تاثیر سیگار بر کامپوزیت دندان

آخرین بروزرسانی : 10 آبان 1401

نگاهی به تاثیرات سیگار بر کامپوزیت دندان

تاثیر سیگار بر کامپوزیت دندان؛ همانطور که گفته شد کشیدن سیگار می تواند بر کامپوزیت دندان تاثیر بسیار زیادی بگذارد. علاوه بر این با کشیدن سیگار، رنگ دندان ها به آسانی تغییر پیدا می کند. زرد شدن و لک شدن دندان ها از مهم ترین مضرات کشیدن سیگار هستند. دندان هایی که روکش کامپوزیت را دریافت کرده اند بیشتر از دندان های طبیعی در معرض خطر تغییر رنگ هستند.

کشیدن سیگار تاثیر زیادی بر کامپوزیت می گذارد

کشیدن سیگار تاثیر زیادی بر کامپوزیت می گذارد

ونیرهایی سرامیکی که در کامپوزیت دندان استفاده می شوند می توانند به آسانی در برابر سیگار حساسیت نشان دهند. به همین دلیل کلینیک های دندانپزشکی و دندانپزشکان به افرادی که قصد دریافت کامپوزیت را دارند، توصیه می کنند که از کشیدن سیگار پرهیز کنند. تاثیر سیگار نه تنها باعث تغییر رنگ کامپوزیت می شود، بلکه می تواند پیوند میان مینای دندان و کامپوزیت را کاملا از بین ببرد. به همین خاطر اگر مدت زمان زیادی را صرف کشیدن سیگار کرده باشید، متوجه خواهید شد که کامپوزیت شما از دندانتان جدا شده است. در ادامه به مهم ترین تاثیرات کشیدن سیگار بر کامپوزیت دندان می پردازیم:

پوسیدگی دندان ها

افرادی که کامپوزیت دندان را دریافت نموده اند بیشتر از بقیه افراد درگیر پوسیدگی دندان می شوند. دندان هایی که روکش کامپوزیت را دریافت کرده اند با دود سیگار پوسیده می شوند. در این شرایط فرد مجبور می شود کامپوزیت خود را حذف کند و دندان پوسیده خود را درمان نماید. توجه داشته باشید کامپوزیت ها اغلب اوقات نمی توانند مقاومت بالایی در برابر کشیدن سیگار داشته باشند. به همین خاطر سیگار تاثیر بسیار زیادی در پوسیدگی دندان ها دارد. متخصصین و دندانپزشکان پیشنهاد می کنند که پیش از انجام کامپوزیت حتما باید از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

 پیش از انجام کامپوزیت سیگار را حتما ترک کنید

دندانپزشکان توصیه می کنند که پیش از انجام کامپوزیت سیگار را حتما ترک کنید

تحلیل سریع لثه

کشیدن سیگار در افرادی که کامپوزیت دندان را دریافت نموده اند، تحلیل لثه را به دنبال خواهد داشت. بهتر است بدانید تحلیل سریع لثه در اطراف کامپوزیت دیده می شود. کامپوزیت می تواند به آسانی از لثه پس بزند و ظاهر دندان را تغییر دهد. از طرفی شیارهای نامنظمی برای جمع شدن میکروب ها ایجاد می شود. به همین خاطر کشیدن سیگار باعث می شود که کامپوزیت لق شود.

عوض شدن رنگ کامپوزیت دندان

خوب است بدانید کامپوزیت دندان از مواد شیمیایی رزینی تولید شده است. این روکش ها می توانند باعث تغییر رنگ کامپوزیت شوند. از طرفی دود سیگار رنگدانه های قهوه ای دارد. به همین دلیل سیگار کشیدن رنگ کامپوزیت را کاملا تغییر می دهد. لازم به ذکر است بدانید اگر در مدت زمان 48 ساعت، پس از دریافت کامپوزیت سیگار بکشید، رنگ کامپوزیت شما کاملا تغییر می کند.

آیا ونیرهای سرامیکی می توانند در برابر کشیدن سیگار مقاوم باشند؟

ما در بخش قبل به تاثیرات کشیدن سیگار بر کامپوزیت دندان پرداختیم. همانطور که گفته شد کشیدن سیگار به شدت در تغییر رنگ کامپوزیت موثر می باشد. این موضوع موجب می شود خیلی از افراد قبل از اینکه کامپوزیت را دریافت کنند، کشیدن سیگار را کاملا ترک کنند. البته یک نکته مهم که باید در نظر داشته باشید این است که بهتر است برای انجام کامپوزیت خود از ونیرهای سرامیکی استفاده نمایید. زیرا این مدل ونیرها می توانند مقاومت نسبتا بالایی در برابر سیگار داشته باشند. اما پس از مدتی ونیرها نیز صدمه می بینند. علاوه بر این امکان دارد کامپوزیت ها پوسیده و جدا شوند. به همین خاطر بهتر است قبل از دریافت ونیرهای سرامیکی به طور کامل سیگار را ترک کنید. اکثر دندانپزشکان توصیه می کنند که کشیدن سیگار می تواند موجب تغییر رنگ سریع کامپوزیت ها می شود.

قبل از دریافت ونیرهای سرامیکی بهتر است سیگار را ترک کنید

قبل از دریافت ونیرهای سرامیکی بهتر است سیگار را ترک کنید

پس از کامپوزیت دندان بهتر است چه رژیم غذایی رعایت شود؟

به یاد داشته باشید سیگار کشیدن تنها یکی از عوامل تغییر رنگ کامپوزیت دندان محسوب می شود. اگر شما ژیم غذایی را به درستی رعایت نکنید، می توانید به آسانی رنگ کامپوزیت دندان خود را تغییر دهید. سعی کنید در رژیم غذایی خود نوشیدن قهوه و چای را به حداقل برسانید. مواد غذایی که دارای رنگدانه یا اسید هستند، با گذشت زمان رنگ کامپوزیت را تغییر می دهند. به همین خاطر کسانی که سیگاری هستند، با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می توانند از تغییر رنگ کامپوزیت خود جلوگیری کنند. علاوه بر این لبخند زیباتر و دندان های براق تری داشته باشند.

چکاپ های منظم دندانپزشکی

تمام افراد باید سالانه دو بار به دندانپزشکی مراجعه نمایند. افرادی که کامپوزیت دندان خود را دریافت نموده اند دندان های حساس تری دارند. به همین خاطر این افراد باید به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه نمایند. اگر این افراد دندان های پوسیده و یا بیماری لثه دارند باید هر چه سریع تر درمان خود را آغاز نمایند.

حتما قبل از انجام کامپوزیت مشکلات دندان خود را برطرف کنند

افرادی که سیگار می کشند و دندان های پوسیده ای دارند، حتما قبل از انجام کامپوزیت مشکلات دندان خود را برطرف کنند

آیا پیش از کامپوزیت دندان باید جرمگیری انجام شود؟

معمولا دندانپزشکان توصیه می کنند که پیش از کامپوزیت دندان جرمگیری انجام شود. نکته بسیار مهم این است کسانی که قصد کامپوزیت دندان را دارند حتما باید مشکلات دهان و دندان و پوسیدگی های دندان های خود را درمان کنند. این موضوع برای کسانی که سیگار می کشند، کاربرد بیشتری دارد. اگر مشکلات دهان و دندان به موقع درمان نشوند، با گذشت زمان فرد عفونت دندان و لثه را تجربه خواهد کرد. این عفونت می تواند به آسانی تشدید شود.

تاریخ انتشار : 11 آبان 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا