انتخاب پروتز دندان یا ایمپلنت دندان

آخرین بروزرسانی : 1 بهمن 1399

اهمیت پروتز دندان یا ایمپلنت دندان

فقدان یک یا دو دندان علاوه بر عدم زیبایی، مشکلاتی برای سلامتی دهان و دندان و روان فرد نیز ایجاد می‌کند. در صورتی که یک یا دو دندان شما در جوانی افتاده یا کشیده شده دلیلی برای شرمندگی وجود ندارد. بهتر است بدانید حتی در میان جوانان نیز این مورد امری بسیار طبیعی است، چرا که حدود ۷۰ درصد افراد بین ۳۵ تا ۴۴ ساله حداقل یک دندان خود را از دست داده اند. یک نفر از هر ۴ نفر فرد بالای ۷۴ سال نیز تمام دندان های خود را از دست داده اند. تنها راه حل ممکن برای این افراد استفاده از پروتز دندان یا ایمپلنت دندان است.

طبق کانال های تاریخی، گذشتگان و اجداد ما در صورت از دست دادن دندان ها از ابزارهایی مشابه استخوان و فلز برای خود دندان مصنوعی می ساختند. اما امروزه ما ابزارها و امکانات بیشتر و طبیعی تری در دست داریم. پروتز دندان یا ایمپلنت دندان می تواند به شما در زیبا ساختن دندان ها و افزایش سلامت دهان و دندان شما کمک کنند. جایگزینی دندان های از دست رفته برای حفظ سلامت فرد و زیبایی حائز اهمیت است. استفاده از هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد که در ادامه به آن‌ها می پردازیم.

آیا استفاده از پروتز دندان یا ایمپلنت دندان اصلا ضروری است؟

قبل از انجام هر کدام از این روش ها شاید از خود بپرسید آیا انجام پروتز دندان یا ایمپلنت دندان لازم است؟ در پاسخ باید گفت که در وهله‌ی اول با فقدان دندان اعتماد به نفس شما به طور کلی کاهش می یابد اما، این تنها دلیل انجام پروتز دندان یا ایمپلنت دندان نیست. مواد غذایی و میکروب ها و باکتری به راحتی در لثه ها گیر می کنند وقتی لثه ها فاقد دندان هستند. در صورتی که این تکه های مواد غذایی و باکتری ها باقی بمانند ایجاد عفونت شدیدی می کنند. عفونت لثه ها سبب بیماری لثه و تحلیل آن شده و بیماری لثه به دیابت و بیماری های قلبی مرتبط است.

ایمپلنت دندان، با قرار دادن بخش تیتانیوم در فک آغاز می شود

ایمپلنت دندان، با قرار دادن بخش تیتانیوم در فک آغاز می شود

به طور کلی معایب از دست رفتن هر دندان شامل موارد زیر است:

• دندان های شکسته و نا مرتب کناری

• نخ دندان کشیدن و مسواک زدن به سختی صورت می گیرد

• افزایش خطر پوسیدگی، بیماری های لثه و از دست دادن تعداد بیشتری از دندان ها (این مشکلات دهان مرتبط با بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا و بسیاری دیگر از بیماری ها)

• دندان های ضعیف تر که به آسانی می شکنند

• مشکلاتی در جویدن و خوردن و صحبت کردن

علاوه بر این، نداشتن یک یا دو دندان سلامت فک فرد را نیز به خطر می اندازد. دندان های کناری دندان افتاده ممکن است کج شده تا بخشی را که خالی مانده پوشش دهند.کج شدن دندان ها مشابه دومینو کل دندان ها و ساختار فک را تغییر می دهد. تمام این موارد فرسودگی دندان ها و شل شدن آن ها را موجب می شود. اکنون می دانید که ضرورت دارد تا دندان از دست رفته جایگزین شود اما، کدام شیوه برای هر فردی بهتر است.

کدام شیوه‌ی پروتز دندان یا ایمپلنت دندان برای فرد مناسب تر است؟

پروتز های دندان متحرک و برای کل دندان ها یا تعدادی از دندان ها ساخته می شوند. این دندان ها بیشتر برای جایگزینی کل دندان ها معروف هستند. پروتز های دندان با بافت نرم و سختی که از دهان کنده شده باقی مانده حمایت می شوند. دو نوع پروتز دندان وجود دارد:

1) پروتز دندان کامل: وقتی بیشتر دندان ها یا اکثر آن ها از دست رفته باشند (ست دندان مصنوعی)

2) پروتز دندان تکه ای: زمانی استفاده می شود که برخی از دندان های باقی مانده ی فرد سالم باشند

با تشکر از پیشرفت های تکنولوژی، پروتز های دندان مصنوعی امروزه بسیار مشابه دندان های طبیعی فرد هستند و حتی کارآیی مناسب همراه با عملکردی قابل قبول دارند. علاوه بر این با توجه به اندازه و شکل فک و دندان های فرد ساخته می شوند و استفاده از آن ها ساده تر است. از دیگر مزایای پروتز های دندان قیمت تمام شده ی آن برای مراجع است و فرد این آزادی عمل را دارد که هر زمان به هر دلیلی در طول روز تمایل داشت آن ها را از دهان خارج کند. هر چند که پروتز های دندان برای هر کسی مناسب نیستند. اگر فرد کنترل خوبی روی آن ها نداشته باشد به راحتی در حین غذا خوردن یا صحبت کردن می توانند از دهان خارج شوند. در صورتی که به شکل مناسبی داخل دهان قرار نگرفته باشند سبب عفونت و پوسیدگی دندان ها خواهند شد. علاوه بر این برای افرادی که نمی توانند به شکل روزانه این دندان ها را تمیز کنند نیز گزینه ی مناسبی نیستند.

پروتز های موقت دندان به شکل تعداد محدود دو تا سه تایی نیز قابل ساخت هستند

پروتز های موقت دندان به شکل تعداد محدود دو تا سه تایی نیز قابل ساخت هستند

مقایسه ی پروتز دندان و ایمپلنت دندان

در کنار پروتزهای دندان، ایمپلنت های دندان وجود دارند که راه مناسب دیگری برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. از میان پروتزهای دندان یا ایمپلنت دندان، در حقیقت استاندارد طلایی جایگزینی دندان ها، ایمپلنت های دندان هستند و با وجودی که از هزینه ی بیشتری نسبت به پروتز های دندان برخوردار هستند، امروزه بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرند. ایمپلنت دندان از طریق جراحی و به شکل دائم داخل لثه قرار می گیرند. ایمپلنت های دندان نیز از تیتانیوم های منطبق با بدن ساخته شده، بسیار مستحکم و ماندگار هستند، زیبا و طبیعی بوده و بهترین راه برای تقویت فک و افزایش سلامت لثه ها هستند.

با پیشرفت تکنولوژی، مراجعات فرد به دندانپزشک پس از ایمپلنت دندان نسبت به پروتز دندان کمتر شده است. با مقایسه ی پروتز دندان یا ایمپلنت دندان متوجه می شویم که امکان این که در حین صحبت و غذا خوردن ناگهان از دهان خارج شوند وجود ندارد و راحت تر و طبیعی تر از پروتز های دندان هستند. اگر میخواهید حس کنید که اصلا دندانی از دست نداده اید ایمپلنت ها بهترین گزینه هستند.

ایمپلنت های دندان، بهترین جایگزین دندان های از دست رفته هستند

ایمپلنت های دندان، بهترین جایگزین دندان های از دست رفته هستند

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت و لمینت دندان به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

تاریخ انتشار : 1 بهمن 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا