5 نوع دستگاه پروتز دندان

آخرین بروزرسانی : 10 آبان 1400

برای جایگزین یا ترمیم دندان های از دست رفته یا آسیب دیده از انواع دستگاه پروتز دندان استفاده می شود. پروتز دندان کاربردی بیش از زیبایی دندان و لبخند فرد دارد. از جمله یک دندان از دست رفته بر توانایی جویدن شما تأثیر می گذارد و خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد. همچنین باعث سلامت استخوان فک می شود.

روش های مختلفی برای ترمیم دندان مانند انواع روکش دندان، انواع ایمپلنت دندان و دستگاه های متحرک از جمله پروتزهای کامل یا جزئی وجود دارد که در صورت نیاز می توان آن ها را خارج کرد.

معرفی پنج نوع دستگاه پروتز دندان

در این مقاله، پنج نوع دستگاه پروتز دندان را بررسی می‌کنیم که بتوانید با دندانپزشک خود در مورد اینکه کدام یک برای شما بهترین است، بحث کنید.

1- روکش های دندانی

تاج دندان پوشش جدید برای یک دندان آسیب دیده است. یک تاج ممکن است از فلز یا چینی ساخته شود. روکش‌ها راه‌حل‌های بلندمدت خوبی برای دندان‌هایی هستند که ترک خورده یا فرسوده شده ‌اند. اما طبق یک مطالعه در سال 2018، دندان هایی که نیاز به ترمیم قابل توجهی دارند در معرض خطر بسیار بیشتری برای شکست هستند.

تاج ها یک راه حل نسبتا دائمی در نظر گرفته می شوند. هنگامی که یک تاج در جای خود قرار گرفت، باید 5 تا 15 سال یا حتی بیشتر در صورت نگهداری صحیح، دوام بیاورد. شما باید مانند هر دندان دیگری با روکش مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

یک تاج ممکن است به مرور زمان ترک بخورد یا تراشه کند یا سیمانی که آن را در جای خود نگه می دارد نرم شود. این امر به باکتری ها اجازه می دهد تا وارد دندان شوند و دندان را عفونی کنند.

Dental prosthesis device

پروتز دندان سلامت دهان و دندان را افزایش می دهد و لبخند و ظاهر فرد را بهبود می بخشد.

2. ایمپلنت دندان

ایمپلنت یکی دیگر از انواع دستگاه پروتز دندان به جای یک دندان از دست رفته است. این نوع پروتز در استخوان فک قرار داده می شود و با تشکیل مواد استخوانی جدید در اطراف آن ثابت می گردد.

مجله پزشکی بالینی منتشر شده در سال 2019 نشان می دهد که ایمپلنت ها معمولا دستگاه های بادوامی هستند که می توانند تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی داشته باشند.

اما در حالی که ایمپلنت ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند از نظر مکانیکی، فنی و بیولوژیکی دچار آسیب شوند، مانند:

• شل شدن پیچ

• شکست سیمان

• چینی شکسته

• عوارض در بافت نرم یا استخوان اطراف ایمپلنت

انتخاب نوع دستگاه پروتز دندان به هزینه و اینکه آیا استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در آن هست، بستگی دارد.

3. بریج دندان

بریج دندان دیگر دستگاه پروتز دندان است. هنگامی که یک یا چند دندان از دست رفته باشد، بریج دندان سازشی بین دندان مصنوعی و ایمپلنت است.

بریج دندان برای پر کردن شکافی است که در اثر از دست دادن دندان ها ایجاد می شود. یک بریج معمولا در دو انتهای شکاف به دندان‌های طبیعی متصل می‌شود و ممکن است از یک یا چند دندان مصنوعی به نام پونتیک ساخته شود. در برخی موارد، برای امنیت و ثبات بیشتر، ممکن است یک پل به ایمپلنت متصل شود.

بریج اغلب از چینی ساخته می شود تا شبیه دندان های طبیعی به نظر برسد و باید مرتبا مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. ممکن است برای کشیدن نخ دندان بین پل و خط لثه، وسایل کمکی مخصوص نخ دندان به نام threader لازم باشد.

دستگاه پروتز دندان

دستگاه های مختلفی برای پروتز دندان وجود دارد که انتخاب آن به شرایط شما و تشخیص دندانپزشک بستگی دارد.

4. دندان مصنوعی

پروتزها ابزارهای مصنوعی هستند که به خوبی روی لثه ها قرار می گیرند و مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند و عمل می کنند. به آن ها دندان مصنوعی نیز می گویند.

میزان از دست دادن دندان و ترجیح شما به تعیین بهترین نوع دندان مصنوعی برای شما کمک می کند. رایج ترین انواع دندان مصنوعی عبارتند از:

• پروتزهای کامل جایگزین همه دندان‌های شما می‌شوند و باید روزانه برای تمیز کردن آن‌ها برداشته شوند.

• پروتزهای جزئی متحرک جایگزین برخی از دندان های شما می شود، اما نه همه آنها.

• پروتزهای جزئی ثابت به عنوان پل های تحت حمایت ایمپلنت نیز شناخته می شوند.

• پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت روی ایمپلنت ها چسبانده می شوند، اما باید روزانه برای تمیز کردن برداشته شوند .

نوع دیگری از دندان مصنوعی فلیپر نام دارد. این ها پروتزهای جزئی موقتی هستند که جایگزین یک یا دو دندان می شوند. آن ها از موادی با دوام کمتر نسبت به پروتزهای پارسیل معمولی ساخته شده اند، زیرا برای مدت کوتاهی استفاده می شوند.

5. روکش دندان

روکش دندان یا ونیر به بهبود رنگ و ظاهر دندان های طبیعی کمک می کند.

برای حمایت از روکش باید دندان های نسبتا سالمی داشته باشید. ونیرها می توانند 10 تا 15 سال قبل از نیاز به تعویض دوام داشته باشند.

مزایای دستگاه پروتز دندان چیست؟

دستگاه پروتز دندان در ارائه یک یا چند مورد از مزایای زیر مفید است:

• بهبود ظاهر دندان ها، افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

• توانایی جویدن شما را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنید.

• حمایت از سلامت و استحکام استخوان فک، حمایت از استحکام سایر دندان ها

• محافظت در برابر بیماری لثه که می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

قیمت پروتز دندان

قیمت پروتز دندان با توجه به نوع آن متفاوت است.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر به تازگی دندانی را از دست داده اید یا مدتی است دندان از دست داده اید، به زودی به دندانپزشک مراجعه کنید. یک دندان از دست رفته می تواند به از دست دادن استخوان اطراف کمک کند و خطر بیماری لثه را افزایش دهد. هر دو بر سلامت کلی دهان شما تأثیر می گذارند. هر چه بیشتر منتظر بمانید، آسیب گسترده تر و غیرقابل برگشت تر خواهد بود.

سایر علائمی که باید باعث گفتگو با دندانپزشک در مورد محلول های پروتز شود، عبارتند از:

• یک دندان ترک خورده، بریده یا فرسوده

• خونریزی یا درد لثه

• حساسیت یا درد دندان

• هر چیزی در مورد رنگ یا ظاهر دندان های شما که شما را آزار می دهد.

سخن آخر

تهیه یک دستگاه پروتز دندان می تواند یک تصمیم مهم در زندگی باشد. پروتز دندان می تواند لبخند و احساس شما نسبت به ظاهر خود را بهبود بخشد، سلامت دهان و دندان شما را افزایش دهد و از مشکلات مربوط به تغذیه، هضم، بیماری لثه و از بین رفتن مواد استخوانی فک جلوگیری کند.

برای شروع یافتن راه حل مناسب برای نیازهای دندانی خود به دندانپزشک مراجعه کنید و تصمیم بگیرید که کدام یک برای سلامتی و بودجه شما بهترین است.

تاریخ انتشار : 10 آبان 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا