مزایای دندان پزشکی کودکان

آخرین بروزرسانی : 10 اردیبهشت 1401

دندان پزشکی کودکان

پدودنتیکس شاخه ای از دندانپزشکی کودکان است که سلامت دهان و دندان و رشد فک و صورت کودکان را از دوران نوزادی دنبال و درمان می کند و شامل اقدامات پیشگیرانه نیز است. در این دوره متخصصین اطفال با توجه به نیازهای بهداشتی دهان و دندان نوزادان، کودکان و جوانان انواع درمان های پیشگیرانه و درمانی را انجام می دهند.

چرا دندان های شیری مهم هستند؟

در کل 20 دندان شیری وجود دارد. مهمترین وظیفه دندان های شیری تامین تغذیه کودک است. علاوه بر این، رشد صحیح گفتار به وجود دندان های شیری نیز بستگی دارد. دندان‌های شیری از ناحیه‌ای که برای دندان دائمی پوشانده می‌شوند محافظت می‌کنند، که جایگزین آن‌ها می‌شود و در زمانی که دندان دائمی در حال رویش است، آن را هدایت می‌کند. هنگامی که دندان شیری زود کشیده می شود، این عملکرد طبیعی نگه داشتن محل نیز ناپدید می شود.

اقدامات حفاظتی از دندان کودکان

هدف اصلی دندان پزشکی کودکان اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از مشکلات دندانی و هدایت کودکان به آینده ای عاری از پوسیدگی است. روش هایی که برای این منظور اعمال می شود، اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی نامیده می شود. برای کاربردهای پیشگیرانه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، آموزش کودک و خانواده او در مورد بهداشت دهان و دندان و تغذیه اهمیت زیادی دارد. کاربردهای دندانپزشکی پیشگیرانه شامل روش های فلوراید سطحی و فیشور سیلانت است.

در انتخاب دندان پزشک کودک باید توجه خاصی به خرج بدهید

در انتخاب دندان پزشک کودک باید توجه خاصی به خرج بدهید

مزایا

1- از آنجایی که دندان پزشکی کودکان اولین گروه دندانپزشکی هستند که کودک با آنها آشنا می شود، روانشناسی کودک را به خوبی می دانند و از بروز فوبیای دندان پزشکی درکودکان جلوگیری می کنند. همچنین این وضعیت می تواند مشکلات بزرگی را در طول درمان دندانپزشکی در افراد مبتلا به فوبیای دندان در سنین بعدی ایجاد کند.

2- پزشکانی هستند که در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان تخصص دارند.

3- با کنترل های دوره ای (معاینه، اشعه ایکس، مقایسه الگوهای مدل دندان و فک) سالی یک بار بررسی می کنند که آیا رشد و تکامل کودک با رشد سلامت دهان و دندان سازگار است یا خیر.

4- متخصصین پدودنتیست به همراه کودکان و خانواده ها از سن 3 تا 4 سالگی در دوره اولیه آموزش صحیح مسواک زدن را یاد می دهند. برای تداوم این رویه خانواده ها باید عادت مسواک زدن در خانه را برای فرزندان خود الگو قرار دهند. همچنین از تداوم آن اطمینان حاصل شود.

5- کودکانی که از سن 3 تا 4 سالگی عادت به دکتر رفتن و ارتباط پزشک و بیمار را شروع می کنند، از پوسیدگی به خصوص در دندان های شیری پیشگیری می کنند.

6- دندان های شیری بین گروه های سنی 6 تا 12 سال تغییر می کند و ساختارهای دهانی کودکان در سن 12 سالگی با دندان های دائمی تکمیل می شود. در این دوره یکی از وظایف اصلی دندان پزشکی کودکان این است که تعیین کنند کدام دندان شیری و کدام دندان دائمی است و در چه زمانی تغییر می کند.

7- در کنترل های دوره ای، نقص در فک، دندان و ناحیه صورت باید زود تشخیص داده شود و به متخصص ارتودنسی دندان هدایت شود.

8- با استفاده از محافظ های پوسیدگی برای تمامی دندان های دائمی که در سنین 12-6 سالگی به بعد در اثر سهل انگاری فرزندانمان رخ می دهد و باعث پوسیدگی دندان هایشان می شوند می توان جلوگیری کرد.

 فوبیای دندان پزشکی در کودکان

در دوران کودکی ایجاد نشدن فوبیای دندان پزشکی بسیار مهم است

انواع درمان

• پروتزهای کودک

• کشیدن دندان

• اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی دندان. ژل فلوراید، وارنیش فلوراید، فیشور سیلانت

• درمان تروماهای دندانی

• درمان ریشه (درمان کانال)

• درمان هایی برای ترک عادت های بد دهان (مکیدن انگشت، جویدن ناخن، جویدن لب و غیره)

• درمان های ترمیمی (پرکننده) دندان های شیری و دندان های دائمی جوان

آموزش عادات صحیح مسواک زدن در کودکی

عادات صحیح مسواک زدن در دوران کودکی باید آموزش داده شود

فیشور سیلرها چه کاری انجام می دهند؟

در دندان پزشکی کودکان فیشور سیلر یک ماده پرکننده مایع است که شکاف های عمیق و مستعد پوسیدگی (شیارها) روی سطوح جونده دندان های دائمی را می بندد و اجازه نمی دهد باکتری ها به آنجا برسند. در نتیجه از پوسیدگی جلوگیری می کند. کاربرد فیشور سیلانت باید هر 6 ماه یکبار بررسی شود.

کاربرد فلوئور چیست؟

در دندان پزشکی کودکان فلوئور عنصری است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و ساختار دندان را تقویت می کند. از آنجایی که مینای دندان در اولین رویش دندان کاملاً بالغ نشده است، دندان‌های تازه روییده معمولاً مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارند و مستعد تشکیل پوسیدگی هستند. فلوراید مینای دندان را تقویت می کند، از دندان در برابر حملات اسیدی محافظت می کند و در نتیجه به جلوگیری از تشکیل پوسیدگی دندان کمک می کند. کاربرد سطحی فلوراید حرفه ای، یک روش حفاظتی است که فقط توسط دندانپزشکان قابل استفاده است. فلور سطحی باید توسط دندانپزشک هر 6 ماه یکبار اعمال شود.

https://medipol.com.tr/bilgi-kosesi/bunlari-biliyor-musunuz/pedodonti-cocuk-dis-hekimligi-nedir
https://www.cocukdishekimligi.com/pedodonti/

تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,کودکان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا