آیا ایمپلنت دندان در کودکان امکان پذیر است؟

آخرین بروزرسانی : 23 اسفند 1399

ایمپلنت دندان در کودکان یکی از راهکارهایی است که معمولا وقتی دندان کودکی دچار مشکل و از دست رفتگی می شود، والدین برای ترمیم دندان به آن فکر می کنند. کودکان یکی از بی خیال ترین افراد روی زمین هستند که امکان رخ دادن سانحه های مختلف برای آن ها بسیار زیاد است. ممکن است در طی این سانحه های مختلف، کودکی دندان خود را از دست بدهد. اولین چیزی که والدین به آن فکر می کنند، جایگزین کردن یک دندان با کمک ایمپلنت دندان در کودکان می باشد. اما متاسفانه باید بگوییم که به دلایل مختلفی، چنین شرایطی امکان پذیر نیست و کودکان نمی توانند عمل ایمپلنت انجام دهند. در ادامه برایتان از ایمپلنت دندان در کودکان بیشتر خواهم گفت. لطفا تا انتهای مقاله با من همراه باشید :

کاشت ایمپلنت دندان در کودکان

دلیل اینکه شرایط برای کاشت ایمپلنت دندان در کودکان به هیچ وجه فراهم نیست، عدم تکامل استخوان فک می باشد.

چرا ایمپلنت دندان در کودکان امکان پذیر نیست؟

ببینید، در کل ایمپلنت را ریشه ی مصنوعی دندان می نماند، چرا که به واسطه ی کاشت آن در داخل لثه و جوش خوردن آن با استخوان فک، یک ریشه ی مصنوعی برای ایجاد یک دندان جایگزین دندان از دست رفته، پدیدار می شود. ایمپلنت در ظاهر شبیه به پیچ است اما پس از جوش خوردن با استخوان فک، همان ریشه ی دندان خواهد شد. در واقع ایمپلنت یکی از طبیعی ترین محکم ترین روش های برای گذاشتن دندان جایگزین دندان های از دست رفته می باشد.

با تعریفی که از ایمپلنت برایتان ارائه کردیم، حتما متوجه شده اید که برای کاشت ایمپلنت ما به بافت استخوانی کامل و تکامل یافته احتیاج داریم، این در صورتی است که استخوان فک کودکان آن طور که باید رشد نکرده و تکامل نیافته است، به همین دلیل امکان کاشت ایمپلنت دندان در کودکان تقریبا وجود ندارد. وقتی شما بر روی استخوان فک تکامل نیافته ایمپلنت کنید، ریشه ی مصنوعی کاشته شده مانع از رشد درست استخوان فک شده و همینطور زمینه را برای کج و معوج درآمدن دندان ها فراهم می کند. دلیل اینکه شرایط برای کاشت ایمپلنت دندان در کودکان به هیچ وجه فراهم نیست، همین مورد عدم تکامل استخوان فک می باشد.

سن کاشت ایمپلنت دندان در کودکان

دختر خانم ها از سن پانزده سالگی و آقا پسرها از سن هفده سالگی می توانند کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند.

کودکان در چه سنینی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

با توجه به مواردی که مانع از ایمپلنت دندان در کودکان می شود، اساسی ترین کار برای دسترسی به یک ایمپلنت درست و محکم و استاندارد برای دندان کودکان، صبر کردن است. صبر کنید تا فک کودک تا حد مورد نظر تکامل یابد. از آن جایی که دختران خیلی زودتر از پسران رشدشان تکمیل می شود، دختر خانم ها از سن پانزده سالگی و آقا پسرها از سن هفده سالگی می توانند کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند. البته فک کودک ابتدا باید توسط پزشک متخصص بررسی شود تا از تکامل آن اطمینان حاصل گردد و سپس برای ایمپلنت دندان در کودکان اقدام گردد.

به جای ایمپلنت دندان در کودکان، چه روش های جایگزینی وجود دارد؟

برای جایگزین کردن دندان به جای دندان از دست رفته، راه های مختلفی به والدین پیشنهاد می شود که ان ها با توجه به شرایط کودکشان می توانند یکی از این راه حل ها را انتخاب نمایند.

• اولین راه حل برای جایگزین ایمپلنت دندان در کودکان استفاده از فیلیپر است. فیلیپر یک نوع دندان مصنوعی نازک و شکننده است که به راحتی می توان آن را از دهان خارج کرد و دوباره جاگذاری نمود. البته که استفاده از فیلیپر کار آسانی نیست و نیاز به نگهداری و دقت زیادی دارد.

• دومین راه حل استفاده از دندان مصنوعی موقت است. این دندان ها از جنس اکرولیک بوده و معمولا با سیمان وصل می شوند. درامدن و جا زدن این دندان ها صالا کار آسانی نیست و هم برای دندان های عقب و هم برای دندان های جلو کاربرد دارد.

ایگزین ایمپلنت دندان در کودکان

از دیگر موارد جایگزین برای ایمپلنت دندان در کودکان می توان به باندینگ و ارتودنسی نیز اشاره کرد

• بریج مریلند، سومین راه حل برای پر کردن دندان از دست رفته در کودکان می باشد. استفاده از این قابلیت نیازمند عمل های اچینگ و باندینگ است تا به واسطه ی این عمل ها بتوانند، بریج را به دندان های کنار متصل سازند. دقت کنید که این روش برای دندان های قدامی اصلا گزینه ی مناسبی نیست.

• چهارمین روش جایگزین ایمپلنت دندان در کودکان، کاور دندان است. این گزینه بسیار پرکاربرد بوده استفاده و نگهداری از آن اصلا کار سختی نیست و کاورهای دندان رزینی هستند و در شکل های مختلف تولید می شوند. البته این کاورها طاهری مات و تراشیده دارند و برای دندان های جلو، اصلا مناسب نخواهند بود. چرا که به دلیل براق نبودن، مصنوعی بودن آن کاملا مشخص می شود.

• ریتینر اسیکس، مورد پنجم است. این گزینه هم برای دندان های جلو هم برای دندان های انتهایی گزینه ی بیار مناسبی است. مشکل ریتینر اسیکس این است که در هنگام غذا خوردن باید از دهان خارج شود، اما غیر از این مورد ظاهر طبیعی و مقاوم بودن آن، این گزینه را به یکی از پرکاربردترین گزینه برای پر کردن دندان از دست رفته تبدیل کرده است.

• از دیگر موارد جایگزین برای ایمپلنت دندان در کودکان می توان به باندینگ و ارتودنسی دندان نیز اشاره کرد که یان روش های طرفداران خاص خودشان را دارند. امیدواریم که این محتوا توانسته باشد به سوالات شما در زمینه ی ایمپلنت دندان کودکان، پاسخ مورد تایید را داده باشد.

تاریخ انتشار : 23 اسفند 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,کودکان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا