شباهت ها و تفاوت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر

آخرین بروزرسانی : 20 بهمن 1399

معرفی ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر

در بین روش هایی که برای ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می گیرند ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر را می توان از جمله روش های نوینی معرفی کرد که طرفداران خود را به دست آورده است. برای این که بتوان با این دو روش آشنایی پیدا کرد در ابتدای کار به ارائه تعریفی از هر یک خواهیم پرداخت.

ارتودنسی دیمون: در این روش از براکت هایی استفاده می شود که قابلیت باز و بسته شدن به صورت کشویی را دارند. در این روش نیازی به استفاده از کش و یا نگهدارنده در اطراف براکت ها نیست و به این ترتیب نظافت این نوع براکت ها را می توان کار راحتی دانست. چرا که در روش های سنتی استفاده از کش ها در اطراف براکت ها باعث تجمع میکروارگانیسم ها می شد و به همین دلیل رعایت بهداشت دهان و دندان را با مشکل رو به رو می کرد. از ویژگی های این روش می توان به طول درمان کوتاه، هزینه پایین نسبت به ارتودنسی سنتی، راحتی استفاده، سهولت رعایت بهداشت دهان و دندان و ... اشاره کرد.

ارتودنسی با لیزر: ارتودنسی با لیزر یکی از روش هایی است که به کمک آن می توان میزان درد، التهاب لثه و خونریزی را کاهش داد. در واقع لیزر مورد استفاده در این حوزه نور متمرکز و پر انرژی را از خود ساطع می کند و به این ترتیب می تواند باعث برش لثه و یا از بین بردن بافت های لثه شود. البته این لیزر دو نوع می باشد و برخی برای برش استخوان ها و برخی دیگر برای برش بافت های نرم مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب دندانپزشک می تواند با کمترین درد و در کوتاهترین زمان دندان های شما را به جای اصلی خود بازگرداند.

حال که با نحوه عملکرد ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر آشنا شدید بهتر است اطلاعاتی در رابطه با شباهت ها و تفاوت های این دو روش در اختیار شما قرار دهیم تا با دید بهتر به انتخاب هر یک از این گزینه ها بپردازید.

شباهت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر

اولین نکته ای که در رابطه با شباهت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر می توان ذکر کرد نوع درمان در هر دو روش می باشد. در هر دو روش هدف از درمان اصلاح دندان ها و از بین بردن ناهنجاری های موجود در دندان ها می باشد. معمولا از هر دو روش برای مرتب کردن دندان ها و از بین بردن فاصله بین دندان ها استفاده می کنند. نوع عملکرد در هر دو روش به این گونه است که دندان ها به جای اصلی خود هدایت می شوند و این مورد را می توان یکی دیگر از شباهت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر بیان کرد. مورد دیگری که در این رابطه می توان به آن اشاره کرد طول دوره درمان می باشد. در هر دو روش ذکر شده طول دوره درمان نسبت به روش های سنتی کوتاه تر می باشد و بیمارانی که می خواهند در زمان کوتاهی به نتیجه مطلوب دست یابند می توانند از این روش ها استفاده کنند.

روش های نوین در ارتودنسی دندان کدامند؟

روش های نوین در ارتودنسی دندان کدامند؟

تفاوت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر

در رابطه با تفاوت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر باید به این نکته اشاره کرد که ارتودنسی با لیزر بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام می شود. اما در ارتودنسی دیمون ممکن است شاهد درد، التهاب لثه و مشکلات این چنینی بود. به عبارت دیگر می توان گفت ایمنی کار در ارتودنسی با لیزر بیشتر از ارتودنسی دیمون می باشد. همچنین در این روش بافت جراحی شده سریع تر ترمیم شده و بهبود می یابد و بیمار به سرعت می تواند سلامت خود را به دست آورد. استفاده از لیزر باعث می شود که تمام باکتری های موجود در ناحیه دهان و دندان از بین برود و از این جهت می تواند از ایجاد بیماری های دهان، دندان و لثه جلوگیری کند.

موضوع دیگری که در رابطه با تفاوت های ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر می توان ذکر کرد هزینه ی انجام هر یک از این موارد می باشد. با توجه به این که در درمان های مربوط به دندانپزشکی یکی از موضوعات مهم برای بیماران موضوع هزینه ها می باشد باید بگوییم هزینه ارتودنسی با دیمون کمتر از ارتودنسی با لیزر می باشد و اگر به دنبال درمانی کم هزینه تر هستید بهتر است این روش را انتخاب نمایید. البته ذکر این نکته ضروری است که میزان هزینه ها در هر دو روش به نوع و شدت بیماری و مشکلات دندان های شما دارد و این مسئله باید توسط پزشک بررسی شود و بعد از انجام معاینات دقیق هزینه ها در هر دو روش برآورد شوند.

ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر چه کاربردی دارند؟

ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر چه کاربردی دارند؟

کدام روش مناسب تر است؟

با توجه به موارد گفته شده اگر بخواهیم بین ارتودنسی دیمون و ارتودنسی با لیزر یکی را انتخاب کنیم باید بگوییم که این انتخاب شاید کمی چالش برانگیز باشد. چرا که هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند که هر کدام در جایگاه خود دارای ارزش می باشند. برای مثال برای فردی موضوع هزینه ها مهم و برای فردی دیگر بی اهمیت می باشد. بنابراین برای انتخاب روش مناسب در مرحله اول باید نوع نیاز به درمان توسط پزشک تعیین شود و در مرحله ی بعد نوع نیاز و خواسته ی بیمار مورد توجه قرار گیرد. با اجماع هر دو مورد یعنی تشخیص پزشک و خواسته ی بیمار می توان به تصمیمی درست و تاثیر گذار در انتخاب روش های فوق دست یافت.

مقایسه روش های سنتی و نوین ارتودنسی دندان

مقایسه روش های سنتی و نوین ارتودنسی دندان

تاریخ انتشار : 18 بهمن 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا