کامپوزیت دندان تا چه زمانی دوام دارد؟ چطور طول عمر کامپوزیت را افزایش دهیم؟

آخرین بروزرسانی : 18 خرداد 1401

کامپوزیت دندان چیست و در چه شرایطی استفاده می شود؟

کامپوزیت روش مرسومی در ترمیم دندان است. در این روش آسیب های دندان به کمک ترکیبات خمیری شکل ساخته شده از پلاستیک و رزین، پوشانده می شود. بعد از مدتی این ترکیب خمیری شکل سفت شده و با دندان یکی می شود. این روش کاملا بدون درد بوده و بسیار سریع است. نیاز به بیهوشی ندارد و در یک جلسه سی الی شصت دقیقه ای در کلینیک دندانپزشکی قابل انجام است. رنگ ترکیبات مورد استفاده در دندان قابل تنظیم است و می توان آن را با رنگ دندان های طبیعی فرد مطابقت داد. عملی که باعث می شود تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن دندان ها غیر ممکن باشد!

تشخیص استفاده از کامپوزیت در دندان

تشخیص استفاده از کامپوزیت در دندان به دلیل تشابه رنگی با دندان تقریبا غیر ممکن است.

کامپوزیت در ترمیم شکستگی دندان، لب پر شدگی دندان و آسیب های ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود. همچنین این روش می تواند برای تکمیل زیبایی دهان و دندان هم استفاده شود. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت پذیرش در کلینیک دندانپزشکی مبین دریافت کنید و از خدمات دندانپزشکی استفاده کنید.

دوام کامپوزیت دندان

کامپوزیت به طور میانگین حدود پنج سال دوام دارد. مواد اولیه استفاده شده در این فرایند، به اندازه دندان طبیعی انسان استحکام ندارد و می تواند بر اثر سایش یا ضربه، لب پر شده یا حتی بشکند. همینطور مثل دندان طبیعی احتمال تغییر رنگ آن در طول زمان وجود دارد. می توان با مراقبت های ساده، طول عمر و دوام آن را افزایش داد. قبل از آشنایی با این راهکار ها، نیاز است تا بدانیم طول عمر آن به چه عواملی بستگی دارد.

عوامل موثر در دوام

محل قرار گیری آن در دهان شما می تواند عامل مهمی در طول عمر آن باشد. برای مثال کامپوزیت در دندان های کناری بیشتر از دندان های جلویی دوام دارد. به این دلیل که دندان های جلویی بیشتر استفاده می شوند و همینطور به دلیل قرارگیری در جلوی صورت، نسبت به ضربه حساس تر هستند.

وضعیت دندانی که کامپوزیت بر آن اعمال شده، یکی دیگر از عوامل مهم در دوام آن است. برای مثال اگر دندانی که کامپوزیت بر آن قرار گرفته، به هر دلیلی ضعیف و یا دچار پوسیدگی باشد، طبیعتا کامپوزیت و دندان با هم در معرض خطر آسیب دیدگی هستند.

عادات مربوط به سلامت دهان و دندان هم می توانند در میزان طول عمر آن دخیل باشند. استفاده نابجا از دندان ها، همانطور که به دندان ها آسیب می زند، کامپوزیت را هم در خطر قرار می دهد. برای مثال ناخن جویدن یا استفاده از دندان برای شکستن پسته و فندق و یا مسواک نزدن، می تواند به شدت طول عمر آن را کاهش دهد.

نیاز به گفتن نیست که نوع و کیفیت مواد اولیه مصرف شده، مستقیما با طول عمر آن ارتباط دارد. مقدار ترکیبات استفاده شده در مواد اولیه به شدت اهمیت دارد و انجام این پروسه، نیازمند مهارت و دقت است. به همین دلیل انتخاب مراکز تخصصی دندانپزشکی، می تواند به افزایش طول عمر و بهره وری آن کمک کند. کلینیک دندانپزشکی مبین با کادری مجرب و با سابقه، برای ارائه خدمات دندانپزشکی در خدمت شماست. شما می توانید به صورت آنلاین، نوبت خود را در کلینیک دندانپزشکی مبین ثبت کنید.

راهکار هایی برای افزایش طول عمر کامپوزیت

دوام کامپوزیت دندان های شما، تا حد زیادی بستگی به خودتان دارد. با چند راهکار ساده می توانید طول عمر آن را به بیش از ده سال برسانید.

استفاده مداوم از مسواک، باعث می شود تا از شر لکه ها و غذاهای باقی مانده خلاص شوید. به یاد داشته باشید برای مسواک زدن، از خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک نرم استفاده کنید تا جرم گیری به خوبی انجام شود و آسیبی به دندان ها وارد نشود. نخ و خلال دندان در صورتی که به درستی استفاده شوند می توانند کمک کننده باشند.

استفاده مداوم از مسواک، طول عمر کامپوزیت را افزایش می دهد.

استفاده مداوم از مسواک، طول عمر کامپوزیت را افزایش می دهد.

اگر مشکلی برای دندان تان به وجود آماده باشد، جلسات منظم و چکاب ها می تواند در تشخیص و رفع مشکلات کمک کند. همینطور با استفاده از خدمات دندانپزشکی می توانید از هر خطری که دندان هایتان را تهدید می کند جلوگیری کنید.

چکاپ منظم به جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک می کند.

چکاپ منظم به جلوگیری از مشکلات احتمالی کمک می کند.

جویدن خوراکی های سفت یا چسبناک، می تواند خیلی سریع به کامپوزیت دندان شما آسیب بزند. خوراکی های سفت با فشار آوردن به آن می توانند باعث شکستگی شوند. خوراکی هایی مثل شکلات،یخ، هویج که جویدن آنها با دندان های طبیعی ممکن است بی خطر باشد. اما همانطور که گفته شد کامپوزیت به اندازه دندان طبیعی انسان مستحکم نیست. بر این اساس جویدن خوراکی های سفت، با دندان هایی که پوشش کامپوزیت ندارند می تواند به طول عمر آن کمک کند.

قهوه، چای، شلغم و تمامی مواد خوراکی که بسیار رنگی هستند، می توانند باعث شوند تا کامپوزیت رنگ خود را از دست بدهد. شستشوی دهان و مسواک زدن بعد از مصرف این مواد خوراکی، باعث می شود تا کامپوزیت برای مدت طولانی تری رنگ خود را حفظ کند. استعمال دخانیات، تاثیرات شدیدی بر سلامت و رنگ آن دارد. دوری از دخانیات می تواند گزینه خوبی برای سلامت دهان و دندان شما باشد.

 

 https://www.naturalsmiles.co.uk/blog/how-long-does-composite-bonding-last/#:~:text=Composite%20bonding%20lasts%20for%205,these%20issues%20affect%20its%20lifespan.

تاریخ انتشار : 18 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا