همه چیز درباره ی ارتودنسی در بزرگسالان

آخرین بروزرسانی : 30 مرداد 1400

مسئله ی ارتودنسی در بزرگسالان، موضوعی است که خیلی از افراد گمان می کنند که در سنین بالا شدنی نیست و ارتودنسی دندان نتیجه ی مطلوبی را ایجاد نمی کند اما باید بگوییم که اصلا این طور نیست و معمولا با توجه به شدت و مدل ناهنجاری های دندانی و دهانی، ارتودنسی در بزرگسالان نیز امکان پذیر است. همان طور که می دانید معمولا از طرح درمان ارتودنسی، به منظور ترمیم دندان ها و زیباتر شدن لبخندها استفاده می شود. متخصصان ارتودنسی معتقد هستند که هیچ زمانی برای زیباتر کردن لبخندها و ترمیم حالت فک و دهان دیر نیست و افراد می توانند در هر سنی، برای انجام ارتودنسی اقدام کنند.

بله! درست است؛ ارتودنسی در بزرگسالان مشکلات خاص خودش را دارد و ممکن است طول درمان بیشتر شود اما با این حال مسئله ای است که شدنی و امکان پذیر است. معمولا در بزرگسالان مشکلات پیچیده تر است و ممکن است مشکلات دندانی دیگری هم وجود داشته باشد. پس چیزی که در این بین بسیار حایز اهمیت است، این است که شما حتما باید از یک متخصص حرفه ای و کاربلد برای کار خودتان کمک بگیرید. خلاصه اینکه همه دوست دارند لبخندی زیبا با دندان هایی تمیز و مرتب داشته باشند و برای این کار معمولا قبل از هر چیزی ارتودنسی و منظم کردن دندان ها پیشنهاد می شود. در ادامه درباره ی ویژگی های ارتودنسی در بزرگسالان بیشتر توضیح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

بررسی ابعاد مختلف ارتودنسی در بزرگسالان

در سطرهای قبلی برایتان خاطرنشان کردیم که انجام ارتودنسی در بزرگسالان قابلیت اجرا دارد اما با مشقت های خاص خودش!

یکی از مهم ترین ابعاد و یا شاید بخواهیم بهتر بگوییم، چالش هایی که هر فرد برای ارتودنسی در بزرگسالان با آن مواجه است، این است که رشد فک معمولا در بزرگسالان تکمیل شده و شکل نهایی را به خود گرفته و دیگر با درمان های مشابه ارتودنسی قابلیت اینکه بتوانید شکل فک را تغییر دهید وجود ندارد. یکی از مشکلاتی که بزرگسالان برای رفع آن به سراغ ارتودنسی می روند، بی نظمی دندان هایی است که با جلو و یا عقب بودن فک بالا و یا پایین همراه است. حالا مسئله اینجاست که فرآیند بی نظمی دندان ها را می توان به کمک ارتودنسی برطرف کرد اما روند جابجایی فک دیگر با کمک ارتودنسی امکان پذیر نیست و به جراحی احتیاج دارد.

البته گاهی اوقات هم پیش می آید که کلا طرح درمان ارتودنسی در بزرگسالان به قرار گرفتن چند درمان در کنار یکدیگر نیاز دارد که تکمیل بلوغ و رشد کامل فک ها، مانع از این می شود که درمان به راحتی انجام شود. از این رو می توانیم بگوییم که به طور کلی ارتودنسی در کودکان به مراتب راحت تر از ارتودنسی در بزرگسالان انجام می شود. و از آنجایی که فک کامل شده دیگر قابلیت جابجایی فک به سختی امکان پذیر خواهد بود. این در صورتی است که معمولا در کودکان با کمک درمان ارتودنسی، جابجایی فک هم به راحتی حاصل می شود.

طرح درمان ارتودنسی در بزرگسالان

طرح درمان ارتودنسی در بزرگسالان

مورد دومی که برای ارتودنسی باید به آن دقت شود، بحث سلامت لثه ها است. لازمه ی هر ارتودنسی داشتن یک لثه ی سالم است. در واقع بدون اینکه لثه ها سالم باشند، امکان ارتودنسی وجود نخواهد داشت. دلیلش هم این است که برای انجام ارتودنسی معمولا یک فشار دائمی و ضعیف به دندان وارد می شود تا بتوانند در مسیر خود حرکت کرده و جابجا شوند. این حرکت دندان ها معمولا نیاز به وجود یک بستر محکم و سالم دارد که این بستر لثه ها هستند. اگر لثه سالم نباشد ممکن است مشکلات مختلفی در طی طرح درمان ارتودنسی، گریبان گیر بیمار شود.

معمولا مشکلات لثه در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. بیماری پریودنتال (لثه) یکی از شایع ترین مواردی است که در دهان بزرگسالان وجود دارد. معمولا پیشنهاد می شود که قبل از انجام ارتودنسی، تمامی مشکلاتی که درباره ی دندان و لثه ها وجود دارد ابتدا برطرف شده و سپس برای ارتودنسی اقدام شود. حال اگر فردی دچار بیماری لثه باشد، طبیعتا باید مدت زمان طولانی ای را صرف برطرف شدن این مشکل نماید و سپس برای انجام ارتودنسی اقدام کند.

انجام ارتودنسی در بزرگسالان

انجام ارتودنسی در بزرگسالان

سخن آخر

معمولا بزرگسالان تمایل دارند که ارتودنسی بر روی دندان های آن ها کمتر دیده شود. از این رو معمولا از وسایل ارتودنسی مانند براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال (زبانی) و پلاک های شفاف برای طرح درمان ارتودنسی استفاده می شود و دیگر نیازی به براکت ها و سیم ها نخواهد بود. به طور کلی انجام دادن درمان ارتودنسی برای بزرگسالان چالش ها و مشکلات خاص خودش را دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که معمولا از یک متخصص با تجربه و حرفه ای برای انجام این کار کمک بگیرید تا وقت و هزینه تان تلف نشود. یادتان باشد که داشتن یک لبخند زیبا، حق هر فردی است و سن تنها یک عدد است. با رسیدگی به دندان هایتان از زیباییتان لذت ببرید.

تاریخ انتشار : 30 مرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا