همه چیز در مورد دندانپزشکی در دوران حاملگی

آخرین بروزرسانی : 30 دی 1397

دندانپزشکی در دوران حاملگی و بارداری یکی از چالش ها برای مادران است. برای داشتن دندان های سالم بهتر است قبل از دوران حاملگی به دندانپزشک مراجعه نمایید و آن ها را ترمیم نمایید تا عفونت دهان شما به جنین منتقل نگردد با رعایت نکات و بهداشت دهان و دندان به سلامت خود و جنین کمک نمایید.

دندانپزشکی در دوران حاملگی

در دوران حاملگی درمان دندان فقط شامل پیشگیری های ساده و درمان پوسیدگی و جرم گیری دندان می باشد و درمان های پیچیده معمولا به بعد و قبل دوران بارداری موکول می گردد مگر این که فرد دچار درد دندان غیر قابل اجتناب پذیر باشد مثلا بر داشتن حجم زیاد لثه که باعث جویدن دردناک در زنان حامله می شود و نمی توانند غذا را بجوند و یا از نظر روحی و زیبایی در عذاب هستند.

خانم های باردار باید در بروز عفونت در دندان به پزشک مراجعه نمایند تا این عفونت از طریق خون در لثه به جنین منتقل نگردد.

بهترین زمان درمان دندان در دوران حاملگی

بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک و درمان دندان در زنان باردار 3 ماهه دوم بارداری می باشد زیرا در 3 ماهه اول بارداری جنین در حال رشد می باشد و دارو ها، عفونت ها و ... بر روی جنین تاثیر می گذارد به همین دلیل به زنان باردار توصیه می گردد اگر مشکلات دندان آن ها جدی نیست و می توانند آن را تحمل نمایند در این دوران به دندانپزشکی مراجعه ننمایند.

در دوران 3 ماهه دوم نیز مادر تحمل نشستن روی صندلی را ندارد و فشار به مثانه وارد می شود که مجبور به دستشویی رفتن می گردد بنابراین بهتر است برای درمان های اورژانسی به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا در دوران حاملگی کمتر اذیت گردد.

دندانپزشکی در دوران بارداری

آیا پر کردن دندان در دوران حاملگی خطرناک می باشد؟

در دوران بارداری به تمامی بانوان هشدار داده می شود که از موادی که دارای جیوه است استفاده نگردد و حتی پزشکان برای جلوگیری از این ماده حتی مصرف غذاهایی مانند ماهی را که احتمال آلودگی در آن ها وجود دارد را به حداقل مجاز برساند.

برای پر کردن دندان در این دوران بهتر از کامپوزیت استفاده شود و از مواد جیوه ایی و آمالگام استفاده نگردد.

پر کردن دندان به همراه یک ماده بی حسی صورت می گیرد تا درد حاصل از این معالجه به حداقل ترین حالت ممکن برسد سوال این است که آیا این ماده بی حسی برای سلامت جنین مضر است؟

از میان داروهای بی حسی دندانپزشکی گروه B مجاز و ب یخطر می باشند که می توان از این دسته به لیدوکائین اشاره نمود این ماده را برای مادران باردار توصیه می شود زیرا کمترین خطر را دارا می باشد.

از میان داروهای بی حسی در ایران دو داروی پریلوکایین و آرتیکایین مضر می باشد و به هیچ وجه نباید در زنان باردار استفاده گردد زیرا تزریق این دارو باعث اسپاسم عضلات صاف و در نتیجه منجر به زایمان زودرس می گردد.

شاید خیلی از مادران باردار برای دندان های پوسیده خود و درد دندان خود به پزشک مراجعه ننمایند به دلیل ترس از عوارض بی حسی ولی این تفکر غلط می باشد زیرا در صورت پوسیدگی دندان دچار عفونت می گردد و این عفونت از طریق عروق خونی موجود در لثه به جنین انتقال می یابد. این عفونت منجر به زایمان زودرس و جنین نارس می گردد. در نتیجه اگر نکات رعایت گردد می توان با خیال راحت دندان خود را در دوران حاملگی نیز ترمیم نمایید و هیچ مشکلی برای جنین نخواهد داشت.

آیا انداختن عکس رادیوگرافی از دندان آیا در دوران بارداری خطرناک می باشد؟

رادیو گرافی و یا عکس انداختن دندان به بعد از دوران بارداری موکول می گردد و بهتر است برای سلامت جنین این امور را به بعد از زایمان انداخت.

11 نکته مهم برای دندانپزشکی در دوران حاملگی و بارداری

1)  به دندانپزشک خود حتما بگویید که باردار هستید..

2)  اعمال زیبایی دندان را که ضروری نیستند به بعد از زایمان انتقال دهید.

3)  به هنگام نشستن روی صندلی برای داشتن جریان خون درست پاهای خود را روی هم قرار ندهید.

4) در دوران بارداری برای معالجه و چکاپ دندان ها نیز به پزشک مراجعه نمایید تا اگر مشکلات دندانی شما قابل حل می باشد قبل از عمیق شدن درمان گردد.

5) زنان بارداری که از بوی خمیر دندان دچار حالت تهوع می گردند می توانند از خمیر دندان بدون بو استفاده نمایند تا حساسیت به بوی خمیر دندان کاهش یابد.

6) زنان باردار به دلیل تغییر هورمون ها گاهی دچار خشکی دهان می شوند این خشکی بستری برای رشد میکروب ها می باشد برای جلوگیری از این که میکروب ها فعالیت خود را در دهان به حداقل برسانند می توان با جویدن آدامس و مصرف نوشیدنی ها مانع رشد میکروب ها شد.

7) عفونت د ر دهان و دندان و رعایت نکردن بهداشت دهان خطر زایمان زودرس را در دوران حاملگی 7 برابر افزایش می دهد پس با رعایت به بهداشت از زایمان زودرس و به دنیا آمدن کودک نارس جلوگیری نمایید.

8) بسیاری از مادران باور به این دارند که برداشتن کلسیم دندان ها برای جنین باعث تخریب و پوسیدگی دندان های آن ها شده است ولی این باور غلط می باشد زیرا کریستال های دندان ثابت هستند و این کلسیم شاید از استخوان ها برداشته شود ولی از دندان غیر ممکن می باشد و این پوسیدگی به دلیل رژیم غذایی بد و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ها می باشد.

9) در دوران حاملگی مادر به دلیل تغییر سطح هورمون ها معمولا در 3 ماهه اول بارداری خود دچار حالت تهوع می شوند که این حالت تهوع اسید معده را به دهان می آورد و منجر به پوسیدگی دندان ها می شود بهتر است برای خنثی نمودن این اسید بعد از هر حالت تهوع دهان را شستشو داد تا اثر این اسید به حداقل ترین حالت خود برسد و خنثی گردد.

10) در دوران حاملگی به دلیل داشتن ویار به غذاهای ترش و شیرین و رعایت نکردن بهداشت دهان و به دلیل ویار از زدن مسواک و خمیر دندان و دهانشویه خودداری می نمایند که خود این دو عامل برای پوسیدگی و آسیب به دندان ها می باشد. برای کاهش این مشکل بهتر است از مواد قندی و شکری در دوران بارداری کمتر مصرف نمایید زیرا این مواد باعث رشد باکتری ها می شود و بستری را برای باکتری ها در دهان شما به وجود می آورد

11) مصرف کلسیم را برای رشد استخوان و توسعه آن در جنین فراموش نکنید تا کودکی سالم و دور از بیماری داشته باشید.

تاریخ انتشار : 30 دی 1397 نویسنده : تعداد نظرات : 13 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.نرگس 18 بهمن 1402-10:52
سلام من خیلی دندان درددارم الان تو۲۰هفته هستم میتونم برم دندان پزشکی ک دندانم روبکشم یادرستش کنم
کلینیک مبین 23 بهمن 1402-01:25
سلام.از پایان سه ماهگی تا هفت ماهگی درمان های اورژانس را میتوانید با نظر و اجازه متخصص زنان و نامه ایشان انجام دهید. زیر سه ماه هم با متخصص خود مشورت کنید با مجوز ایشان دارو و درمان اورژانسی دندانپزشکی استفاده کنید. درمان کشیدن و یا درست کردن تشخیصش با دندانپزشک هست.
رها 23 اردیبهشت 1402-07:57
با سلام.من در حال اقدام به بارداری هستم. الان در روز ۱۹ سیکلم برای پر کردن دندونم اقدام کردم.آیا ممکنه در صورت موفق بودن لقاح و لانه گزینی ،برای جنین خطری داشته باشه؟
کلینیک مبین 25 اردیبهشت 1402-02:10
سلام در صورت عکس نگرفتن و عدم دریافت اشعه رادیولوژی مشکلی ایجاد نمیشود.در حین درمان ارامش خود را حفظ کنید.اظطراب روی جنین تاثیر گذار است.
کلینیک مبین 25 اردیبهشت 1402-02:10
سلام در صورت عکس نگرفتن و عدم دریافت اشعه رادیولوژی مشکلی ایجاد نمیشود.در حین درمان ارامش خود را حفظ کنید.اظطراب روی جنین تاثیر گذار است.
رها 26 اردیبهشت 1402-09:27
۴عکس تکی از دندان گرفته شد.
مهسا 16 اردیبهشت 1402-03:29
سلام من اقدام به بارداری کردم چند روز مانده به پریودی ام نمی دونم باردار هستم یانه ولی دندانم شکسته و الان پر کردن لازم داره میخواستم ببینم ضرر ندارد خواهش میکنم جواب دهید ممنون
کلینیک مبین 18 اردیبهشت 1402-02:23
سلام یک مدت صبر کنید تا مشخص شود که باردار هستید با نه. درمان ها ی اورژانس دندانپزشکی از پایان سه ماهگی تا هفت ماهگی بدون رادیولوژی مشکل ندارد.
محبوب 14 اردیبهشت 1402-12:29
سلام من احتمالا در هفته ی دوم بارداریم هستم....۳ماه پیش برای ایمپلنت اقدام کردم الان باید بقیه روند و گذاشتن سر پیچ و دندان و طی کنم ایا مشکلی نداره
کلینیک مبین 18 اردیبهشت 1402-03:27
سلام باید با پزشک خود مشورت کنید.در بعضی موارد برای ادامه کار ایمپلنت نیاز به عکس opg هست.اشعه رادیلوژی برای جنین خطر ناک است.
زهرا زالخانی 15 اسفند 1401-08:33
سلام خسته نباشید من تازه اقدام به بارداری کردم وباردار نیستم الان که بخوام دندونام رو عصب کشی وپر کنم موقع حاملگی ویا بعدش دندونام نمیریزه ؟ویا خراب تر نمیشه؟
کلینیک مبین 16 اسفند 1401-02:41
سلام و روز به خیر .احتمال پوسیدگی دندان‌ها در دوران بارداری بالاتر است ومادران باید بیش از همیشه به فکر رعایت بهداشت دهان و دندان باشند. بین 3 تا 6 ماهگی میتوانید درمان های اورژانسی دندانپزشکی را انجام دهید.
نیایش 19 بهمن 1401-05:11
سلام وقت بخیر من الان 16هفته هستم و دندونام ارتودنسی هستند الان باید یه مقدار عه دندونم رو بتراشه دکتر گفتم ضرر برا بچم نداره
کلینیک مبین 24 بهمن 1401-07:58
سلام.برای جنین خطرناک نیست.
رقیه 14 بهمن 1401-07:18
سلام . من اقدام ب بارداری داشتم . و در زمان 11 تا 18 پریودیم چندبا ر نزدیکی داشتم . ودر 11 پریودیم هم ب دندانپزشک مراجعه کردم . عکس کرفتن .دندونم عفونت داشت برای چند روز قرص آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کردم . میتونم بعد مصرف دارو برای عصب کشی و پر کردن دندونم اقدام کنم ؟ یعنی الان روز ۱۸ پریودیم میشه یا کلا گرفتن عکس و مصرف دارو درزمان اقدام ب بارداری مشکل داشته . واگر باردار باشم مسیله داره باید چکارکنم . توروخدادجواب من رو بدیم چون واقعا نگران شدم
کلینیک مبین 17 بهمن 1401-05:10
سلام.فقط در زمان بارداری عکس گرفتن برای جنین خطرناک است.
مهری 9 دی 1401-11:43
سلام من الان هفته 29بارداریم ودندان مصنوعی دارم واتفاقا یکی از دندان های اصلی خودم شکسته و دندان مصنوعیم لق شده راه حلی هست برم درستش کنم یا باید تا پایان دوره بارداریم صبر کنم
کلینیک مبین 12 دی 1401-07:07
سلام.پایان 3 ماهگی تا 7ماهگی میتوانید درمان های اورژانسی دندانپزشکی را انجام دهید.در این فاصله معاینه شوید و درمان هایی که نیازی به عکس رادیوگرافی ندارند را با نامه ی تاییدیه متخصص زنان انجام دهید.
عاطفه 18 مهر 1401-04:55
سلام من توهفته اول بارداری نمیدونستم باردارم دندونموپروعصب کشی کردم ایاتوهفته اول هم برا جنین خطرناکه توروخدا زودجواب بدید دارم دق میکنم
کلینیک مبین 2 آبان 1401-01:28
سلام.درمان عصب کشی برای جنین یا مادر عوارضی ندارد.در مورد اشعه رادیولوژی باید احتیاط کرد.
سارینا 22 تیر 1401-08:38
سلام هفته ۲۸ بارداری ام یکی از دندون هام به شدت درد میکنه ایا درست کردنش برای جنین خطرداره؟
مدیریت سایت 23 تیر 1401-05:46
برای درمان دندانپزشکی از پایان سه ماهگی(اوایل ماه چهارم)تا ماه هفتم میتوانید درمان های اورژانسی خود را با تاییده ی متخصص زنان خود انجام دهید.
الناز 23 خرداد 1401-02:02
سلام من تو هفته۲۲بارداریمم دندونه پر شده ام دیواره اش شکست و لق هست میتونم ب درکتر مراجعه کنمو درستش کنم؟
کلینیک مبین 6 تیر 1401-01:51
سلام بله.باید از پزشک زنان خود مشورت بگیرید و نامه داشته باشید.
سلام ایادر۶ماه بارداری میتوان دندان پرکرد 5 فروردین 1402-05:04
ایادر۶ماه بارداری میتوان دندان پرکرد
مهری 4 بهمن 1400-08:58
سلام ریشه پوسیده رو قبل بارداری نکشیم خطرناکه چهار پنج تا ریشه من الان دوهفتس باردارم خطر داره برم بکشم
ولی پور 20 دی 1400-10:24
من هفته پنجم بارداری هستم دندونم شکسته فقط میخوا پرکنم دندونم نیاز ب عصب کشی و مواد بی حسی نداره مشکلی واسه جنین پیش میاد یا نه
مدیریت سایت 9 بهمن 1400-06:55
سلام وقت بخیر خیر در این زمان برای شما دندانپزشکی توصیه نمیشود.

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا