بررسی تفاوت های کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان

آخرین بروزرسانی : 24 آذر 1400

در دنیای امروز زیبایی و ظاهر افراد اهمیت بسیار بالایی دارد و کمتر کسی وجود دارد که به موضوعاتی مانند رنگ دندان ها، لبخند جذاب و ... بی تفاوت باشد، اهمیت زیبایی باعث شده تا دندانپزشکی نیز رشد عظیمی داشته باشد و روش های مختلفی برای زیبایی و جذابیت لبخند و چهره افراد ایجاد شود، از جمله مشهورترینِ این روش ها کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان است.

هردوی این روش ها تاثیر مستقیم بر زیبایی دندان ها گذاشته و موجب افزایش جذابیت چهره شما خواهند شد؛ اما این شیوه های زیبایی تفاوت هایی با یکدیگر دارند که باید با آن ها اشنا شوید تا انتخاب مناسب تری داشته باشید؛ پس حتما با ادامه ی این مقاله همراه باشید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان به زیبایی لبخند شما کمک بزرگی می کند.

کامپوزیت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت روکش رزینی است که توسط دندانپزشکان بر روی دندان های قرار می گیرند. کامپوزیت ها علاوه بر اینکه به سفید شدن دندان ها کمک می کنند جنبه ی درمانی نیز دارند و می توانند مشکلات مختلف دندان های افراد را از بین ببرند، مشکلاتی مانند ترک و شکاف های جزئی که بر روی دندان ها ایجاد شده یا دندان هایی که بر اثر مصرف مواد غذایی مختلف رنگ گرفته اند می توانند به واسطه ی کامپوزیت درمان شوند.

مهم ترین نکته درباره کامپوزیت دندان کاربرد درمانی آن است، زیرا این شیوه ی دندانپزشکی تنها راه حل درمان مشکلات سطحی دندان ها است و برای حل مشکلات عمیق تر پیشنهاد نمی شود.

بلیچینگ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

بلیچینگ به سفید کردن دندان ها معروف است؛ همانطور که می دانید دندان های سفید یکی از مهم ترین ملاک های مورد نیاز برای داشتن چهره ای زیبا است و بلیچینگ یکی از بهترین راه های درمانیِ بی خطر برای سفید کردن دندان ها است.

بلیچینگ دندان به دو صورت انجام می شود روش اول در مطب و توسط خود دندانپزشک صورت می گیرد و پزشک شما با قرار دادن مایع سفید کننده روی دندان هایتان و محافظت از لثه ها آن ها به اندازه مورد نیاز شما سفید می کند؛ در روش دوم مراجعان می توانند با تحویل ماده ی بلیچینگی از دندانپزشک، عمل سفید کردن دندان ها را در خانه انجام دهند، البته روش اول در سفیدی دندان ها موثرتر بوده و نتیجه ی بهتری دارد. بلیچینگ دندان روشی کم هزینه و کم دردسر برای رفع نیاز افراد مختلف است.

بلیچینگ دندان یا کامپوزیت دندان؟

• کاربرد ها

اکثر افراد تصور می کنند که کامپوزیت و بلیچینگ به یکدیگر شباهت داشته و کاربردی یکسان دارند، درحالی که این یک تصور کاملا اشتباه است زیرا تنها شباهت این روش ها به یکدیگر این است که در زیبایی لبخند افراد موثر بوده و می توانند دندان ها را سفید تر کنند.

کامپوزیت دندان بیش از این که یک روش زیبایی باشد روش درمانی محسوب می شود حال آن که بلیچینگ تنها یک راه موثر برای از بین بردن لک دندان ها است و نمی تواند هیچ مشکل دیگری جز این را برطرف کند.

• هزینه ها

از نظر قیمت، هزینه های کامپوزیت بیشتر از بلیچینگ است.

• طول عمر

از نظر ماندگاری و طول عمر نیز کامپوزیت حرف اول را می زند، تاثیر بلیچینگ می تواند در کوتاه مدت از بین رفته و دندان ها دوباره رنگ بگیرند، این مشکل برای افرادی که به خوردن نوشیدنی هایی مانند قهوه و نوشابه عادت دارند بیشتر است؛ اما کامپوزیت دندان بین 7 تا 10 سال ماندگاری داشته و دندانپزشکان در صورت بروز هرگونه مشکلی برای کامپوزیت ها می توانند دوباره آن ها را ترمیم کنند.

فراموش نکنید مراقبت های بعد از کامپوزیت و بلیچینگ تاثیر مستقیم بر ماندگاری آن ها دارد و اگر فرد به خوبی از دندان های خود مراقبت کرده و نکات بهداشتی را رعایت کند می تواند برای مدت زمان بیشتری از بلیچینگ یا کامپوزیت دندان خود بهره ببرد.

مراقبت از دندان ها بعد از انجام کامپوزیت و بلیچینگ

مراقبت از دندان ها بعد از انجام کامپوزیت و بلیچینگ بسیار مهم است.

بررسی مزایا و معایب کامپوزیت دندان و بلیچینگ

مزایای بلیچینگ

• بلیچینگ سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها است.

• عدم نیاز به تراشیدن دندان ها.

• روشی کم خطر و کم عارضه.

معایب بلیچینگ

• ایجاد سوزش در لثه های افراد

• ایجاد حساسیت و درد برای دندان ها

مزایای کامپوزیت

• هزینه ی کمتر نسبت به لمینت دندان

• به سادگی ترمیم می شوند و یا بیمار می تواند در هر زمانی که بخواهد آن ها از روی دندان های خود ریمو کند.

• عدم نیاز به بیهوشی

• علاوه بر اینکه بر زیبایی موثر است در درمان دندان های آسیب دیده نیز نقش دارد.

معایب کامپوزیت دندان

• طول عمر متوسط.

• بازگشت مشکلات دندان ها در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی توسط خود بیمار.

• امکان ابتلای افراد به بیماری های مربوط به لثه.

سخن آخر

در پایان باید بگوییم مقایسه دو روش کامپوزیت و بلیچینگ کار درستی نیست زیرا هدف از انجام آن ها بسیار متفاوت بوده و نمی توانند برای هرکسی مناسب باشند. تشخیص این که کدام یک از این روش ها برای شما مناسب است را به متخصصان کلینیک مبین بسپارید زیرا کادر درمانی این مرکز دندانپزشکی به خوبی شما را در این زمینه راهنمایی کرده و سپس خدمات مورد نیازتان را با بهترین کیفیت ارائه می دهند.

تاریخ انتشار : 24 آذر 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا