فواید ارتودنسی برای کودکان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 8 خرداد 1400

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با فواید ارتودنسی می باشد. درمان ارتودنسی در حیطه دندانپزشکی طرفداران و علاقه مندان زیادی دارد. با اینکه مدت زمان نسبتا زیادی برای درمان ارتودنسی نیاز است، اما فواید ارتودنسی و مزایای آن باعث استقبال افراد از آن شده است. از نکات جالبی که نیاز است هر فردی در مورد آن اطلاع داشته باشد، دانستن فواید ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان می باشد، زیرا برخی فکر می کنند تنها فایده ای که انجام ارتودنسی دارد، زیبایی دندان ها می باشد.

فواید ارتودنسی برای کودکان چیست؟

از کج بالا آمدن دندان در آینده می تواند جلوگیری کند: انجام ارتودنسی باعث می شود که دندان های دائمی کودکان، شکل گیری درست تری داشته باشد و تراز دندان های دائمی کامل تر می شود و سلامت دهان برای کودکان را شاهد خواهیم بود.

فواید ارتودنسی برای کودکان

فواید ارتودنسی برای کودکان

به رشد درست فک کمک می کند: ارتودنسی انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به نامرئی، ثابت و متحرک اشاره کرد که باعث هدایت درست فک زمان جوانه زدن و رشد دندان های دائمی می شود. نرم بودن فک کودکان این امکان را به متخصصان ارتودنسی می دهد که با ابزارهای مختلف پزشکی به هدایت رشد فک پرداخته و وضعیت را به درست ترین حالت تغییر دهند.

انواع مال اکلوژن ها را درمان خواهد کرد: از بین بردن و برطرف کردن مشکلات مختلف نظیر آندربایت، اوربایت و کراس بایت از فواید مهم ارتودنسی دندان به شمار می رود که هرگونه اختلال و همچنین درد در نوع عملکرد فک را بهبود می بخشد.

کمک کننده کام دهان جهت وسیع تر شدن است: از دیگر فواید ارتودنسی که بسیار هم حائز اهمیت است می توان به وسیع تر کردن سقف دهان کودک اشاره کرد. بعضی از کودکان به دلیل داشتن فک کوچک، ممکن است دندان های دائمی کجی داشته باشند که متخصص با استفاده از پالاتال اکسپندرها می تواند از کج درآمدن دندان ها جلوگیری کند.

کاهش دهنده هزینه ارتودنسی در آینده: هزینه ارتودنسی بسیار زیاد می باشد و افراد زیادی توانایی پرداخت آن را ندارند. به همین دلیل بهترین راه مراجعه به متخصص ارتودنسی در سال های اولیه زندگی هر فردی می باشد. این کار باعث می شود هزینه ارتودنسی در آینده با کاهش مواجه شود. در نتیجه توصیه می شود در کودکی فرزند خود را پیش یک متخصص ارتودنسی ببرید تا از نیاز یا عدم نیاز به درمان او با خبر شوید.

متخصص ارتودنسی برای کودکان

متخصص ارتودنسی برای کودکان

درمان ارتودنسی برای بزرگسالان چه فایده ای دارد؟

اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد: هرچه قدر زودتر به فکر درمان ارتودنسی باشید، همان قدر بیشتر اعتماد به نفس شما بالا می رود. زیرا دندان های صاف نه تنها یک لبخند سالم را برایتان به همراه دارد بلکه باعث سلامتی دهان و دندانتان خواهد شد. البته پیشنهاد می شود ارتودنسی نامرئی و یا ارتودنسی را انجام دهید تا در محل کار و یا جامعه اعتماد به نفس تان را افزایش دهد.

باعث برطرف شدن مشکلات گوارشی می شود: همان طور که می دانید دندان های منظم در حالت نرمال را اگر نگاه کنید، مشاهده می کنید که هر یکی از دندان های بالا با دوتا از دندان های پایین در تماس می باشد. چنانچه دندان ها از هم فاصله داشته باشند و یا روی هم افتاده باشند، دیگر شاهد این نوع تماس نخواهید بود. همین امر باعث عدم آسیاب درست غذا می شود که با درمان ارتودنسی هماهنگی منظم به وجود می آید و عملکرد آسیاب کردن بهبود پیدا می کند.

خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش می دهد: درمان ارتودنسی احتمال پوسیدگی دندان و همچنین بیماری لثه را کاهش می دهد. دندان های کج امکان تمیز کردن دندان ها را و همچنین مسواک زدن در بخش های اساسی را از بین می برد. همین امر پلاک دندان را به وجود می آورد و باعث پوسیدگی آن و ایجاد بیماری لثه می شود.

بعد از انجام ارتودنسی دندان به مراتب راحت تر می توان دندان را تمیز کرد: از آنجایی که بعد از درمان ارتودنسی، دندان ها در جای درست خود قرار می گیرند، تمیز کردن آن ها بسیار راحت خواهد شد و افزایش طول عمر دندان ها را به دنبال دارد.

درمان ارتودنسی برای بزرگسالان

درمان ارتودنسی برای بزرگسالان

جهت ترمیم دندان های پوسیده چه روش های معاینه ای وجود دارد؟

معاینه ظاهری: متخصص دندانپزشکی جهت پیدا کردن پوسیدگی دندان ها از یک وسیله نوک تیز که نام آن اکسپلور است، استفاده می کند. چنانچه مینای دندان سفت باشد به معنی سالم بودن دندان است و توانایی تحمل فشار این ابزار فلزی را دارد.

تصویربرداری با اشعه ایکس: چنانچه تصویر برداری با اشعه ایکس صورت گیرد، امکان نمایش پوسیدگی هایی که در کناره های دندان ها و همچنین عاج دندان که زیر مینا قرار می گیرد را فراهم می کند. البته این تصویر برداری جهت تشخیص پوسیدگی های کوچکی که در قسمت بالای دندان وجود دارد، دقیق نمی باشد.

رنگ مخصوص جهت تشخیص پوسیدگی: رنگ مخصوص روی دندان ها ریخته می شود و خاصیت آن به گونه ای می باشد که تنها روی بخش های پوسیده دندان ها تاثیر می گذارد.

تاریخ انتشار : 8 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا