مال اکلوژن چیست و انواع آن کدامند؟

آخرین بروزرسانی : 6 اردیبهشت 1400

ما در این مطلب قصد داریم توضیح دهیم که مال اکلوژن چیست و انواع آن را معرفی نماییم. در واقع مال اکلوژن Malocclusion یک بیماری مربوط به دندان ها است. به عبارتی به مشکلی که سبب نقص دندان ها و عدم هماهنگی و هم ترازی دندان ها می شود مال اکلوژن گفته می شود. اگر از این مشکل جلوگیری نشود امکان دارد مشکلات جدی در سلامت دهان و ترمیم دندان به وجود آورد که از جمله شایع ترین مشکلات مربوط به هم تراز نبودن دندان ها می توان به کراودینگ، کراس بایت، اوربایت، آندر بایت و اپن بایت اشاره نمود.

هنگامی که دندان ها در جایگاه اصلی و طبیعی خود قرار نداشته باشند نمی توانند نقش و وظیفه ی خود را به درستی انجام دهند. این مسئله سبب شد که ما در این مطلب توضیح دهیم مال اکلوژن چیست و انواع آن را معرفی نماییم. بنابراین اگر سلامت دهان و دندان برای شما هم مهم می باشد و می خواهید بدانید که مال اکلوژن چیست و انواع آن را بشناسید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

مال اکلوژن چیست و انواع آن

مال اکلوژن چیست و انواع آن

مال اکلوژن چیست و انواع آن کدامند؟

در واقع اکلوژن یا همان Occlusion واژه ای است که در مورد تراز دندان ها زمانی که در یک حالت طبیعی و عادی قرار داشته باشند به کار برده می شود. عموما و در حالت عادی و طبیعی دندان هر فردی باید به راحتی در کنار هم قرار داشته باشد و هیچ گونه شلوغی و انحراف و چرخشی نداشته باشد. همچنین در حالت طبیعی، دندان های فک بالایی افراد معمولی باید جلوتر از دندان های فک پایینی باشد. به این صورت زمانی که فرد دهان خود را می بندد دندان های هر دو فک، بدون اینکه کوچکترین فشاری بر روی هم وارد کنند روی هم قرار می گیرند.این وضعیت حالت طبیعی دندان های یک فرد عادی است و اگر فردی دارای وضعیتی غیر از این باشد به آن مال اکلوژن می گویند.

به بیان خیلی ساده هر مشکل و ایرادی که در چیدمان و شکل قرار گیری دندان ها وجود داشته باشد مال اکلوژن نامیده می شود. به همین دلیل زمانی که دندان ها یا فک فردی حالت غیر عادی دارد می گویند مال اکلوژن دارد. مال اکلوژن ها خود دارای انواع مختلفی هستند.

انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن مشکلی است که عموما با معاینه ی پزشک قابل تشخیص است. از این رو پزشک ابتدا دندان های فرد را معاینه می کند و امکان دارد در این کار از اشعه ی ایکس هم استفاده نماید تا بتواند سطح و شدت و میزان تراز دندان های فرد را مشاهده کند. اگر پزشک مشکل فرد را مال اکلوژن تشخیص داد باید نوع آن را تشخیص دهد. به طور کلی انواع مال اکلوژن شامل موارد زیر می باشد:

انواع مال اکلوژن

انواع مال اکلوژن

• مال اکلوژن کلاس1: این نوع مال اکلوژن زمانی تشخیص داده می شود که دندان های فک بالایی فرد کمی بیشتر از حالت طبیعی از دندان های فک پایینی جلوتر باشد. همچنین مشکلاتی مثل فاصله ی بین دندان ها و یا بی نظمی آن ها هم جزء این نوع می باشد. عموما اکثر افرادی که دچار این مشکل می شوند از نوع مال اکلوژن کلاس 1 می باشند.

مال اکلوژن کلاس 2: افرادی که اوربایت شدید دارند جزء این دسته هستند. این گروه در اصطلاح پزشکی رتروگناتیسم نامیده می شود. رتروگناتیسم یا همان مال اکلوژن کلاس 2 وضعیتی است که در آن دندان های فک بالایی فرد بسیار جلوتر از دندان های فک پایینی قرار گرفته است.

• مال اکلوژن کلاس3: افرادی که آندربایت شدید دارند جزء این دسته می باشند. در این نوع مال اکلوژن دندان های فک پایینی فرد بیش از حد طبیعی جلو آمده است. این وضعیت در پزشکی پروگناتیسم نام دارد. در این نوع از مال اکلوژن دندان های فک پایینی جلوتر از دندان های فک بالایی هستند.

راه های درمان انواع مال اکلوژن

مال اکلوژن یکی از شایع ترین مشکلات دهان و دندان است که محیط و وراثت از مهم ترین دلایل به وجود آمدن آن می باشد. از دیگر دلایلی که سبب بروز این ناهنجاری می شود داشتن دندان های اضافه و پوسیده شدن و زود از بین رفتن دندان های شیری می باشد. همچنین استفاده ی زیاد از پستانک و شیشه شیر هم می توان این ناهنجاری را ایجاد کند.

این دلایل سبب شدند که امروزه افراد زیادی دچار این ناهنجاری شوند و به دنبال راه های درمان انواع مال اکلوژن باشند. در این راستا باید بدانید افرادی که دچار مال اکلوژن ضعیف هستند نیازی به درمان ندارند. ولی اگر به مال اکلوژن شدید مبتلا هستید باید آن را درمان کنید که ارتودنسی دندان یکی از رایج ترین راه های درمان انواع مال اکلوژن می باشد. ارتودنسی که برای درمان این ناهنجاری بکار می رود خود به دو نوع ارتودنسی متحرک و ثابت تقسیم می شود.

راه های درمان انواع مال اکلوژن

راه های درمان انواع مال اکلوژن

علاوه بر این روش، راه های درمان دیگری هم وجود دارد که پزشک متخصص با توجه به وضعیت بیمار آن را انتخاب می کند. از جمله رایج ترین روش های درمان این ناهنجاری عبارت اند از:

• استفاده کردن از براکت و رفع و اصلاح ناهماهنگی ها

• جراحی فک برای ترمیم بهم ریختگی دندان ها

• جراحی فک برای رفع بلند و بزرگ بودن فک بیمار

• پایدار کردن فک با استفاده از وسایل و تجهیزات مخصوص مثل سیم ها

تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا