علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 14 مرداد 1402

علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان چه می تواند باشد؟ وقتی مدام بوی بد دهان دارید، این موضوع علاوه بر خودتان برای اطرافیان تان نیز به همان اندازه و یا حتی بیشتر آزار دهنده است. علل مختلفی مانند هضم نادرست غذا می تواند مسئول ایجاد این مشکل باشد، اما گاهی اوقات یک تاج عفونی شده ایمپلنت نیز ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان شود. اما نحوه ایجاد عفونت در زیر تاج دندان چگونه است؟ علائم آن چیست؟ چگونه این عفونت را درمان کنیم و لبخندی زیبا و دلنشین داشته باشیم؟

علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان

علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان

چرا عفونت زیر تاج ایمپلنت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟

بوی بد دهان اغلب به دلیل تغذیه نامناسب یا سیگار کشیدن ایجاد می شود. اما زمانی که بوی بد دهان به این دلایل نباشد، اغلب عفونت زیر تاج دندان ایمپلنت شده است که علت ایجاد مشکل قلمداد می شود. در واقع، در این حالت بقایای غذای گیر کرده بین فاصله دندانی، تاج و لثه باعث ایجاد بوی بد هستند. باکتری ساپروفیت موجود در دهان ما به تجمع این مواد در زیر تاج دندان حمله کرده و آن را به ترکیب شیمیایی گوگردی که مسئول این بوی بد است تبدیل می کند. البته یک روکش دندانی تازه قرار داده شده این ناراحتی را ایجاد نمی کند.

این مشکل اغلب در طول زمان اتفاق می‌افتد، زیرا روکش‌های دندانی ما می‌توانند حرکت کنند و اجازه دهند باقیمانده‌های غذا در مسیر خود حرکت کنند. مسواک زدن روزانه و رعایت بهداشت روزانه دندان می تواند از رسیدن عفونت به تاج و گسترش آن به استخوان فک و ایجاد درد و آبسه جلوگیری کند.

علائم عفونت زیر تاج از علت بوی بد دهان

علائم عفونت زیر تاج از علت بوی بد دهان

علائم عفونت زیر تاج که علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان است

علائم مختلفی نشان دهنده عفونت زیر تاج که علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان است می باشند. این علائم عبارتند از:

 • بوی بد دهان مداوم
 • کیست
 • درد
 • آبسه چرکی (چرکی که در ریشه دندان زیر تاج ظاهر می شود)
 • قرمزی یا التهاب لثه
 • درد ضربان دار و گاهی غیر قابل تحمل در مراحل پیشرفته عفونت
 • سردرد
 • تب

وقتی عفونت زیر تاج که علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان است همراه با درد ضربان دار و تب باشد، به این معنی است که عفونت به استخوان فک رسیده است و باید فورا درمان شود. ترجیحاً حتی اگر از مراجعه به دندانپزشک می ترسید، در اولین مراحل درد با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید. چرا که عفونت دندان درمان نشده می تواند در سراسر دهان گسترش یابد و منجر به بیماری های دیگری مانند:

 • عفونت سینوس
 • آنژین لودویگ (که با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود)
 • اندوکاردیت باکتریایی

شود. اندوکاردیت باکتریایی اغلب در اثر آبسه دندان ایجاد می شود. در این بیماری باکتری ها به دیواره های داخلی قلب می رسند. آنها به دریچه های قلب حمله می کنند و باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن می شوند. این مشکل می تواند باعث نارسایی طولانی مدت قلب شود (قلب می تپد اما ناکارآمد). اندوکاردیت باکتریایی یک بیماری بسیار جدی است و برای آن درمان آنتی بیوتیکی تجویز خواهد شد. با این حال گاهی اوقات این درمان کافی نیست و مداخله جراحی برای رفع مشکل لازم است.

اقدام پیشگیرانه و درمان عفونت زیر تاج دندان

حال که علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان مشخص شد بهتر است به بررسی برخی اقدامات پیشگیرانه برای درمان عفونت زیر تاج دندان بپردازیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان را در اولویت خود قرار دهید

بهداشت موثر دهان و مراجعه منظم به دندانپزشک بهترین راه برای جلوگیری از عفونت زیر تاج است. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده منظم از نخ دندان از شما در برابر حمله باکتری های ساپروفیت محافظت می کند. اگر از مشکلات لثه مانند التهاب لثه یا پریودنتیت رنج می برید، حتی لازم است به بهداشت دهان و دندان خود بیشتر توجه نمایید. در صورت درد موضعی و قابل توجه، مشورت با یک دندانپزشک متخصص را فراموش نکنید. او می تواند تشخیص دهد که آیا حفره یا عفونت زیر تاج دندان شما وجود دارد یا خیر و داروی مناسب برای رفع مشکل را تجویز می کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان

مراقبت های ارائه شده در هنگام ایجاد عفونت در زیر تاج دندان

پس از تشخیص علت بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان بسته به مرحله عفونت، پزشک شما نسخه مناسبی را برای درمان در نظر می گیرد. در مرحله التهابی، دندانپزشک ناحیه عفونی را همراه با مصرف آنتی بیوتیک به مدت 6 تا 8 روز تمیز می کند. بهداشت دهان و دندان باید در طول دوره درمان به منظور جلوگیری از عفونت جدید اعمال شود.

هنگامی که عفونت در مرحله پیشرفته باشد، پزشک ابتدا آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی را به مدت هشت روز تجویز می کند. سپس، اقدام به برش کیست یا آبسه مسئول بوی بد دهان و درد موضعی محل عفونت می کند. مانند مرحله اول عفونت، برای محافظت از خود در برابر عود مشکل، باید بهداشت دندان را به شدت رعایت کنید. سپس دندان شما مجددا با پرکننده مناسب پر می شود و دندانپزشک می تواند تاج دندان را در جای خود قرار دهد.

https://novacorpus-fr.translate.goog/mauvaise-haleine-et-si-cetait-votre-couronne-dentaire/?_x_tr_sl=fr&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=sc

تاریخ انتشار : 14 مرداد 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا