آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

آخرین بروزرسانی : 9 خرداد 1401

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان طول عمر زیادی دارد و معمولا بین بیست تا سی سال دوام دارد. این موضوع باعث می شود تا هزینه آن مقرون به صرفه باشد. استفاده از این روش در طی سال های اخیر با رشد چشمگیری مواجه شده، به همین دلیل در این مقاله به این سوال می پردازیم که آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ساختار ایمپلنت دندان

ساختار ایمپلنت دندان شامل سه بخش، تاج، تکیه گاه و بدنه ایمپلنت است

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

پروسه ایمپلنت دندان، روشی تهاجمی است اما به لطف بی حس کننده ها، دردی حس نخواهید کرد. شاید روز بعد از انجام جراحی، احساس درد خفیفی در لثه خود داشته باشید. اما اکثر کسانی که ایمپلنت دندان انجام میدهند، با توجه به میزان تغییری که میبینند، از فرایند راضی هستند.

ایمپلنت دندان ساختار نسبتا مشابهی با دندان معمولی دارد

ایمپلنت دندان ساختار نسبتا مشابهی با دندان معمولی دارد

آشنایی با پروسه ایمپلنت دندان می تواند به شما جهت آماده سازی برای ایمپلنت دندان کمک کند. قبل از شروع مراحل، دندانپزشک معمولا تمام فضای دهان را عفونت زدایی میکند تا ریسک وجود هر گونه عفونت را از بین ببرد. این عفونت زدایی مشابه روش های عفونت زدایی در صورت بروز بیماری های لثه است. بنابراین احتمال بروز عفونت بعد از جراحی ایمپلنت بسیار کم است.

در مرحله اول دندانپزشک شما، بی حسی موضعی به لثه هایتان تزریق خواهد کرد. این بی حسی به دندانپزشک اجازه می دهد تا بتواند با خیال راحت لثه مکان مورد نظر را کنار بزند تا به سطح استخوان فک برسد. ممکن است این مرحله بسیار دردناک به نظر برسد اما خوشبختانه استخوان فک به تنهایی هیچ پایانه عصبی ندارد و شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. بعد ایمپلنت را وارد فک شما می کند و آن را در جای خود ثابت می کند.

خدمات دندانپزشکی در مراکز تخصصی

خدمات دندانپزشکی در مراکز تخصصی و مجهز می تواند احتمال خطا را کاهش دهد

نوع بی حسی مورد استفاده می تواند تاثیر زیادی بر میزان دردی که احساس می کنید داشته باشد. استفاده از بی حسی های با کیفیت، ریسک احساس شدید درد را کم میکند. شما می توانید با مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی از کیفیت مواد اولیه و مصرفی که در پروسه جراحی ایمپلنت دندان شما استفاده می شود اطمینان کسب کنید. کلینیک دندانپزشکی مبین واقع در تهرانسر می تواند تضمین کننده تجربه ای بدون درد برای شما باشد.

مراقبت های بعد از جراحی

معمولا جلساتی برای بررسی و پیگیری ایمپلنت دندان دریافت شده برنامه ریزی می شود. این جلسات برای کنترل درد بیمار و همینطور کنترل های ثانویه محل جراحی برای جلوگیری از آلودگی و عفونت انجام می شود. ممکن است چند روز بعد از انجام جراحی ایمپلنت، دندانپزشک شما، پیشنهاد عفونت زدایی مجدد بدهد. حتی در صورتی که نشانه ای از وجود عفونت وجود ندارد، عفونت زدایی میتواند از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری کند.

بعد از انجام ایمپلنت دندان، نکاتی هستند که میتواند به شما در بهبود سریع تر کمک کنند. شما میتوانید با استفاده از کمپرس سرد روی گونه ها، درد موجود را کنترل کنید. همچنین قرقره آب نمک ولرم، میتواند به کنترل عفونت هایی که ممکن است رخ دهند کمک کند. (قرقره آب نمک با زخم باز میتواند دردناک باشد) غذاهایی که در مدت استراحت مصرف می کنید، نباید بیش از حد داغ یا سفت باشند. بهترین گزینه سوپ خنک و پوره سیب زمینی و آب میوه است. داروهای مسکن، بعد از انجام جراحی توسط دندانپزشک تجویز می شود.

آیا در جراحی ایمپلنت امکان ایجاد عفونت وجود دارد

همانطور که گفته شد بعد از جراحی ایمپلنت امکان ایجاد عفونت وجود دارد. این عفونت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. استعمال دخانیات بعد از انجام جراحی میتواند باعث ایجاد عفونت شود. این عفونت ها میتواند بدون ایجاد درد، یا در سایه درد طبیعی بعد از جراحی ایمپلنت دندان وجود داشته باشد.

برای درمان این عفونت، بسته به میزان تاثیر آن بر لثه و استخوان فک، روش هایی وجود دارد. در صورتی که عفونت خفیف باشد، با داروها قابل کنترل است و جایی برای نگرانی نیست. اما اگر مدت زیادی تشخیص داده نشود، می تواند آسیب زیادی به دهان و دندان وارد کند. در این صورت باید به روش های سرپایی و جراحی، عفونت موجود حذف شود.

مدت زمان بهبود

مدت زمان بهبودی بعد از انجام جراحی ایمپلنت دندان، به تعداد ایمپلنت هایی که دریافت میکنید و همچنین سلامت عمومی شما بستگی دارد. اکثر کسانی که جراحی ایمپلنت دندان را تجربه میکنند، ده روز بعد از انجام جراحی به بهبودی کامل میرسند. اگر بعد از هفت روز از جراحی ایمپلنت دندان همچنان احساس درد میکنید کاملا طبیعی است و می توانید با مصرف مسکن های تجویز شده، درد را آرام کنید. اما اگر، چهارده روز بعد از جراحی هنوز احساس درد دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید و احتمال وجود عفونت را بررسی کنید.

منبع:

https://dorsetdentalimplants.com/blog/are-dental-implants-painful
https://www.implantnyc.com/implant-procedures/dental-implant-infection/#:~:text=Peri%2Dimplantitis%20is%20an%20inflammation,pocket%20depth%20around%20the%20implant.

تاریخ انتشار : 9 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا