ترمیم دندان کودکان چگونه انجام می شود؟

آخرین بروزرسانی : 10 اسفند 1399

ترمیم دندان کودکان یکی از راهکارهای دندان پزشکی است که معمولا به روش های مختلفی برای کودکان انجام می شود. اکثر کودکان اصلا قبل از اینکه به دنیا بیایند، یک پکیج 12 تایی از دندان های شیری را زیر دندان های خود دارند. اگر کودکانی که با دندان به دنیا می آیند را فاکتور بگیریم، با رشد کودک این دندان ها هم رشد کرده و کم کم سر از لثه بیرون می آورند. حالا به دلایل مختلفی ممکن است به این دندان های شیری آسیب وارد شود. در این صورت احتیاج است که حتما این دندان ها ترمیم و درست شوند. در ادامه درباره ی راه های ترمیم دندان کودکان برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ترمیم دندان کودکان

ترمیم دندان کودکان، کودک را از قرار گرفتن در معرض انواع آسیب های دندانی محافظت می کند.

چه زمانی به ترمیم دندان کودکان احتیاج است؟

همان طور که می دانید، کودکان تمایل دارند که هر چیزی را تجربه کنند. به همین دلیل ممکن است بر اثر افتادن، گاز زدن اجسام و خوراکی های خیلی سفت و خیلی موارد دیگر، دندان ها لب پر و یا شکسته شوند. یا مثلا به دلیل خوردن غذاهای نا مناسب و یا دندان قروچه، به طور کامل حالت دندان عوض می شود. در این شرایط باید به پزشک متخصص مراجعه نمود و فکر این که این دندان شیری است و خیلی زود می افتد را از ذهن خود بیرون نمایید.

همان طور که مشاهده کردید، ترمیم دندان ممکن است بر اثر هر اتفاقی احتیاج باشد. در چنین شرایط هایی که معمولا دندان کودک دچار لب پریدگی و یا تغییر رنگ می شود، ترمیم دندان کودکان به شدت به کار می آید. البته که ترمیم دندان کودکان با توجه به نوع آسیب دیدگی و عمق آسیب دیدگی انجام خواهد شد. در واقع ترمیم دندان کودکان، کودک را از قرار گرفتن در معرض انواع آسیب های دندانی محافظت می کند. در واقع برای هر کودکی، مراجعه به دندان پزشک به صورت هر چهار ماه الی شش ماه در میان واجب می باشد. همچنین در کنار عملیاتی که برای ترمیم دندان انجام می شود، جرم گیری دندان کودکان نیز از اوجب واجبات می باشد.

به طور کلی زمانی که دندانی به دلیل آسیب های فیزیکی و یا بیماری از بین می رود، دندان هایی که در کودکی آسیب دیده و شکسته می شوند، دردهایی که در نواحی فک، سر و ... به وجود می آید، به ترمیم دندان و مراجعه به دندان پزشکی کودکان نیاز می شود.

ترمیم دندان کودکان با توجه به نوع آسیب دیدگی

ترمیم دندان کودکان با توجه به نوع آسیب دیدگی و عمق آسیب دیدگی انجام خواهد شد.

ترمیم دندان کودکان به چه روش هایی انجام می شود؟

گفتیم که ترمیم دندان، روش هایی است که به منظور ترمیم دندان های خراب و یا جلوگیری از بیماری های دهانی و لثه برای کودکان صورت می گیرد. عصب کشی دندان ها، پر کردن سوراخ دندان های پوسیده با مواد سفید و نقره ای، قرار دادن روکش های استیل و ضد زنگ بر روی دندان و ... از روش های انجام ترمیم دندان می باشد.

عصب کشی: عصب کشی یکی از روش هایی است که به کمک آن، نواحی پوسیدگی دندان برداشته و همچنین اگر عصب هم با عفونت ایجاد شده درگیر باشد، آن قسمت از عصب نیز برداشته می شود.

پر کردن دندان ها: روش پر کردن دندان ها برای پوسیدگی های استفاده می شود که اصلا عمیق نیستند. معمولا بخش پوسیده ی دندان ها با مته برداشته شده و سپس ناجیه ی خالی با مواد مربوطه پر می شود که این مواد هم می تواند سفید و هم نقره ای باشد. به مواد نقره ای آمالگام و به مواد سفید، کامپوزیت گفته می شود.

ترمیم دندان کودکان یکی از راهکارهای دندان پزشکی

ترمیم دندان کودکان یکی از راهکارهای دندان پزشکی است که معمولا به روش های مختلفی برای کودکان انجام می شود.

روکش های استیل و ضد زنگ: زمانی که دندانی رنگش عوض می شود و یا عصب کشی بر روی آن انجام می شود، به منظور دیده نشدن این ناهنجاری معمولا از روکش دندان استفاده می کنند. همچنین دندان هایی که پوسیدگی های خیلی عمیق داشتند و نیاز است که از آن ها مراقبت شود، بهتر است که از روکش ها برای حفاظت از آن ها استفاده شود.

کشیدن دندان : اگر دندانی در کودکان دچار پوسیدگی و خرابی خیلی زیادی شده باشد تا جایی که هیچ جوره نشود آن را درمان کرد. احتیاج است که آن دندان کشیده و برای جایگزین آن از کاشت دندان استفاده شود. همچنین دندان هایی که زیاد و نا مرتب هستند و به ارتودنسی دندان احتیاج دارند، باید چند دندان در این مرحله کنده شود تا جا برای بقیه دندان ها هم باز گردد.

 لب پریدگی و یا تغییر رنگ دندان کودکان

معمولا زمانی دندان کودک دچار لب پریدگی و یا تغییر رنگ می شود، ترمیم دندان کودکان به شدت به کار می آید.

سخن آخر و مراقبت های بعد از ترمیم دندان کودکان

پس از اینکه درمان و ترمیم دندان ها انجام شد، اگر کودک شما دچار درد و ناراحتی می شود بهتر است که پس از مشورت با پزشک مربوطه از تایلنول و موترین برای او استفاده کنید.

حواستان باشد که تا سه ساعت بعد از این که درمان انجام شد، به کودکتان غذاهای خیلی و نرم و کاملا سرد بدهید. چنانچه طرح درمان برای ترمیم دندان های کودک شما، روکش ها استلی بودف حواستان باشد که تا جایی که امکان دارد، کودک خوراکی های چسبناک استفاده نکند تا روکش دندانش کنده نشود.

تاریخ انتشار : 10 اسفند 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,کودکان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا