کامپوزیت دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 7 فروردین 1402

کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان به ترکیبات چند فازی پلیمری با درجات ویسکوزیته مختلف گفته می شود که برای درمان و ترمیم دندان استفاده می شود. ترکیب کامپوزیت ها شامل یک پرکننده معدنی (حدود 50٪)، یک ماتریس آلی و هیدرید سیلیکون (که گاهی سیلان نیز نامیده می شود و به عنوان یک جزء اتصال بین پرکننده و ماتریس عمل می کند) است. ماتریس آلی پایه و اساس کامپوزیت است و تمام اجزای دیگر بر روی آن قرار می گیرند. ماتریس ویژگی های اصلی کامپوزیت را تعیین می کند، مانند انعطاف پذیری، زیست سازگاری، ویژگی های چسبندگی و ... . این ماده به طور قابل توجهی بر استحکام مواد، ثبات رنگ و انقباض پلیمریزاسیون تأثیر می گذارد.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟

طبقه بندی کامپوزیت ها

دندانپزشکی مدرن دارای طیف گسترده ای از مواد است که به طور مداوم به روز می شوند و بهبود می یابند. مسلما انواع و اشکال کامپوزیت ها نیز روز به روز متنوع تر می شوند. طبقه بندی کامپوزیت ها اندازه کسر پرکننده، درجه پر شدن، ترکیب شیمیایی، قوام، ترکیب ذرات، هدف و روش پخت را در نظر می گیرد. کامپوزیت ها همچنین در ترکیب شیمیایی ماتریس با کامپوزیت های سنتی و ارتوسرامیک ها متفاوت هستند.

Ormokers (سرامیک های اصلاح شده ارگانیک) نوع جدیدی از ترکیب دندانی هستند که در نتیجه بهبود و اصلاح ماتریس های سنتی پدید آمده اند. از مزایای ormokerها این است که دارای انقباض کم، افزایش سازگاری بیولوژیکی، اتصال قوی تر با پرکننده و ویژگی های فیزیکی و مکانیکی بالا هستند.

ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم دندان عبارت است از ترمیم کامل بافت های دندانی با مواد کامپوزیت که با در نظر گرفتن مولفه زیبایی دندان انجام می شود. در این پروسه در عین حال درمان مشکلات موجود که منشأ تخریب هستند نیز انجام می پذیرد. ترمیم دندان شامل بازسازی دندان ها و تغییر جهت تاج دندان می شود. علاوه بر این، بازسازی کامل یا جزئی دندان به صورت تغییر در اندازه دندان، تغییر شکل دندان ها، یعنی اصلاح شکل آناتومیکی دندان، ترمیم لبه های برش و ... می شود.

ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت دندان

ترمیم کامپوزیت دندان نه تنها باعث ایجاد ظاهری زیبا برای دندان می شود، بلکه بازیابی خواص آناتومیکی و عملکردی آن را نیز میسر می کند. با کمک ترمیم دندان ها با مواد کامپوزیت می توان تعدادی از مشکلاتی که بیمار را آزار می دهد، برطرف کرد. از جمله مسائلی مانند پوسیدگی، آسیب دندان، تیره شدن نواحی دندان و هرگونه تغییر در رنگ مینا، ترمیم دندان های کج و پوسیده، از بین بردن ترک ها، بستن فاصله بین دندان ها و ... .

مواد کامپوزیت مدرن با آخرین الزامات فن آوری مطابقت دارد و به شما امکان می دهد تا سال ها نتیجه بازسازی را داشته باشید. ترمیم با کامپوزیت به صورت مستقیم در مراکز دندانپزشکی معتبر انجام می شود. ترمیم مستقیم، یک روش سریع برای ترمیم دندان پوسیده یا آسیب دیده است که در آن می توان با یک بار مراجعه به دندانپزشک مشکل را برطرف کرد. ترمیم مستقیم دندان ها با استفاده از مواد کامپوزیت، اجزای زیبایی را در دهان ایجاد می کند.

معایب مواد کامپوزیت

عملیات ترمیم دندان با کمک کامپوزیت نتیجه خوبی را ارائه داده و لبخند بیمار را دگرگون و به سمت زیبایی بیشتر سوق می دهد. اثرات مشابهی با استفاده از مواد کامپوزیت مدرن جدید با پالت رنگی وسیع از سایه ها به دست می آید که از تأثیر دندان مصنوعی جلوگیری می کند. تمام مواد مورد استفاده در ترمیم دندان ها به دلیل استحکام و عمر طولانی آنها متمایز می شوند. امروزه از کامپوزیت های لایت کیور، تیتانیوم-سرامیک، نانو پلیمرها، اکسید زیرکونیوم که با ویژگی های زیبایی شناختی بالا متمایز می شوند، به طور گسترده استفاده می شود.

معایب مواد کامپوزیت- ترمیم به شیوه اعمال کامپوزیت دندان

معایب مواد کامپوزیت- ترمیم به شیوه اعمال کامپوزیت دندان

مواد به کار رفته برای انجام کامپوزیت دندان به شما این امکان را می دهند که سال ها نقص های دندانی را فراموش کنید و لبخندی زیبا و سفید برفی گونه به دست آورید. لازم به ذکر است که مواد کامپوزیتی برای دستکاری های دندانی، علاوه بر فهرست گسترده ای از مزایا، دارای معایبی هستند که در انتخاب نوع ترمیم نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. از جمله معایب کامپوزیت ها می توان به ترکیب ضعیف مواد با انواع محصولات دندانی اشاره کرد که در آن کامپوزیت خواص فنی و شکل خود را از دست می دهد. علاوه بر این، کامپوزیت در دماهای بالا بسیار بیشتر از سایر آنالوگ های محبوب منبسط می شود. درجه سفتی کامپوزیت بسیار کمتر از بافت های طبیعی دندان است.

نکته دیگری که نیاز به توجه دارد پیچیدگی کار با کامپوزیت است که به دندانپزشکان بسیار ماهر نیاز دارد. حتی یک بی توجهی جزئی در کار می تواند منجر به ایجاد ریزترک و ترک در نتیجه کار شود. هزینه کامپوزیت بسیار بالاتر از سایر مواد مشابه می باشد. از این رو توصیه می شود که برای رسیدن به بهترین نتیجه و جلوگیری از اتلاف هزینه از خدمات کلینیک های معتبر و دندان پزشکان ماهر برای انجام کامپوزیت استفاده نمایید.

https://sdent--clinic-ru.translate.goog/poleznoe/staty/chto-takoe-kompozityi/?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=sc

تاریخ انتشار : 7 فروردین 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا