همه چیز درباره ی این که علل ایجاد حساسیت های دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 15 خرداد 1400

علل ایجاد حساسیت های دندان چیست؟ یکی از ناراحتی های اصلی که در دهان و دندان رخ می دهد، حساسیت دندان است که در صورت تماس داشتن با بعضی از مواد غذایی و یا دماهای خاص درد و ناراحتی دندان را به همراه دارد. معمولا شروع درد دندان و به دنبال آن ایجاد حساسیت، از پایانه های عصبی می باشد. در واقع هدف از نگارش این مقاله پاسخ به سوالی با مضمون علل ایجاد حساسیت های دندان چیست؟ می باشد.

آیا می دانید که علل ایجاد حساسیت های دندان چیست؟

از شایع ترین علل ایجاد حساسیت دندان می توان به دردی که به صورت ناگهانی جرقه می زند، اشاره کرد که معمولا بر اثر مصرف خوراکی های شیرین و سرد، خوراکی های اسیدی، جریان هوا و خوراکی های داغ به وجود می آید. البته برخی افراد حساسیت دندان را بعد از استفاده از نخ دندان و یا مسواک زدن تجربه می کنند. مسواک زدن به صورت نادرست و با عجله مینای دندان را دچار ساییدگی کرده و باعث تحلیل رفتن لثه و همچنین آسیب پذیر شدن عاج خواهد شد که در نتیجه ایجاد حساسیت دندان را در پی دارد.

روی هم فشار دادن دندان ها، ساییدگی مینای دندان و علل حساسیت دندان می باشد.

برخی از عمل های دندانپزشکی نظیر روکش دندان، جرم گیری دندان و دیگر عمل ها، دندان ها را حساس می کند و برطرف شدن درد آن ها را می توانید بعد از گذشت چهار تا شش هفته شاهد باشید.

بعضی اوقات بعد از پرکردن دندان، ممکن است سوراخی ایجاد شود که پوسیدگی را به همراه داشته باشد و در نتیجه باعث حساسیت دندان ها شود که بهبودی آن بعد از چند هفته امکان پذیر خواهد بود.

علت ایجاد حساسیت های دندانی

علت ایجاد حساسیت های دندانی

چنانچه حساسیت بیش از مدتی که ذکر شده ادامه پیدا کند، نیاز به عصب کشی دارد.

چگونگی درمان حساسیت دندان؟

می توان گفت حساسیت دندان از مواردی می باشد که از بین رفتن آن و ترمیم دندان، به طور کل امکان پذیر نخواهد بود. تنها ممکن است شاهد کم یا زیاد شدن علائم آن باشید و یا علائم آن برای مدتی تسکین پیدا کند. زیرا از آنجایی که حساس بودن دندان هر از گاهی به دلایل مختلف اتفاق می افتد و همیشگی می باشد، در نتیجه حساسیت دندان هم ایجاد می شود.

درمان های مختلفی برای از بین بردن حساسیت دندان می توان نام برد که هر دندانپزشکی ممکن است یکی از درمان ها را نسبت به درمان دیگر برتر بداند و آن را به بیمار پیشنهاد دهد. در نتیجه بهتر است با تحقیق به سراغ بهترین متخصص در این زمینه بروید، تا روش درست درمانی را برای شما در نظر بگیرد. یک متخصص با تجربه باید در درجه اول توانایی تشخیص دلیل ایجاد حساسیت را داشته باشد و سپس درمان شروع کند. در غیر این صورت، حساسیت بعد از مدت کوتاهی بازخواهد گشت.

روش های درمان حساسیت دندان را نام ببرید؟

فلوراید تراپی: اگر از وارنیش فلوراید برای تقویت عاج یا مینای دندان استفاده شود، باعث می شود درد ناشی از حساسیت تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

سیلانت: چنانچه حساسیت دندان در اثر از بین رفتن محافظ ریشه ها به وجود آید، مناسب ترین درمان، روش سیلانت می باشد.

عصب کشی: در صورتی که درمان های مختلف که در این پاراگراف توضیح داده شد، در برطرف کردن حساسیت های دندانی موثر نبود، باید روش عصب کشی را امتحان کرد.

درمان حساسیت دندان

درمان حساسیت دندان

در همین راستا دندانپزشک پاپ نرم را در آورده و حساسیت را برطرف می کند.

باندینگ و روکش: ترمیم ناقص دندان که بر اثر حساسیت به وجود می آید، توسط روش باندینگ و روکش امکان پذیر است.

استفاده از محافظ های دهانی: در صورتی که بر اثر دندان قروچه، حساسیت دندانی به وجود آید، دندانپزشک اقدام به قالب گیری دندان ها خواهد کرد. از قالبی که گرفته شد، می توان محافظ دهانی را ساخت که توانایی محافظت از دندان را در مقابل فشار و هرگونه آسیبی دارد و باعث کاهش حساسیت دندانی می شود.

جراحی پیوند لثه: چنانچه حساسیت دندان به دلیل تحلیل لثه و همچنین آسیب دیدن ریشه اتفاق افتاده باشد، جهت محافظت از ریشه دندان و کم شدن حساسیت، جراحی پیوند لثه انجام می گیرد. برای جراحی، دندانپزشک باید از بافت بخش های متفاوت دهان، گرافت های لثه را گرفته و پیوند آن ها به ناحیه حساس را انجام دهد.

جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت چه راه هایی وجود دارد؟

اولین نکته ای که باید برای جلوگیری از ایجاد حساسیت دندان به آن توجه کنید و حتما به رعایت آن بپردازید، بهداشت دهان و دندان می باشد. که جهت عملی شدن این کار، باید روش صحیح مسواک زدن را در دستور کار قرار دهید و به صورت مرتب با نخ دندان، دندان خود را تمیز کنید. البته مراجعه به پزشک جهت چک شدن و تمیز کردن دندان ها به جلوگیری از حساسیت کمک شایانی می کند.

دلیل مراجعه به پزشک، تشخیص درست او برای نشانه ها و یا علائمی که می تواند باعث ایجاد حساسیت شود، می باشد. در همین راستا درمان های مناسبی را در نظر می گیرد که به پیشگیری از حساسیت کمک می کند.

جلوگیری حساسیت دندان

جلوگیری حساسیت دندان

پس در این مقاله علل ایجاد حساسیت های دندان چیست؟ را متوجه شدید و با راه های درمان آن آشنایی پیدا کردید.

تاریخ انتشار : 15 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا