صفر تا صد ترمیم دندان

آخرین بروزرسانی : 23 خرداد 1401

ترمیم دندان

افتادن دندان، لق یا ضعیف شدن یا شکستگی دندان، اتفاقاتی است که شما را نیازمند مراجعه به دندانپزشک و ترمیم دندان می کند. ترمیم دندان در مجموع به تمام فرایندهایی که شامل بازسازی و جایگزین کردن دندان می شود اشاره دارد. مثل پر کردن، تاج گذاری دندان، ایمپلنت دندان، بریج دندان و دنتور. اما این اصطلاحات چه معنایی دارند؟ با ما همراه باشید تا با صفر تا صد ترمیم دندان آشنا شویم.

ترمیم دندان، زیبایی لبخند شما را باز میگرداند.

ترمیم دندان، زیبایی لبخند شما را باز میگرداند.

انواع روش های ترمیم دندان

پر کردن رایج ترین روش برای ترمیم دندان است. در این روش، پوسیدگی های دندان با فلز (طلا، نقره) یا مواد پلاستیکی و شیشه ای (پروکلین، رزین) پر می شود. اما در صورتی که دندان کاملا از بین رفته باشد امکان پر کردن وجود ندارد. روش بعدی تاج گذاری دندان است. در این روش، مقداری از سطح دندان تراشیده می شود تا جا برای تاج مصنوعی باز شود. جسمی شبیه به کلاه به شکل تاج دندان بر روی دندان تراشیده شده قرار می گیرد. این تاج اندازه طبیعی دندان را بر می گرداند و زیبایی و استحکام دندان آسیب دیده را بهبود می بخشد. پروسه نصب تاج مصنوعی ممکن است کمی زمان بر باشد چون نیاز به قالب گیری و ساخت تاج مناسب برای دندان شما است.

استفاده از فلزات در ترمیم دندان

استفاده از فلزات در ترمیم دندان، به دلیل مواد جایگزین بهتر مثل رزین مانند سابق پرطرفدار نیست.

ایمپلنت، شی پیچ مانند فلزی ساخته شده از تیتانیوم است که در جای خالی ریشه دندان، در استخوان فک جاگذاری می شود. سپس قطعه دیگری به عنوان تکیه گاه بر روی آن نصب می شود و بر روی آن، دندان مصنوعی نصب می شود. همچنین می توان صرفا از تاج برای پوشش ایمپلنت استفاده کرد. بریج اصطلاحا به روشی گفته می شود که دندان مصنوعی، به کمک پلی متکی بر دو دندان مجاور در جای خالی دندان افتاده نصب می شود. بریج می تواند متکی به یک دندان باشد اما استحکام کمتری خواهد داشت. همینطور بریج می تواند با پایه ایمپلنت نصب شود.

دنتور چیست؟

دنتور نام چیزی است که عمدتا به عنوان دندان مصنوعی می شناسیم. دنتور می تواند برای پر کردن جای خالی همه دندان ها و همچنین لثه از دست رفته استفاده شود! از دست رفتن لثه می تواند به دلیل عفونت و بیماری های لثه اتفاق بیفتد. همینطور در صورتی که برخی از دندان ها هنوز سالم باشند، می توان از دنتور اوردنچر استفاده کرد که در کنار دندان های طبیعی قرار می گیرد اما در هر صورت کل فضای دهان را پر می کند.

دنتور معمولا از رزین ساخته می شود و از شاخه های فلزی برای افزایش استحکام آن استفاده می شود. دنتور را می توان قالب گیری کرد و مخصوص دهان فرد ساخت اما این فرایند بسیار زمان بر است و ممکن است تا چند ماه زمان ببرد. دنتور های آماده ای هم موجود است که طبق اصول استاندارد ساخته می شود اما ممکن است مناسب همه نباشند. تمامی مدل های مختلف دنتور، قابل جابجایی هستند و در صورت نیاز (معمولا برای تمیز کردن)، به سادگی از دهان خارج می شوند.

دنتور می تواند آسیب چند دندان، همه دندان ها و حتی لثه ها را پوشش دهد.

دنتور می تواند آسیب چند دندان، همه دندان ها و حتی لثه ها را پوشش دهد.

شما می توانید برای اطلاع از بهترین روش ترمیم دندان های خود به صورت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی مبین نوبت بگیرید.

مراقبت های بعد از ترمیم

بعد از جلسات ترمیم دندان در دندانپزشکی، بهتر است که حداقل برای بیست و چهار ساعت، از غذا های خنک و نرم استفاده شود تا اگر چسب های دندانپزشکی کاملا خشک نشدند، آسیب نبینند. در صورتی که بعد از فرایند ترمیم ترک یا لق شدگی مشاهده کردید، سریعا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آسیب هایی که بعد از چند ساعت یا چند روز به وجود می آیند، قابل ترمیم مجدد هستند.

همینطور در نظر داشته باشید که تغییرات بعد از ترمیم دندان در دندانپزشکی دائمی نیست و همچنان نیاز به مسواک زدن مداوم وجود دارد. همینطور رعایت تمامی اعمال مرتبط به سلامت دهان و دندان الزامی است. مراقبت مناسب از ایمپلنت، دنتور و پر کردگی ها به افزایش دوام آنها کمک می کند. برای مثال دو روش تاج گذاری دندان یا بریج، کاملا به سلامت دندان های طبیعی موجود وابسته هستند. در صورتی که اتفاقی برای دندانی که تاج روی آن نصب شده بیفتد، تاج از بین خواهد رفت. همینطور دندان های مجاور در روش بریج، نقش تکیه گاه دندان مصنوعی را بازی می کنند.

فواید، ضرر و شکایات بعد از ترمیم

ترمیم دندان علاوه بر زیبایی لبخند شما، در جویدن و صحبت کردن به شما کمک می کند. همینطور پر کردن جای خالی دندان آسیب دیده از کج شدن دندان های مجاور جلوگیری می کند و درمان عفونت و بیماری های مربوط به دهان و دندان، از پیشرفت و گسترش آن جلوگیری می کند.

شکایات مرسوم بعد از ترمیم، حساسیت و درد های خفیف دندان و لثه است. در صورتی که بررسی های لازم قبل از پروسه به درستی انجام نشده باشد، ممکن است عفونت یا آلرژی نسبت به مواد مصرفی رخ دهد. این خطر با انتخاب مرکز دندانپزشکی مناسب قابل پیشگیری است. کلینیک دندانپزشکی مبین ترمیم رضایت بخش دندان های شما را تضمین می کند.

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/10924-dental-restorations

تاریخ انتشار : 23 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا