کودکان و ارتودنسی

آخرین بروزرسانی : 23 آذر 1399

کودکان و ارتودنسی

اگر کودکتان دندان های کج و یا نوعی ناهنجاری در فک خود دارد ، با دندانپزشک او صحبت کنید. ممکن است توصیه او این باشد که یک ارتودنتیست را ببیند.

یک متخصص ارتودنتیست برای کامل کردن لبخند شما با استفاده از لوازم زیر تخصص یافته است :

بند ها

براکت ها

سیم ها

هدگیر

حلقه ها یا بند های کشی

ریتینر ها ( نگهدارنده های دندان )

تنظیم کننده های شفاف یا الاینر ها

 کودکان و ارتودنسی

 سایت مبین دنتال در این مقاله نگاهی به شکل های متداول ارتودنسی می اندازد و به شما اطلاعاتی می دهد که شما برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد ارتودنسی دندان های خود به آن نیاز دارید.

انواع بریس های ارتودنسی و سایر لوازمی که برای ارتودنسی بکار می رود

امروزه تعداد زیادی از لوازم های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. اما بریس های ارتودنسی هنوز ابزار اصلی برای صاف کردن دندان و اصلاح روی هم آمدن آنها ( بایت ) در کودکان هستند. بریس ها با اعمال فشار به دندان ها و فک، کار خود را انجام می دهند تا آن ها را به موقعیت صحیحشان در دهان منتقل کنند.

بریس های امروزی دیگر مانند بریس های پر زرق و برق و فلزی گذشته نیستند. بسیاری از گزینه های دیگر از انواع آن ها اکنون در دسترس هستند.

در گذشته معمولا به این شکل بود که تمامی دندان ها به طور کامل بند کشی می شدند. اما امروزه، براکت ها به طور مستقیم به سطح هر یک از دندان ها وصل می شوند.

بریس های ارتودنسی از مواد زیر ساخته شده اند :

استیل ضد زنگ

سرامیک

پلاستیک

ترکیبی از مواد

این مواد می توانند ظاهری شفاف و به رنگ دندان به بریس ها بدهند. در صورتی که مناسب باشد، سیم های ارتودنسی می توانند از موادی نظیر تیتانیوم نیکل یا تیتانیوم مس ساخته شوند. این مواد ممکن است پایداری بیشتری را دارا باشند و نیاز به تنظیمات کمتری نسبت به سیم های استیل ضد زنگ داشته باشند.

امروزه سینی های شفاف و نامرئی شکل نیز در دسترس می باشند. اینها می توانند بدون استفاده از بریس ها و سیم هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند، دندان ها را صاف کنند.

سینی های نامرئی شکل، ممکن است کار ارتودنتیست را بطلبد. در این روش از لوازمی شفاف و قابل جدا کردن و جابجایی که به صورت سفارشی برای خود شما ساخته می شوند، استفاده می شود که فشار را بر روی دندان ها قرار می دهند و به تدریج آن ها را به سمت صحیح خود حرکت می دهند. 

لوازم دیگر مورد استفاده در عمل ارتودنسی عبارتند از :

تاد ها ( تکیه گاه موقت ارتودنسی ) :

لنگر یا تاد ( تکیه گاه موقت ارتودنسی ) پیچ های کوچکی هستند که از 6 تا 12 میلی متر طول و 1.2 تا 2 میلی متر قطر دارند. در صورت لزوم ممکن است آنها به طور موقت بر روی استخوان در دهان کار گذاشته شوند تا نقطه ثابتی باشد، که از آن به عنوان نیرویی برای حرکت دادن دندان ها استفاده شود. تاد ها امکان کنترل قابل پیش بینی دندان را بیشتر می کنند. آنها در ارتودنسی دندان به طور معمول استفاده می شوند.

 کودکان و ارتودنسی

بند یا حلقه های کشی :

بند یا حلقه های کشی، حلقه های الاستیک نیز نامیده می شوند. آنها هنگامی استفاده می شوند که نیروی بیشتری برای جابجایی دندان ها و فک ها در وضعیت دلخواه، مورد نیاز است. می توانید رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بسیاری از بچه ها رنگ مدرسه خود را انتخاب می کنند یا در طول تعطیلات دهان خود را با رنگ های مختلف این حلقه ها، تزئین می کنند (به عنوان مثال نارنجی و سیاه برای هالووین).

کودکان و ارتودنسی

هدگیر :

برخی افراد می توانند از استفاده از هدگیر بهره مند شوند. دستگاه از قسمت پشت سر به بریس ها وصل شده و قابل جداسازی است. همانند حلقه های کشی، در هنگام نیاز به نیروی اضافی برای حرکت دندان ها و فک ها ، از هدگیر استفاده می شود. در صورت نیاز به هدگیر، معمولاً آنها را باید در خانه و هنگام شب و هنگامی که خواب هستید، استفاده نمایید.

کودکان و ارتودنسی

ریتینر ها ( نگهدارنده های دندان ) :

از ریتینر های ارتودنسی ( نگهدارنده های دندان ) برای نگه داشتن دندان ها، به محض اینکه بریس ها برداشته شدند، استفاده می شود. زمان زیادی لازم است تا دندان های شما در موقعیت جدیدشان قرار بگیرد. با گذاشتن ریتینر ( نگهدارنده های دندان ) می توانید جلوی جابجا شدن دندان های خود را بگیرید. برخی از ریتینر ها ( نگهدارنده های دندان )  قابل جدا شدن هستند. و بعضی دیگر ثابت شده و پشت دندانهای شما متصل می شوند. برخی از نگهدارنده ها از سیم های پلاستیکی و فلزی شفافی ساخته شده اند. برخی دیگر از کش ساخته شده اند. همانند بریس های ارتودنسی ، ریتینر ( نگهدارنده های دندان ) می تواند در صورت انتخاب شما، گزینه ی مناسبی برای جابجایی دندان باشد. ریتینر هایی وجود دارند که به صورتی طراحی شده اند که در شب می درخشند یا می تواند تصویری بر روی آنها طراحی شده باشد.

کودکان و ارتودنسی

آیا دندانپزشک می تواند به جای ارتودنتیست ، درمان ارتودنسی را انجام دهد؟

بله. بسیاری از دندانپزشکان برای ارتودنسی کردن دندان ها آموزش کافی را دیده اند. با این وجود ، اگر به کارهای ارتودنسی گسترده تری نیاز دارید ، بهتر است بهترین ارتودنتیست را ببینید. ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی دو تا سه سال ارتودنسی پیشرفته را، فراتر از دانشکده دندانپزشکی آموزش و تعلیم دیده است. وی در صاف کردن دندانها ، اصلاح روی هم رفتن دندان ها و مشکلات فک تخصص دارد.

چه زمانی کودک من باید به یک ارتودنتیست مراجعه نماید؟

دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید چه زمانی احتیاج است، یک متخصص ارتودنسی کودک شما را ارزیابی کند. انجمن ارتودنتیست ها و انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کنند که همه کودکان تا 7 سالگی از نظر ارتودنسی دندان ها مورد ارزیابی قرار گیرند. در این سن ارتودنتیست می تواند مشکلات ظریف را با رشد فک و ظهور دندان های جدید تشخیص دهد. اکثر کودکان درمان فعال را بین 9 تا 14 سالگی شروع می کنند.

ارتودنتیست ها توصیه می کنند در حالی که فرزند شما هنوز در حال رشد است ، مشکلات دندان های آن ها را اصلاح کنید. پس از قطع رشد ، درمان آنها ممکن است طولانی تر شود و به کار گسترده تری بر روی دندان هایشان نیاز است.

کودکان و ارتودنسی

کمترین سنی که یک کودک می تواند در آن سن از بریس ها استفاده نماید، چیست؟

دوره سنی معینی برای اینکه کودکان از ارتودنسی استفاده کنند، وجود ندارد. برنامه درمانی برای هر شخص به نیازهای فردی همان شخص بستگی دارد. به عنوان مثال ، کودکانی که شکاف کام دارند قبل از بیرون آمدن اولین دندان هایشان، از تجهیزات ارتودنسی استفاده می کنند.

کودکان دیگر ممکن است از آغاز درمان تا اوایل 6 یا 7 سالگی خود از ارتودنسی استفاده کنند، حتی اگر همه ی دندان های شیری خود را از دست نداده باشند. هدف از درمان زودرس جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر است. این امر محیط بهتری را برای ظهور یا رشد دندانهای دائمی ایجاد می کند.

بیشتر کودکانی که به ارتودنسی زودرس احتیاج دارند ، هنوز هم برای تکمیل روند تراز و تنظیم دندان ها و فک، به بریس یا کار بیشتری بر روی دندان هایشان، نیاز دارند. اما اگر در مراحل اولیه درمان، ارتودنسی انجام شود ، ممکن است میزان کار به مقدار قابل توجهی کمتر شود.

آیا کارگذاری بریس ها برای کودکان دردناک است؟

"درد" ممکن است یک کلمه خیلی قوی برای این امر باشد. اما ممکن است کودک شما در هنگام قرار دادن بریس ها، هنگام تنظیم، یا هنگامی که شروع به استفاده از یک وسیله جدید مانند حلقه الاستیک یا هدگیر می کنید، دچار ناراحتی شود.

هرگونه درد یا ناراحتی با مصرف استامینوفن (تیلنول) تسکین می یابد. همچنین، اگر سیم، براکت ها یا بند ها باعث تحریک دهان فرزند شما می شوند، متخصص ارتودنسی شما می تواند موم مخصوصی را برای پوشاندن نواحی تیز روی بریس ها، فراهم کند.

آیا حساسیت به بریس ها امکان پذیر می باشد؟

بله. بعضی از افراد نسبت به بعضی از فلزات مانند نیکل حساسیت دارند. وقتی این اتفاق بیفتد ، به جای آن می توانید از مواد دیگر استفاده کنید، افراد همچنین می توانند نسبت به دستکش های لاتکس که توسط ارتودنتیست و دستیاران استفاده می شود ، حساسیت داشته باشند. اگر کودک شما حساسیت به لاتکس دارد ، به دندانپزشک خود بگویید تا از دستکش غیر لاتکس استفاده شود.

بریس های ارتودنسی گاهی اوقات می تواند لثه کودک را تحریک کند و باعث تورم لثه آنها شوند. این یک واکنش آلرژیک نیست، اما موضوعی است، که والدین هنوز باید مراقب آن باشند.

چه غذاهایی برای کودکانی که بریس ارتودنسی بر روی دندان خود دارند، مناسب هستند؟

بریس های ارتودنسی بسیار ظریف هستند. شکستن بخشی از دستگاه ارتودنسی می تواند منجر به حرکت دندان ها در جهت اشتباه و طولانی شدن مدت درمان شود. هر چیزی که سخت، چسبنده یا جویدنی باشد نباید توسط کودک خورده شود، از جمله :

یخ

آجیل

ذرت بو داده

آبنبات

آدامس

آب نبات جویدنی ، مثل تافی

پاستیل

کودکان و ارتودنسی

کودک من چه مدت باید از بریس های ارتودنسی استفاده کند؟

طول مدت درمان برای هر شخص متفاوت است. بستگی به مشکل او دارد یا اینکه چقدر کودک شما همکاری می کند، و رشد فرزند شما در این موضوع دخیل می باشد. به طور معمول، اکثر افراد از 18 تا 36 ماه از بریس های ارتودنسی استفاده می کنند.

کودک من چه مدت باید از ریتینر ها ( نگهدارنده های دندان ) استفاده نماید؟

در حالت ایده آل، کودک شما باید برای همیشه از ریتینر استفاده کند، حتی اگر تنها یک شب در هفته باشد. البته این ممکن است عملی نباشد. دندان مانند بقیه بدن است و بدن تغییر می کند. هنگامی که کودک شما از گذاشتن ریتینر خودداری کرد، باید منتظر تغییرات جزئی در دندانهای او باشیم.

کودکان و ارتودنسی

به طور میانگین، کارگذاری بریس ها چقدر هزینه دارد؟

هزینه بسته به میزان کار انجام شده، نوع بریس های مورد استفاده و مکانی که شما در آن زندگی می کنید، متفاوت است.

بیشتر متخصصان ارتودنتیست برنامه های پرداخت متفاوتی را ارائه می دهند و به شما این امکان را می دهند که در طول دوره درمان بدون پرداخت هزینه ای، درمان را به پایان برسانید. برخی ممکن است با شرکت های بیمه قرار داد داشته باشند.

قبل از شروع درمان، از ارتودنتیست خود در مورد کلیه هزینه های درمانی و برنامه های پرداختی که ارائه می دهند، سؤال کنید.

کودکان و ارتودنسی

تصمیم گیری برای شروع درمان ارتودنسی ممکن است آسان نباشد، اما یک لبخند که بهبود یافته است، می تواند تفاوت زیادی در ظاهر و عزت نفس کودکتان ایجاد کند.

گزینه های بسیاری در دسترس است. هنگام انتخاب یک برنامه درمانی، باید عوامل زیادی از جمله نیازهای ارتودنسی، هزینه و اهداف اصلی درمان را در نظر بگیرید. دندانپزشک یا ارتودنتیست شما می تواند در تصمیم گیری صحیح برای شما و کودکتان، به شما کمک کند.

تاریخ انتشار : 3 آذر 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ارتودنسی,کودکان,اخبار,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا