آیا لمینت دندان برای زنان باردار قابل انجام است؟

آخرین بروزرسانی : 8 مرداد 1401

بهتر است بدانید برخی از شیوه های زیبایی دندانپزشکی برای زنان باردار قابل انجام نیست. یکی از این روش ها لمینت می باشد. در این نوشتار به این سوال پاسخ می دهیم که آیا لمینت دندان برای زنان باردار قابل انجام است یا خیر؟

لمینت دندان در دوران بارداری

توجه داشته باشید لمینت دندان در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود. علاوه بر این یکی از مهم ترین مسائلی که در دوران بارداری اهمیت دارد، انجام روش های زیبایی دندانپزشکی است. دندانپزشکان معتقدند در صورتی که نیاز به درمان دندانپزشکی ضروری و اورژانسی باشد باید آن را انجام دهید. به طور مثال اگر پوسیدگی دندان آنقدر شدید باشد که به تمام قسمت های دهان نفوذ کرده باشد. ولی در برخی موارد انجام خدمات دندانپزشکی مانند لمینت به خصوص در دوران بارداری هیچ گونه ضرورتی ندارد و بهتر است به تاخیر بیفتد.

خوب است بدانید لمینت دندان در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود

خوب است بدانید لمینت دندان در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود

به چه علت انجام لمینت دندان در دوران بارداری پیشنهاد نمی شود؟

زنان باردار نباید برای طولانی مدت به قسمت پشت دراز بکشند

انجام فرایندهایی مانند لمینت دندان که خانم باردار باید برای طولانی مدت به پشت دراز بکشد در این دوران جایز نمی باشد. زیرا امکان دارد به جنین و ساختارهایی که باعث غذارسانی به جنین می شوند آسیب وارد شود. حتی اگر برای تایم طولانی خانم باردار به قسمت پشت دراز بکشد امکان دارد به علت فشار به جفت، جنین از بین برود. برای انجام خدمات زیبایی مانند لمینت باید زمان زیادی صرف شود. در تمام این مدت خانم باردار باید روی صندلی دندانپزشکی دراز بکشد، که همین عامل می تواند به جنین صدمه وارد کند.

برای نصب لمینت احتیاج به اشعه ایکس است

برای اینکه دندانپزشک لمینت دندان را با دقت به سطح دندان ها متصل نماید، باید از دندان ها به کمک اشعه ایکس تصاویر رادیوگرافی گرفته شود. ولی خانم باردار نباید به هیچ عنوان در معرض اشعه ایکس قرار بگیرد. زیرا امکان دارد به مادر و جنین آسیب وارد شود. به همین خاطر در دوران بارداری خدمات زیبایی دندانپزشکی را انجام ندهید.

انجام خدمات زیبایی دندانپزشکی در دوران بارداری به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود

دندانپزشکان توصیه می کنند انجام درمان های زیبایی مثل لمینت دندان در دوران بارداری نباید انجام شود. لمینت باعث حفظ زیبایی طرح لبخند می شود و در دوره بارداری ضرر دارد پس نباید آن را انجام دهید.

انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی مانند لمینت دندان باعث التهاب لثه می شود

لازم به ذکر است بدانید گاهی اوقات لمینت دندان در دوران بارداری باعث التهاب و تورم لثه می شود. بعضی از مادران درگیر تغییراتی هورمونی هستنند و در دوره ای از حاملگی خود متوجه می شوند که لثه هایشان ملتهب شده است. به همین خاطر از این موضوع احساس ناراحتی می کنند. البته با مراجعه به دندانپزشک با تجربه و رعایت بهداشت دهان دندان می توانند این مشکل را سریعا رفع کنند.

انجام لمینت دندان در دوران بارداری با تحلیل مینای دندان همراه است

معمولا لمینت دندان در دوران بارداری با تحلیل مینای دندان همراه می باشد. مینا سخت ترین قسمت دندان می باشد. در این دوران به علت تحلیل رفتن مینای دندان انجام لمینت پیشنهاد نمی شود.

انجام لمینت دندان در دوران بارداری با تحلیل مینای دندان همراه می باشد

انجام لمینت دندان در دوران بارداری با تحلیل مینای دندان همراه می باشد

بهترین تایم برای انجام درمان های زیبایی دندانپزشکی

خوب است بدانید بهتر است قبل از اینکه به انجام لمینت دندان بپردازید، با دندانپزشک مشورت کنید. در دوران بارداری حتما باید چکاپ کنید. بهترین تایم برای درمان های زیبایی دندانپزشکی به شرح زیر می باشد:

- سه ماهه اول دوران بارداری

دندانپزشکان لمینت دندان را در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی کنند. یکی از مهم ترین دلایل این امر، این است که در سه ماهه ی اول، بافت جنین تشکیل می شود و به همین دلیل استفاده از مواد شیمیایی حساسیت برانگیز است. به همین خاطر درمان های طولانی مدت و سخت پیشنهاد نمی شود. علاوه بر این گاهی مادر دارای حالات خاصی مثل بی اشتهایی، استفراغ و حالت تهوع است که این حالات می تواند درمان را سخت کند. در این تایم دندانپزشک با دقت دندان ها را معاینه می کند. شما باید در این سه ماهه حداقل دو بار به دندانپزشکی مراجعه نمایید.

- سه ماهه دوم دوران بارداری

در این دوران اگر دندان ها مشکل داشته باشند به خوبی ترمیم می شوند. به طور معمول ترمیم در دو جلسه صورت می گیرد که به مادر هیچ فشاری وارد نمی شود. سه ماهه دوم بهترین تایم برای انجام درمان هایی زیبایی دندانپزشکی می باشد. زیرا در این دوران اکثر اعضای جنین شکل گرفته و بافت ها در حال کامل شدن هستند. مادر می تواند در این دوران با تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف کند. علاوه بر این بهتر است در این سه ماه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کند.

- سه ماهه سوم دوران بارداری

در این سه ماه جنین بیشترین میزان رشد را دارد. به همین خاطر درمان های طولانی مدت و سخت مانند لمینت دندان پیشنهاد نمی شود.

سه ماهه دوم بارداری برای انجام خدمات زیبایی دندانپزشکی مناسب می باشد

سه ماهه دوم بارداری برای انجام خدمات زیبایی دندانپزشکی مناسب می باشد

آیا لمینت در دوران بارداری می تواند روی سلامت مادر تاثیر بگذارد؟

همانطور که گفته شد لمینت دندان در دوران باردای پیشنهاد نمی شود. زیرا می تواند روی جنین و سلامت مادر تاثیر بگذارد. پس از آن امکان دارد درگیر حساسیت و مشکل شوید. این حساسیت مهم عبارتند از:

عدم جذب کلسیم بدن خانم باردار: لمینت دندان در دوران بارداری باعث می شود که کلسیم بدن مادر کم شود. جنین در حال رشد به مواد مغذای احتیاج دارد. به همین خاطر کلسیم منبع مهمی برای جنین در حال رشد می باشد. جنین تمام کلسیم را از دندان های مادر خارج می کند و استفاده می کند. به همین خاطر دندان ها تحلیل می روند. بنابراین به مادران باردار پیشنهاد می شود در این دوران کلسیم بیشتری مصرف کنند.

تاریخ انتشار : 8 مرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا