همه چیز درباره کامپوزیت دندان

آخرین بروزرسانی : 15 مرداد 1401

برای داشتن لبخندی زیبا و گیرا، لازم است دندان‌هایی مرتب، سفید و یکدست داشته باشید که این دندان‌ها می‌توانند زیبایی چهره شما را چند برابر کنند. یکی از بهترین و مرسوم‌ترین روش‌ها برای داشتن دندان‌هایی سفید و مرتب، انجام کامپوزیت دندان است. در بسیار از موارد ممکن است به دلیل ترک خوردگی، شکستگی و فرم نامناسب رویش، دندان‌ها ظاهری نامناسب داشته باشند. در چنین حالتی کامپوزیت می‌تواند یک گزینه مناسب برای از بین بردن عیوب ظاهری دندان‌ها باشد. در ادامه قصد داریم این روش زیبایی دندان را به صورت کامل بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع نوعی خمیر است که طی مراحلی به کاوری برای دندان تبدیل می‌شود تا ظاهری زیبا و چشم نواز برای دندان‌های شما به ارمغان بیاورد. کامپوزیت موجب می‌شود تا فرم و رنگ دندان‌ها اصلاح شده و دندان‌ها جلوه‌ای درخشان داشته باشند.

کامپوزیت خمیری است که از ترکیب چند مواد با یکدیگر تشکیل می‌شود. این ترکیب خمیری با استفاده از تابش نور یووی شکل گرفته و سفت می‌شود. بعد از سفت شدن کامپوزیت، دندانپزشک با استفاده از پولیش فرم و شکل آن را مطابق با سلیقه مراجعه کننده آماده می‌کند تا روی دندان‌های او قرار بگیرد.

انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت کدامند؟

کامپوزیت‌ها انواع مختلفی دارند و همچنین کیفیت هر کدام از این موارد می‌تواند متفاوت باشد. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، کامپوزیت دندان به سه دسته تقسیم بندی می‌شود:

• کامپوزیت دانه درشت یا مایکروفیل

قدیمی‌ترین نوع کامپوزیت، این نوع است. اگرچه این نوع کامپوزیت دارای دانه‌های درشت است که موجب استحکام بالاتر می‌شوند، اما فرم دهی به آن سخت انجام می‌شود.

• کامپوزیت دانه ریز یا میکروفیل

این نوع کامپوزیت، نسل جدید کامپوزیت است که به راحتی می‌توان به وسیله پولیش به آن فرم داد اما استحکام کافی را ندارد. علت این امر این است که این کامپوزیت با استفاده از ذرات رزین پرشده با مواد پلیمری تولید شده است.

• میکرو هیبرید، نانو هیبرید و هیبرید

این نوع کامپوزیت چیزی بین دو مدل کامپوزیت بالا است. زیبایی این مدل کامپوزیت به مرور زمان کاهش می‌یابد و تاثیر پولیش بر روی دندان مدت زمان کمی دوام دارد.

کامپوزیت چگونه انجام می‌شود؟

به صورت کلی کامپوزیت دندان طی سه جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول دندانپزشک مراجعه کنند را ویزیت کرده و مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد. اگر لازم باشد در این مرحله پزشک تصویربرداری از برخی دندان‌ها را انجام می‌دهد.

در مرحله دوم دندانپزشک قالب گیری از دندان‌ها را انجام می‌دهد. یعنی قالب مورد نظر را آماده کرده و می‌سازد تا کامپوزیت را با توجه با آن تهیه کند.

در مرحله سوم دندانپزشک ممکن است سطح برخی از دندان‌های شما را به میزان اندک تراش دهد تا کامپوزیت بهتر روی دندان قرار بگیرد. سپس با استفاده از یک چسب مخصوص کامپوزیت‌ها را روی دندان شما نصب می‌کند. بعد از نصب کامپوزیت بهتر است مطابق با دستورالعمل‌های دندانپزشک خود عمل کنید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

مزایای کامپوزیت کردن دندان

مزایای کامپوزیت کردن دندان

کامپوزیت کردن دندان چه مزایایی دارد؟

بعد از این که روش انجام کامپوزیت دندان را برای شما شرح دادیم، شاید سوال شما این باشد که کامپوزیت چه مزایایی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کامپوزیت موجب اصلاح فرم دندان‌ها و زیبایی بخشیدن به آن‌ها می‌شود. ترمیم کامپوزیت بسیار آسان است و دندانپزشک می‌تواند در مدت زمان کوتاهی برای شما آن را انجام دهد.

هنگام کامپوزیت کردن دندان‌ها تراشیده نمی‌شوند و اگر تراشیده بشوند، میزان آن بسیار اندک است. استحکام کامپوزیت مناسب است و در صورت مراقبت می‌توانید چندین سال از آن استفاده کنید. ظاهر کامپوزیت به رنگ و فرم دندان طبیعی شباهت دارد.

پبا انجام کارهای ساده زیر می‌توانید دوام کامپوزیت خود را بیشتر کنید:

1- مهمترین کاری که برای دوام کامپوزیت خود این است که از خوردن مواد غذایی سفت خودداری کنید.

2- مرتب دندان‌های خود را مسواک بزنید.

3- استفاده از نخ دندان سبب می‌شود تا فاصله‌های میان کامپوزیت به صورت مرتب تمیز شده و کامپوزیت شما دوام بیشتری داشته باشد.

4- بعد از خوردن مواد غذایی مانند چای و قهوه که ممکن است موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها شوند، بهتر است مسواک بزنید. شایان ذکر است که تا 48 ساعت بعد از انجام کامپوزیت دندان از خوردن این مواد غذایی خودداری کنید.

5- اگر از دهان شویه استفاده می‌کنید بهتر است مطابق با نظر پزشک باشد تا آسیبی به کامپوزیت شما وارد نشود.

6- دود دخانیات مثل دود قلیان، سیگار و پیپ ممکن است موجب تغییر رنگ کامپوزیت شما شود. بنابراین از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

7- بهتر است در فواصل زمانی معین به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت کامپوزیت‌های شما بررسی شود.

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت دندان

قیمت کامپوزیت چقدر است؟

شاید برای شما سوال باشد که قیمت کامپوزیت چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم قیمت کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها دندانپزشکی که برای شما کامپوزیت را انجام می‌دهد و میزان تخصص او و کیفیت موادی که برای کامپوزیت شما استفاده می‌شود، هستند. بنابراین نمی‌توانیم برای کامپوزیت یک قیمت واحد را بیان کنیم.

تاریخ انتشار : 15 مرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا