اهمیت ترمیم دندان

آخرین بروزرسانی : 27 شهریور 1402

ترمیم دندان، شاخه ای از دندانپزشکی است که به جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده اختصاص دارد. ترمیم دندان اهمیت زیادی دارد زیرا از بدتر شدن سلامت دهان و دندان جلوگیری می کند.

به جز بررسی سالانه دندان، برخی از افراد برای ترمیم دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند تا عیوب دندان ها را برطرف کنند و لبخندی زیبا داشته باشند.

به طور عمده 80 درصد از ترمیم های رایج روی دندان های ترک خورده، حفره دار، فاصله دار، شکسته، زرد شده یا برای جایگزینی پرکردگی های قدیمی انجام می شود. به عبارت دیگر پر کردن دندان و ترمیم دندان شامل تمامی اقداماتی است که به بازیابی عملکرد جویدن دندان های پوسیده یا آسیب دیده کمک می کند. همچنین ترمیم دندان سبب تقویت دندان فرسوده می شود و به بهبود زیبایی لبخند نیز کمک می کند.

نحوه ترمیم دندان

نحوه ترمیم دندان

انواع روش های ترمیم دندان:

متخصص دندانپزشکی می تواند درمان های مختلفی را برای جایگزینی دندان های از دست رفته به شما پیشنهاد دهد؛ مانند پر کردن، تاج و حتی نصب ایمپلنت یا پل.

پرکننده ها عمدتاً برای درمان حفره ها استفاده می شوند. برای دندان هایی که در پشت قرار دارند، بیشتر از آمالگام استفاده می شود. رزین کامپوزیت به دلایل زیبایی برای دندان های جلویی استفاده می شود.

روکش برای دندانی که شکسته شده یا به طور جدی تحت تأثیر یک حفره قرار گرفته است ایده آل است. شبیه یک کلاه کوچک، دندان آسیب دیده را می پوشاند تا آن را تقویت کرده و زیبایی آن را بهبود بخشد.

در مورد ایمپلنت دندان می توان گفت، از دو بخش مجزا تشکیل شده است. پیچ (تنون) و دندان مصنوعی. می توانید تاج، بریج و حتی پروتز کامل را تعمیر کنید. ترمیم های ایمپلنت که ظاهری کاملاً طبیعی دارند، همان حس عملکردی دندان های سالم را ایجاد می کنند.

در مورد بریج دندان می توان گفت، سفارشی است و می تواند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شود. بریج به دندان‌ های مجاور متصل می ‌شود و پس از نصب از هر نظر مانند یک دندان واقعی به نظر می‌رسد.

دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید که بسته به وضعیت سلامت دهان خود، کدام ترمیم را باید در نظر بگیرید.

آمالگام چیست؟

پر کردن دندان عمدتا به وسیله رزین کامپوزیت یا آمالگام انجام می شود. رزین کامپوزیت به رنگ دندان ساخته می شود که اغلب به آن پرکننده سفید می گویند، در حالی که آمالگام یک سایه فلزی است.

ماده آمالگام بیش از 150 سال است که در صنعت دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف تصور رایج، پر کردن حاوی سرب نیست، بلکه آلیاژی از جیوه، نقره، مس و قلع است. آمالگام فلزی بسیار مقاوم، یک ماده ارزان قیمت است که به راحتی اعمال می شود. به طور گسترده ای برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

پر کردن دندان به وسیله آمالگام

پر کردن دندان به وسیله آمالگام

روکش چیست؟

روکش ها پوسته های کوچک و بسیار نازکی هستند که از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شده‌اند که برای بهبود ظاهر دندان ها به قسمت جلویی دندان ها متصل می ‌شوند. ونیرهای چینی مقاومت بیشتری دارند، لکه نمی شوند یا تغییر رنگ نمی‌ دهند. به طور کلی برای استفاده از ونیرهای چینی حداقل ۲ ویزیت لازم است، در حالی که برای ونیرهای رزینی تنها یک بار کافی است.

روکش چینی:

به طور خاص، دندانپزشک چهره قابل رویت دندان را کوچک می کند، سپس از یک قالب برای ساختن روکش های موقت توسط آزمایشگاه دندانپزشکی استفاده می کند. در ویزیت بعدی، دندانپزشک شما روکش های موقت را برمی دارد و از محلول شیمیایی ملایمی استفاده می کند که مینای دندان را زبر می کند و به چسبندگی روکش های چینی کمک می کند. در مرحله بعدی روکش های چینی یکی به یکی توسط سیمان رزین به دندان ها چسبانده می شوند.

روکش کامپوزیت:

برخلاف روکش پرسلن، کامپوزیت ونیر رزینی است که مستقیماً روی دندان اعمال می شود و سپس با رزین چسب و نور کیورینگ ثابت می شود.

رزین کامپوزیت را در چندین لایه می توان اعمال کرد. هر لایه به وسیله پرتو نور سخت می شود. هنگامی که آخرین لایه سخت شد، رزین مدل سازی و صیقل داده می شود تا دندان ظاهر نرم و طبیعی خود را به دست آورد.

در ویزیت بعدی، دندانپزشک دندان ترمیم شده را معاینه می کند و در صورت لزوم آن را جلا می دهد. اگر مواد به مرور زمان فرسوده شوند، دندانپزشک شما با استفاده از رزین کامپوزیت بیشتری آن را لمس می کند.

رزین کامپوزیت را می توان با دندان های شما مطابقت داد و برای افزایش اندازه و پر کردن فاصله بین دندان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

پر کردن دندان به وسیله آمالگام

با کامپوزیت دندان های خود را ترمیم کنید.

بهترین راه حل برای مراقبت دندان ها:

ترمیم دندان ها می تواند لبخند شما را بهبود بخشد و به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد. با این حال، مقرون به صرفه ترین راه حل برای مراقبت روزانه دندان، استفاده از نخ دندان است. تقریباً هیچ هزینه ای ندارد، دندان ها و لثه ها را سالم نگه می دارد و از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند.

منابع:
https://drdavidcote.com/types-de-reparations-et-de-restaurations-dentaires/
https://www.cdmttremblant.com/information/patients-importance-restauration-dentaire/

تاریخ انتشار : 27 شهریور 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا