همه چیز درباره بلیچینگ دندان

آخرین بروزرسانی : 12 مرداد 1401

بدون شک یکی از مهمترین عوامل برای زیبایی صورت، داشتن یک لبخند زیباست. برای داشتن یک لبخند زیبا باید دندان‌هایی مرتب و سفید داشته باشید. دندان‌های ما به مرور زمان و به دلایل مختلف تغییر رنگ می‌دهند. این تغییر رنگ روی زیبایی ظاهری دندان‌ها تاثیر منفی دارد. بهترین روش برای سفید کردن دندان، انجام بلیچینگ دندان است. در ادامه قصد داریم این روش را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ دندان چیست؟

بهترین روش برای سفید کردن دندان‌ها انجام دادن بلیچینگ دندان است. این روش اگر به صورت اصولی انجام شود، می‌تواند نتایج فوق العاده‌ای را به همراه داشته باشد. همان طور که گفتیم به مرور زمان و تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است دندان‌های ما تغییر رنگ بدهند. در این صورت زیبایی لبخند ما از بین می‌رود. عوامل مختلف می‌توانند به مرو موجب تغییر رنگدانه‌های دندان شوند.

در نتیجه تغییر رنگ دندان ظاهر می‌شود. البته شایان ذکر است که در برخی موارد تغییر رنگ دندان‌ها ممکن است به صورت ژنتیکی رخ دهد. با این روش می‌توان دندان‌ها را با هزینه‌ای مقرون به صرفه سفید کرد و به طرح لبخند زیبایی بخشید.

سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان با استفاده از بلیچینگ دندان

کدام عوامل موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند؟

مهمترین چیزی که قبل از انجام بلیچینگ دندان باید به آن پی برد، علت تغییر رنگ دندان‌ها است. اگر علت تغییر رنگ رنگدانه‌های دندان به خوبی تشخیص داده شود، می‌توان بهترین ارزیابی را برای سفید کردن دندان انجام داد. اگر بخواهیم به صورت کلی عوامل تغییر رنگ دندان‌ها را دسته بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم عوامل تغییر رنگ دندان‌ها به دو دسته داخلی و خارجی دسته بندی می‌شوند. عوامل داخلی به صورت مستقیم عاج و مینای دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

مهمترین عوامل داخلی تاثیر گذار در تغییر رنگ دندان‌ها به شرح زیر هستند:

1- رسیدن فلوراید اضافی در زمان تشکیل شدن دندان: اگر در هنگام تشکیل دندان، دندان‌ها بیش از اندازه فلوراید دریافت کنند، به مرور تغییر رنگ خواهند داد.

2- پوسیدگی دندان: یکی از شایع‌ترین دلایلی که سبب تغییر رنگ دندان می‌شود، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان مینای دندان را مورد هدف قرار می‌دهد و موجب تغییر رنگ آن می‌شود.

3- ساییده شدن دندان‌ها: به مرور زمان و با افزایش سن عاج ثانویه دندان‌ها تشکیل می‌شود. این عاج رنگی متمایل به زرد دارد و موجب تغییر رنگ دندان می‌شود.

4- مصرف برخی داروها: در برخی موارد ممکن است شما به دلایل مختلف داروهایی را دریافت کنید که مصرف این داروها سبب تغییر رنگ دندان می‌شود.

5- بیماری یرقان: یکی از عوامل مهم تغییر رنگ دندان‌ها، مبتلا شدن به بیماری یرقان در سنین کودکی است.

6- استفاده بیش از حد از فلوراید: یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ دندان، استفاده بیش از اندازه و قرار گرفتن بیش از حد دندان‌ها در معرض فلوراید است. اگرچه فلوراید ماده‌ای مفید برای دندان است اما استفاده بیش از اندازه آن موجب تغییر رنگ دندان می‌شود.

7- ژنتیک: در برخی موارد عوامل وراثتی و ژنتیکی موجب تغییر رنگ دندان می‌شوند.

عواملی که موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند

عواملی که موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند

کدام عوامل موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند؟

عوامل خارجی که موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند، به شرح زیر هستند:

• مصرف بیش از حد چای و قوی

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می‌توانند به مرور زمان موجب تغییر رنگ رنگدانه‌های دندان شوند. به عنوان مثال مصرف زیاد چای و قهوه به مرور زمان رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهد.

• مصرف سیگار و قلیان

مصرف سیگار و قلیان در طی گذشت زمان می‌تواند موجب تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها شود.

• عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

در بسیاری از موارد عدم استفاده از مسواک و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، موجب ایجاد تجمع جرم در سطح دندان و تغییر رنگ آن می‌شود.

در این زمان بلیچینگ به کمک شما می‌آید. این روش با صرف هزینه‌ای معقول و طی زمان کوتاهی می‌تواند دندان‌های شما را سفید کند. البته لازم است بدانید اگر انجام سفید کردن دندان را به تاخیر بی‌اندازید، کار شما سخت‌تر خواهد شد.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

پس از آن که دندانپزشک علت تغییر رنگ دندان‌های شما را تشخیص داد، برای انجام روش بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان اقدام می‌کند. در این روش که در مطب پزشک انجام می‌شود، با استفاده از مواد مخصوص که حالت ژل مانند دارند عملیات سفید کردن دندان انجام داده می‌شود. این ژل‌ها دارای هیدروژن پراکسید و کاربامید پراکسید با غلظت 10 تا 40 هستند.

این مواد با پخش شدن روی دندان‌ها و ایجاد کردن رادیکال‌های آزاد ناپایدار به سفید شدن دندان کمک می‌کنند. این رادیکال‌های ناپایدار، مولکول‌های رنگی که موجب تغییر رنگ دندان شده‌اند را مورد هدف قرار می‌دهند و با از بین بردن آن‌ها، عملیات سفید کردن دندان را انجام می‌دهند.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

اگر بلیچینگ دندان به صورت اصولی و صحیح توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، هیچ آسیبی به دندان وارد نمی‌کند. اما اگر این روش به صورت غیر اصولی و با مواد غیر استاندارد انجام شود، ممکن است سلامت دندان‌ها را به خطر بی‌اندازد.

شاید برای شما سوال باشد که بلیچینگ چه مدت دوام دارد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم که با توجه به چگونگی انجام و استفاده از مواد مناسب، این روش می‌تواند بین یک الی دو سال دوام داشته باشد. اگر قصد دارید دندان‌های شما بیش از اندازه سفید شوند، می‌توانید از کامپوزیت و لمینت دندان استفاده کنید.

تاریخ انتشار : 12 مرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا