معرفی خدمات ارتودنسی دندان

آخرین بروزرسانی : 14 تیر 1402

ارتودنسی دندان یکی از خدمات مهم اصلاح ساختار دندان است. این حوزه نیز نظیر دیگر خدماتی مانند لمینت دندان، ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، کامپوزیت دندان، پروتز دندان، ترمیم دندان، دندانپزشکی کودکان در دندانپزشکی های تخصصی و فوق تخصصی قابل ارائه می باشد. در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در این زمینه خواهیم پرداخت.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان (Orthodontics) یک رشته در حوزه دندانپزشکی است که به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات مربوط به قالب و موقعیت نامطلوب دندان ها و فک ها می پردازد. هدف اصلی ارتودنسی دندان، بهبود قالب و ظاهر دندان ها و فک ها به منظور ایجاد تعادل و هماهنگی بین اجزای دهان است. ارتودنسی با استفاده از ابزار ها و دستگاه های خاصی انجام می شود. برای رسیدن به این هدف، ارتودنتیست ها از انواع براکت ها (brackets)، قرقره ها (archwires)، روکش ها و الاستیک ها (elastics) استفاده می کنند. این ابزار ها به شکلی کنترل شده فشار محکمی به دندان ها و فک ها وارد می کنند تا به تدریج قالب و موقعیت مناسبی برای آن ها ایجاد شود.

نحوه انجام ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان با استفاده از اپلاینس ها (دستگاه های ثابت یا قابل حرکت)، تغییراتی در جایگاه دندان ها، به همراه تغییر در قوس های فکی، ایجاد می کند. در ادامه، چند مرحله کلی برای انجام ارتودنسی شرح داده شده است:

 • در ابتدا، ارتودنتیست عکس های رادیوگرافی، اسکن های دندان و فک یا اسکن های سه بعدی را بررسی می کند.
 • بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، ارتودنتیست یک برنامه درمانی شخصی سازی شده را تهیه می کند. این برنامه شامل انتخاب نوع و طراحی اپلاینس مورد استفاده، مدت زمان درمان و برنامه های کنترل پس از درمان است.
 • سپس اپلاینس مناسب بر روی دندان ها نصب می شود. این اپلاینس ها می توانند ثابت (مانند براکت ها و سیم های فلزی) یا قابل حرکت (مانند پلاک ارتودنسی) باشند.
 • در طول درمان، اپلاینس ها به طور دوره ای تعویض و تنظیم می شوند تا به تدریج بر روی دندان ها و فک ها فشار اعمال شود و موقعیت صحیح به دست آید.

تصویری از ارتودنسی دندان ثابت

تصویری از ارتودنسی دندان ثابت

انواع ارتودنسی دندان

در پروسه ارتودنسی دندان، از وسایل خاصی استفاده می شود. انواع مختلفی از ارتودنسی وجود دارد. در زیر به برخی از انواع رایج ارتودنسی اشاره می کنم:

 • ارتودنسی سنتی: این نوع ارتودنسی با استفاده از براکت ها و سیم های فلزی صورت می گیرد. براکت ها به صورت دائمی بر روی سطح دندان ها قرار می گیرند و با استفاده از سیم های فلزی، قدرتی به دندان ها اعمال می شود تا به موقعیت صحیح منتقل شوند.
 • ارتودنسی شفاف: در این نوع ارتودنسی، براکت ها از جنس شفاف یا سرامیک استفاده می شوند که به طور ظاهری کمتر قابل مشاهده هستند.
 • ارتودنسی لینگوال: در این نوع ارتودنسی، براکت ها بر روی سطح داخلی دندان ها (سطح پشتی) قرار می گیرند، به طوری که از بیرون قابل مشاهده نیستند.
 • ارتودنسی متحرک: در این نوع ارتودنسی، از ارتودنتیکس‌های قابل جابجایی استفاده می‌شود.
 • ارتودنسی جراحی: در برخی موارد پیچیده، ارتودنسی ممکن است نیاز به همراهی با جراحی داشته باشد.

۴ نوع ارتودنسی دندان

۴ نوع ارتودنسی دندان

مزایای ارتودنسی کردن دندان ها

استفاده از ارتودنسی برای درمان و اصلاح مشکلات دندانی کودکان و بزرگسالان بسیار مفید است. مزایای آن به شرح زیر است:

 • بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس: استفاده از ارتودنسی دندان منجر به بهبود ظاهر دهان و لبخند شما می شود. با اصلاح موقعیت نامناسب دندان ها، فک ها و همچنین تراز و هماهنگی آن ها، صورت شما به طرز قابل توجهی جذاب تر خواهد شد.
 • بهبود عملکرد دستگاه دهانی: هنگامی که دندان و فک به درستی هماهنگ نیستند، ممکن است مشکلاتی همچون مصرف نامناسب غذا، بلع ناصحیح و خستگی دهانی رخ دهد. با اصلاح این عدم تطابق، عملکرد دستگاه دهانی بهبود یافته و عوارض جانبی کاهش می یابد.
 • بهبود بهداشت دهان و دندان: دندان های به طور صحیح مرتب شده، راحت تر قابل تمیز کردن هستند و این امر به بهبود بهداشت دهان و جلوگیری از مشکلاتی مثل پوسیدگی، عفونت لثه و بوی بد دهان کمک می کند.
 • بهبود عملکرد گفتاری: ارتودنسی دندان می تواند به بهبود عملکرد گفتاری کمک کند. با تنظیم دندان ها و فک ها در موقعیت صحیح، مشکلاتی همچون به خط نرسیدن دندان ها هنگام حرف زدن و ناهماهنگی گفتار کاهش می یابد.

https://aaoinfo.org/

تاریخ انتشار : 14 تیر 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا