انواع روش های ارتودنسی دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 7 آذر 1399

ارتودنسی دندان، به معنای ردیف کردن و منظم کردن دندان ها می باشد که دندان های هر دو فک بالا و پایین و یا یکی از آنها را شامل می شود. دندان های مرتب و ردیف موجب روی هم قرار گرفتن صحیح فک بالا و فک پایین شده و عمل جویدن به راحتی صورت می­گیرد. همچنین حرکات دندان ها بر روی هم، به آهستگی و با کمترین میزان آسیب انجام شده و موقعیت جدید دندان ها پس از ارتودنسی، تغییر نخواهد کرد. ارتودنسی را می توان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند به حساب آورد.

روش های ارتودنسی دندان

مدت زمان درمان با روش ارتودنسی دندان

درمان نامنظمی با روش ارتودنسی دندان، در حدود ۶ الی ۳۰ ماه، بسته به طیف ناهنجاری و نامنظمی دندان ها و همچنین نوع روش انتخابی زمان می برد. البته عوامل دیگری مانند میزان همکاری بیمار و روش انجام ارتودنسی در مدت زمانی که درمان به طول می انجامد، دخیل هستند. کودک دارای ۲۰ دندان شیری است که پس از افتادن آنها، دندان های دائمی جایگزین آن می شود. در ۶ الی ۷ سالگی مهمترین دندان های دائمی، در انتهای دندان های شیری در هر طرف و در هر فک ظاهر می شوند.

توجه به بهداشت دهان و دندان در زمان کودکی و حفظ دندان های شیری، از بروز بی نظمی های دندانی و پیچیده تر شدن آن جلوگیری می کند. چنانچه فردی دچار ناهنجاری های فک نباشد و فقط دندان های نامنظم داشته باشد، درمان از زمان رویش تمام دندان های دائمی، یعنی در حدود سن ۱۲ سالگی شروع می شود.

آیا میتوان دندان های شیری را زودتر از موعد از دندان خارج کرد تا از نامنظمی دندانها جلوگیری شود؟

ممکن است بینظمی در دندان های شیری موجب نگرانی والدین شود و ممکن است از پزشک بخواهند دندان های شیری کودک را خارج کند تا فضای مناسب برای رشد دندان های دائمی ایجاد شود که امری اشتباه و غلط است و فقط دندانپزشک متخصص باید پس از بررسی شرایط فک و دندان کودک در این زمینه تصمیم گیری کند. زیرا این امر موجب بدتر شدن وضعیت بی نظمی دندان ها و کمبود فضا برای سایر دندان های دائمی شده و  دندان در داخل استخوان جابجا خواهد شد. در شرایط طبیعی سرعت رشد و حرکت دندان های دائمی یک میلی متر در ماه است.

انواع روش های ارتودنسی دندان

برای ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها ۲ روش وجود دارد:

  • ارتودنسی متحرک : در این روش بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرده و دوباره در محل خود قرار دهد. بعنوان مثال در زمان غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می توان آن را خارج کرده و پس از اتمام کار، آن را بر سر جای خود قرار داد. این روش بیشتر برای کودکان زیر ۱۲سال و در دوره دندان های شیری یا شیری-دائمی به کار می رود. این روش در طی تحصیلات دوره دندانپزشکی عمومی، به پزشکان آموزش داده می­شود و بیشتر برای افرادی به کار برده می شود که ناهنجاری مختصری دارند. دوره درمان ارتودنسی متحرک ۶ماه تا یک سال می باشد.

ارتودنسی متحرک

  • ارتودنسی ثابت : دستگاه ارتودنسی ثابت، محکم به دندان ها متصل شده و بیمار قادر به خارج کردن آن نیست. در این شیوه ی درمانی، دندان ها با سیم و کش های مخصوص به محل مناسب خود کشیده می شوند. این روش، یکی از پیچیده ترین و تخصصی ترین دوره های آموزش ارتودنسی می باشد که حتما باید توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود. در حالی که متاسفانه برخی دندانپزشکان عمومی بدون طی کردن دوره های تخصصی اقدام به ارتودنسی ثابت برای بیماران می­کنند که ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بیمار وارد شود و عوارضی مانند خوردگی استخوان و تحلیل ریشه به دنبال داشته باشد. این روش درمانی پس از سن ۱۲ سالگی و رویش کامل دندان های دائمی انجام می شود.

 

بهترین سن برای تشخیص و درمان ناهنجاری های فک و دهان چه موقع است؟

بهترین سن برای تشخیص این اختلالات ۷ سالگی بوده و زمان مناسب برای درمان آن بسته به وضعیت دندان ها و فک توسط دندانپزشک متخصص تعیین می شود.

مراحل درمان ارتودنسی دندان

  • معاینه توسط دندانپزشک متخصص
  • عکس برداری رادیوگرافی
  • قالب گیری دندان ها
  • تصویر سازی کامپیوتری( به منظور طرح درمان مناسب و بررسی وضعیت دندان ها در درمان ارتودنسی)
  • مراقبت های قبل از ارتودنسی دندان
  • نصب براکت ها روی همه دندان ها و عبور دادن سیم از بین آنها
  • مراجعه دوره ای و منظم به دندانپزشک ( به طور معمول ماهی یکبار)
  • مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان
تاریخ انتشار : 25 آبان 1397 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا