بردن این مشکلات، دندانپزشک شما ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد التهاب و مسکن به شما بدهد. بنابراین، می توانید از ایجاد درد و تورم پس از کاشت جلوگیری یا میزان آن را کاهش دهید. اگر عوارض پس از مصرف دارو فروکش نکند، ممکن است مشکلات مختلف مربوط به درمان رخ داده باشد. توصیه می شود در صورت مواجه شدن با چنین شرایطی سریعا با دندانپزشک متخصص خود مشورت کنید.

تورم صورت بعد از ایمپلنت چگونه درمان می شود؟

تورم زیر چشم یا هماتوم در دهان که در ناحیه کاشت ایمپلنت مشهود است ممکن است 2 تا 3 روز طول بکشد. در برخی افراد ممکن است این مدت زمان حتی تا 10 روز نیز برای رفع کامل تورم ادامه داشته باشد. استفاده از کمپلکس یخ برای جلوگیری از افزایش بیشتر تورم و جلوگیری از کبودی حاصل از خونریزی ضروری است.

درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان چند روز طول می کشد؟

نمی توان به این سوال که درد چند روز بعد از کاشت ایمپلنت دندان طول می کشد پاسخ روشنی داد. زیرا عوامل مختلفی مانند تغییر شکل هایی که بعد از عمل ایجاد می شود و نوع درمان می تواند بر این روند تاثیر بگذارد. اما چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. زیرا این دردها در عرض 1-2 روز از بین می روند.

مدت زمان درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان

مدت زمان درد بعد از کاشت ایمپلنت دندان

درمان التهاب یا عفونت ایمپلنت دندان

محل عفونت ایمپلنت دندان با مواد جراحی یا لیزر تمیز و استریل می شود. عوارض را می توان با درمان آنتی بیوتیکی مناسب پس از این روش ها از بین برد. در مواردی مانند شکست درمان یا تشخیص تاخیری، ایمپلنت برداشته می شود. پس از این مداخله، ناحیه عفونی تمیز می شود، آنتی بیوتیک استفاده می شود و درمان التهاب ایمپلنت انجام می پذیرد. در حالت کلی بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بزرگتر، در مراحل اولیه ای که احساس می کنید ایمپلنت دندان شما دچار عفونت شده است اقدام به درمان و رفع مشکل نمایید.

علائم عفونت ایمپلنت در مراحل اولیه را می توان احساس درد جزئی در ناحیه دانست. در صورت لزوم پس از بهبودی ناحیه، می توان از تقویت کننده های استخوان برای تغییر جای ایمپلنت استفاده کرد. روند بهبودی بستگی به میزان نقص استخوان تحت تأثیر التهاب دارد. بهبودی عفونت ایمپلنت دندان می تواند در عرض 1 هفته یا 6 ماه رخ دهد.

درمان التهاب ایمپلنت دندان

درمان التهاب ایمپلنت دندان

کلام آخر

خطر عفونت ایمپلنت دندان به طور کلی به موازات مراقبت های بهداشت دهان و دندان بیمار وجود دارد. اگر بیمار پس از درمان به طور مرتب دندان های خود را مسواک نزند و از نخ دندان استفاده نکند، به مرور زمان باکتری در ناحیه کاشته شده تجمع می یابد. این خطر عفونت را به همراه دارد و باعث شکست درمان ایمپلنت می شود.

درمان ایمپلنت دندان به عنوان بهترین مداخله پزشکی از نظر سلامت دهان و توانبخشی پذیرفته شده است. حتی می توان آن را تنها روش درمانی برای برخی از افراد بیمار نامید. با این حال، ممکن است مشکلات زیادی در دوره پس از درمان ایجاد شود. عفونت یکی از آنها و حتی مهمترین آنهاست. با این حال، می توان این مشکل را با مراقبت مناسب از دهان به حداقل رساند.

تاریخ انتشار : 16 مرداد 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا