در مورد ایمپلنت دندان چه می دانید؟

آخرین بروزرسانی : 19 دی 1401

ایمپلنت دندان امکان جایگزینی یک یا چند عنصر دندانی از دست رفته را با "ریشه های مصنوعی" تیتانیوم فراهم می کند. این پروسه از طریق یک فرآیند بیولوژیکی به نام استئواینتگراسیون، امکان استفاده از یک پروتز ثابت را به بیمار می دهد.

از سال 1952، سالی که پروفسور برانمارک این کشف را انجام داد، تا به امروز صنعت و تحقیقات ایمپلنت‌های دندانی با مورفولوژی‌ها و سطوح پوششی نوآورانه پیشرفت های زیادی کرده اند. این تحقیقات نتایج مطلوب فزاینده‌ای را تضمین کرده و به ما این امکان را داده اند که زمان انتظار برای اتمام پروسه ایمپلنت را کاهش دهیم. این زمان همان فاصله زمانی بین لحظه ای که ایمپلنت دندان قرار می گیرد و زمانی که به پروتز دندان متصل می شود است. در واقع، ما این مدت را از 6-8 ماه در پروتکل های قدیمی به 2-3 ماه برای پروتکل های فعلی کاهش داده ایم.

در مورد ایمپلنت دندان چه می دانید؟

در مورد ایمپلنت دندان چه می دانید؟

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک پیچ کوچک تیتانیومی است که برای جایگزینی ریشه دندان طبیعی از دست رفته طراحی شده است. تیتانیوم فلزی کاملا زیست سازگار است. این همان ماده ای است که برای ساخت پروتزهای ارتوپدی استفاده می شود. ایمپلنت‌های دندانی در استخوانی که دندان‌های طبیعی شما قبلاً قرار داشتند، قرار داده می‌شوند.

به لطف خاصیت زیست سازگاری تیتانیوم، ایمپلنت دندان کاملاً با استخوان ادغام و به یک لنگر خوب برای دندان جایگزین (تاج) تبدیل می شود.

در صورت از دست دادن یک دندان چه باید کرد؟

سه امکان برای جایگزینی یک دندان وجود دارد:

1- پروتز جزئی متحرک

2- ایجاد یک بریج بر روی دو دندان به هم پیوسته

3- ایمپلنت دندانی که از یک روکش سرامیکی ثابت پشتیبانی می کند

دو راه حل اول زمانی پرکاربردترین راه حل ها بودند اما در حال حاضر تقریباً در تمام نقاط جهان این موارد توسط ایمپلنتولوژی جایگزین شده‌اند.

ایمپلنت دندان در صورت از دست دادن یک دندان

ایمپلنت دندان در صورت از دست دادن یک دندان

در صورت از دست دادن برخی از دندان ها چه باید کرد؟

عدم وجود بیش از یک دندان را می توان با قرار دادن برخی از ایمپلنت های دندانی در نقاط استراتژیک حل کرد تا به ستون های لازم برای ساخت یک پل ثابت تبدیل شوند. این روش از تراشیدن دندان های سالم برای انجام بریج سنتی روی دندان های طبیعی اجتناب می کند. یکی دیگر از مزایای ایمپلنت در مقایسه با پروتز ثابت سنتی این است که وجود پیچ مانع از جذب استخوان می شود.

در صورت از دست دادن تمام دندان ها ایمپلنت دندانی چه کمکی می کند؟

هنگامی که به دلایل مختلف، به عنوان مثال، پوسیدگی، پریودنتیت یا پیوره، تمام یا تقریباً همه دندان‌های طبیعی از دست رفته باشند، جایگزین پروتز متحرک با قرار دادن 4 یا 6 ایمپلنت با بارگذاری فوری در کل قوس که روی آن قرار گرفته است نشان داده می‌شود. در این حالت در عرض چند ساعت می توان یک پروتز ثابت را پیچ کرد.

جراحی ایمپلنت دندان بدون درد و بدون آسیب به لثه

کاشت ایمپلنت دندان با استفاده از روشی امکان پذیر است که شامل برش لثه و بخیه نباشد. این تکنیکی است که می تواند درد بعد از عمل را به صفر برساند. تکنیک های کاشت سنتی شامل قرار دادن ایمپلنت ها پس از برش و جدا شدن لثه هستند. اما در حال حاضر ایمپلنتولوژیست استخوان باقیمانده را کاملا سالم بررسی و فقط در آن لحظه کیفیت، شکل و تعداد ایمپلنت هایی که قرار است گذاشته شود را تعیین می کند.

از سوی دیگر، تکنیک ایمپلنت دندان بدون درد، سی‌تی سه‌بعدی (CT سه بعدی) را مطالعه می‌کند. این امکان به لطف برخی نرم‌افزارهای اختصاصی، تعداد و نوع ایمپلنت‌هایی را که قرار است قبل از مداخله روی لثه بیمار وارد شود، تعیین می‌کند.

به لطف استفاده از یک الگو و با به کارگیری یک بی حسی موضعی بسیار معمولی، ایمپلنت ها (که قبلا انتخاب شده اند) بدون برش و جدا کردن لثه در جایی که استخوان مشخص شده در آنالیز دیجیتال اولیه سی تی اسکن وجود دارد، اعمال می شود. به این ترتیب درد، کبودی و تورم بعد از عمل به حداقل می رسد.

تکنیک ایمپلنت دندان زمانی که استخوان کوچکی در لثه وجود دارد

تکنیک ایمپلنت دندان زمانی که استخوان کوچکی در لثه وجود دارد

تکنیک ایمپلنت دندان زمانی که استخوان کوچکی در لثه وجود دارد

وقتی برخی از بیماران به ما مراجعه می‌کنند، می‌گویند که پروتز ثابت و ایمپلنت دندانی می‌خواهند. اما به آنها گفته شده است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند، زیرا استخوان ندارند. ما به آنها می گوییم که باید به دنبال استخوان باشید و برای این کار به تخصص و تجربه کافی نیاز دارید. در بیشتر موارد استخوان همیشه در لثه وجود دارند. در این راستا، Tac Cone Beam یک نرم افزار، دانش و تجربه ویژه است که به لطف آن می توان چهار ایمپلنت را در جایی که استخوان وجود دارد (حتی اگر کمیاب باشد) قرار داد تا بتوان چند ساعت پس از عمل پروتز ثابت را در محل جایگذاری کرد.

تاریخ انتشار : 19 دی 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا