مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان شامل چه مواردی می شود؟

آخرین بروزرسانی : 6 شهریور 1400

یکی از مهم ترین عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه ی کار کامپوزیت می گذارد، همین مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان است. همه می دانیم که کامپوزیت دندان یکی از ساده ترین راه حل هایی است که لبخند افراد را زیباتر و دندان ها را درخشان تر می نماید. کامپوزیت یکی از کم هزینه ترین راه حل هایی است که افراد می توانند به کمک آن دندان هایی مرتب و سالم داشته باشند. البته این را هم بگوییم که داشتن کامپوزیت هرگز نمی تواند سلامت دندان های شما را تامین کند و به شما اطمینان دهد که دیگر به ترمیم دندان احتیاج پیدا نخواهید کرد. چرا که کامپوزیت ها نوعی روکش دندان هستند که در اکثر موارد تنها برای موارد زیبایی به کار می روند. که همین روکش ساده نیز تنها زمانی زیبا و مقاوم خواهد ماند که مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان را گام به گام و درست انجام دهید. در ادامه درباره ی مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

آشنایی با مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان : این مورد یکی از مواردی است که حتی بدون کامپوزیت هم باید به خوبی انجام شود تا سلامت دهان و دندان ها به خطر نیفتد. بعد از کامپوزیت هم که بسیار واضح است. معمولا سعی کنید که بعد از هر وعده ی غذایی دندان هایتان با خمیر دندان به خوبی مسواک بزنید. استفاده از تخ دندان به شما کمک می کند تا اضافی غذاها در لای دندان هایتان نماند و ایجاد پوسیدگی نکن و ظاهر کامپوزیت را خراب نکند. در کنار این موارد هم می توانید از دهانشویه های مناسب دهان تان برای تمیز و محکم نگه داشتن کامپوزیت هایتان کمک بگیرید.

رعایت رژیم غذایی مناسب دندان ها : کامپوزیت ها به راحتی لک می شوند بنابراین معمولا پزشکان پیشنهاد می کنند که از مواد غذایی که رنگی هستند و ممکن است باعث رنگی شدن کامپوزیت ها شوند، جدا خودداری نمایید. قهوه، توت ها، نوشیدنی های رنگی مانند نوشابه، سس های رنگی، چای و شراب و .. از جمله مواردی هستند که برای رعایت کردن مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان، باید از خوردن آن ها اجتناب شود. علاوه بر مواد غذایی، استعمال دخانیات مثل سیگار و قلیان و یا جویدن هر چیزی که حاوی تنباکو باشد، مستقیما بر روی دندان هایتان و رنگ آن ها تاثیر خواهد گذاشت.

موارد مراقبتی بعد از کامپوزیت دندان

موارد مراقبتی بعد از کامپوزیت دندان

امتناع از جویدن و گاز زدن چیزهای سفت و سخت : این قسمت در مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بسیار مهم است. شکستن پسته، جویدن یخ، باز کردن درب بطری با دندان، جویدن ناخن و .... همگی مواردی هستند که اگر با دندان های حاوی روکش کامپوزیت انجام شوند به راحتی کامپوزیت ها را از بین می برند. یادتان باشد که کامپوزیت ها بسیار حساس هستند و کوچک ترین چیز سفتی می تواند به آن ها آسیب جدی وارد کند. شکستن کامپوزیت کمترین و بدترین اتفاقی است که ممکن است بر اثر گاز زدن اجسام سفت برای شما پیش بیاید.

خوردن آب بعد از هر وعده غذایی: این مورد به ظاهر ساده تا حد خیلی زیادی برای سلامت دندان ها مفید است. خوردن آب بعد از هر وعده ی غذایی باعث می شود که مواد غذایی اضافی داخل دهان کاملا شسته شوند و اسید ناشی از آن ها، دندان ها را خراب و پوسیده نکند. کما اینکه خوردن آب در حین غذا اصلا کار درستی نیست و برای سلامت معده و روده بسیار ضرر دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که بعد از هر وعده ی غذایی آب بنوشید تا هم تشنگی تان برطرف شود و هم اضافی غذای داخل دهانتان شسته و به سمت روده و معده هدایت گردد.

کامپوزیت دندان و مراقبت از آن

کامپوزیت دندان و مراقبت از آن

سخن آخر

یادتان باشد که کامپوزیت ها اگر رنگی شوند، هیچ راهی برای سفید کردن آن ها وجود ندارد. در واقع حتی بلیچینگ دندان هم برای چنین موقعیتی کارساز نخواهد بود. پس حواستان باشد که از خوردن مواد غذایی رنگی شدیدا خودداری کنید.

مورد دیگری که می تواند در رده ی مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان تقریبا قرار گیرد این است که سعی کنید برای انجام کارهای این چنینی خود حتما از یک متخصص و مجموعه ی حرفه ای و کاربلد کمک بگیرید. عدم مهارت در انجام کارهای این چنین هم زمان و هم هزینه ی شما را به راحتی هدر می دهد. بلکه هم آسیبی که ضمن انجام کامپوزیت به دندان های شما وارد می شود که حدی باشد که دیگر قابلیت جبران آن فراهم نگردد. دلیلش هم این است که معمولا برای انجام کامپوزیت، مقداری از دندان ها تراشیده می شود. اگر این کار به دقت و مهارت انجام نشود، طبیعتا مینای دندان و بخشی از خود دندان فرد از بین می رود و فرد تا آخر عمرش نمی تواند بدون روکش بر روی دندان هایش زندگی کند. چون مینای دندانش کاملا از بین رفته.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

تاریخ انتشار : 6 شهریور 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا